DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Bruksela: dyskusja na temat praworządności w Polsce. Michał Boni dziękuje KE za interwencję

Bruksela: dyskusja na temat praworządności w Polsce. Michał Boni dziękuje KE za interwencję
Frans Timmermans. FOT.REUTERS/Francois Lenoir/FORUM

- Jesteśmy otwarci na dialog z Polską, ale musimy przedyskutować nową sytuację w KE z PE i państwami członkowskimi - powiedział podczas czwartkowego posiedzenia wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego w Brukseli wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Dodał, że KE po uzyskaniu od polskich władz odpowiedzi na rekomendacje ws. praworządności nadal ma wątpliwości a decyzja o ewentualnych dalszych działaniach w tej sprawie zostanie podjęta na kolegium unijnych komisarzy.

 

W ocenie Komisji Europejskiej działania reformujące polski wymiar sprawiedliwości, które stara się wprowadzić w życie rząd premier Beaty Szydło „prowadzą do systemowego zagrożenia dla praworządności, głównie poprzez naruszenie zasady trójpodziału władzy oraz ingerencję w niezawisłość sędziowską”. 

 

Naszym celem nie jest narzucenie sankcji. Nie interesuje nas polityka, interesują nas rządy prawa (...). To jest coś, co nas definiuje jako Europejczyków - powiedział Timmermans. Dodał jednocześnie, że KE nie odpuści tej, jakże istotnej dla Brukseli sprawy. – Niezależność wymiaru sprawiedliwości to podstawa. Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym – stwierdził wiceszef KE.

 

W trwającej dyskusji w tej sprawie aktywnie uczestniczą polscy eurodeputowani. Marek Jurek (Zjednoczona Prawica) przyznał, że Timmermans nie ma prawa ferować takich wyroków, ponieważ słowa jednego z najważniejszych urzędników UE w Brukseli mogą wpływać np. na werdykt Rady Europejskiej w tej sprawie.

 

Całkowicie odmienne stanowisko zaprezentował z kolei Michał Boni (PO). Ten były tajny współpracownik SB o pseudonimie „Znak” powołał się m.in. na historię „Solidarności” a następnie udzielił Timmermansowi pełnego poparcia. – Dziękuję panu za cierpliwość w dialogu z rządem Polski. Nie jest pan sam, są z panem tysiące Polaków, którzy brali udział w protestach na ulicach miast – powiedział, po czym zadał wiceszefowi KE pytania, które można opisać zdaniem: dlaczego jeszcze nie wprowadziliście sankcji przeciwko Polsce?

 

Głos zabrał również Ryszard Czarnecki (PiS). Jak podaje portal wprost.pl „zwrócił on Timmermansowi uwagę, że w 2008 roku KE odmówiła ingerencji w wewnętrzne sprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości”. Zdaniem eurodeputowanego „Komisja Europejska często polemizuje nie z faktami, a z fałszywymi mitami o Polsce”. Na końcu zaś Czarnecki stwierdził, że czwartkowa debata nie jest efektem zamachu rządu PiS na praworządność w Polsce, ale odmowy w sprawie przyjmowania imigrantów.

 


Źródło: wprost.pl

TK

 
DATA: 2017-08-31 13:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

NIE POWINIEN DOSTAĆ WSTĘPU NA TEREN RRZCZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ !!!!!!!!
ponad 2 lata temu / LUPO3006
 
RZĄD POLSKI NIE POIWINIEN Z MICHAŁEM BONI VEL. .. wogóle rozmawiać
ponad 2 lata temu / LUPO 3006
 
GORĄCA PROŚBA Panie Januszu Korwinie prosze powtórzyć tą metode wychowawczą Boniemu i dokładkę ode mie
ponad 2 lata temu / sten
 
Ciekawe kiedy na emerytury pójdą Merkel i ta cała sitwa, należałoby to monitować, bo skoro jest tak bardzo złe jeśli się pójdzie na emeryturę w wieku emerytalnym, to może każdy jak w wolnym kraju np. w Polsce sam zadecyduje czy w ogóle chce być emerytem czy woli umierać w kitlu.
ponad 2 lata temu / Aga
 
Ten Timmermans to on nie wie jakie ma etniczne pochodzenie, nie potrafi się określić kim jest, w związku z tym nie wyznaje żadnych wartości. On chce tylko małego mieszkanka w praworządnej Polsce, w której jest rząd PiSu by mógł tu osiąść na bliskiej mu emeryturze. Ponieważ od na emeryturę pójdzie dokładnie co do godziny. Nie dopuszczę do tego osobiści, Polska nie jest azylem do wrogów. Proszę się nauczyć integrować w społeczeństwo wieloetniczne w Europie Zachodniej.
ponad 2 lata temu / Aga
 
Pan Timmermann chyba wie jaka niesprawiedliwa jest sytuacja prawna w Niemczecz. Ubodzy nigdy nie wygraja z bogatymi. Na adwokatow trzeba miec duza kase. Bardzo duza ilosc ludzi dotknietych oszustwami czy tez gorszymi uczynkami ze strony bogatych ( np. rowniez szpitale ktore odmowily pomocy i pacjenci umarli ) nie maja szans na uzyskanie zadoscuczynienia, na sprawiedliwosc, bo taka jest tam demokracja!!! Wiec niech sie od Polski odczepia i robia we wlasnym kraju demokracje, a jak ja zrobia i bedzie funkcjonowala niech wowczas pouczaje innych jak tego dokonac.
ponad 2 lata temu / Andrzej Wysocki
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.