DZIŚ JEST:   18   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Czwartek
Św. Ryszarda Pampuri
Św. Galdina, biskupa
 
 
 
 

Bruksela: jednak kościół, a nie targ rybny

Bruksela: jednak kościół, a nie targ rybny

Udało się „wskrzesić” zamknięty od kilku lat piękny gotycki kościół Św. Katarzyny w samym sercu belgijskiej stolicy. W styczniu 2012 roku brak środków na utrzymanie kościoła zmusił księży do zamknięcia świątyni. Ostatnia, jak się brukselczykom wtedy wydawało, Msza św. odprawiona została 8. stycznia 2012 roku.


Lokalne władze błyskawicznie podjęły decyzje o desakralizacji świątyni.  Ratusz nosił się nawet z zamiarem przerobienia zabytkowego kościoła na... targ rybny! „Dlaczego klienci mieli marznąć, skoro mogliby wygodnie dokonać zakupów w... murach gotyckiej świątyni” (!) – argumentowano w brukselskim ratuszu.

 

Na szczęście tego szalonego (ale całkiem realnego) pomysłu nie udało się zrealizować. Sami księża, przedstawiciele lokalnego biznesu i zwykli mieszkańcy belgijskiej stolicy doprowadzili do „wskrzeszenia” pięknego kościoła. W obronie zamkniętej w styczniu 2012 r. świątyni udało się zebrać 8 tysięcy podpisów. Liczba może nie jest imponująca, ale jak na warunki belgijskie to zaskakujący wręcz rezultat.

 

Kościół Św. Katarzyny znowu pełni swą funkcję i znowu służy wiernym, a także turystom. Przedstawiciele stowarzyszenia „Przyjaciele Św. Katarzyny (także zaangażowani w odrodzenie kościoła) przestrzegają, że do podobnych, skandalicznych sytuacji z pewnością dojdzie w innych brukselskich parafiach. Pierre Argaut, aktywnie wspierający stowarzyszenie jest zdania, że w najbliższym czasie może zostać zamkiętych 40 ze 110 działających w Brukseli kościołów! „I znów może pojawić się pomysł, by zamienić je w targ rybny lub coś jeszcze bardziej kuriozalnego...” – uważa Argaut.

 

 

ChS

Źródło: “Credo”, eglisesaintecatherinebruxelles.be


DATA: 2014-10-06 10:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak tak tak. Uważajcie nadal, że pieniądze są ważne. Bo kto (co) tu ma mieć kontrolę? Czy TY masz kontrolę nad pieniędzmi czy PIENIĄDZE mają kontrolę nad Tobą?
ponad 4 lata temu / WiejeGnomonem
 
owoce Soboru watykańskiego II są imponujące...
ponad 4 lata temu / piw
 
Bruksela liczy około 1 miliona mieszkańców. Połowa to muzułmanie? Połowa z tej drugiej połowy to ateiści? Połowa z pozostałej ćwiartki to inne wyznania chrześcijańskie? To na katolików zostaje 125 tys.? Ale 8 tys. to i tak mało (mało, ale na warunki polskie, a tam może trzeba z tej liczby cieszyć się i to bardzo?)
ponad 4 lata temu / ***
 
Chryste, a pomyśleć, że wznoszoną tą świątynie dla Ciebie, celebrowano tam Twoją świętą ofiarę setki lat, a teraz co...? Cieszę się że udało się zapobiec tak strasznej profanacji, zaprawdę, żyjemy w czasach wielkiego kryzysu( 8 tyś podpisów! - w mieście liczącym ile dziesiąt tysięcy mieszkańców?)Boże chroń Polskę! Matko Boża wstawiaj się za nami!
ponad 4 lata temu / Lukasz
 
I co na to synkowie Buninniego? No, co? Aggiornamento, papiamento, esperanto nabijanto w butelanto?
ponad 4 lata temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "25811"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.