DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Brexit: deputowani odrzucili możliwość przeprowadzenia ponownego referendum

Brexit: deputowani odrzucili możliwość przeprowadzenia ponownego referendum
Theresa May. HM Government [OGL 3 (http://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/3)], via Wikimedia Commons

Brytyjscy parlamentarzyści odrzucili możliwość uchwalenia poprawki do uchwały dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Poprawka pozwoliłaby na przeprowadzenie drugiego referendum w sprawie Brexitu. Izba Gmin nie wyraziła jednak zgody na tego typu działanie.

 

Podczas czwartkowego posiedzenia Izby Gmin, parlamentarzyści zajmowali się kwestią terminu i zasad, na których Wielka Brytania opuści Unię Europejską. W związku z trudną sytuacją i brakiem porozumienia pomiędzy politykami, poddano pod głosowanie poprawkę, która pozwoliłaby na przeprowadzenie kolejnego referendum w sprawie Brexitu. Przesunęłoby to w czasie wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, ale także pozwoliło przeciwnikom Brexitu na przeprowadzenie kampanii społecznej za pozostaniem w Unii Europejskiej. Posłowie odrzucili jednak tę możliwość.

 

Za wprowadzeniem poprawki umożliwiającej powtórne przeprowadzenie referendum głosowało zaledwie 85 posłów. Aż 334 deputowanych Izby Gmin było przeciw. Od głosu wstrzymała się również część parlamentarzystów opozycyjnej Partii Pracy. Pomimo gorącej dyskusji w parlamencie, politycy nadal nie rozstrzygnęli formuły opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. W świetle aktualnie obowiązującego prawa, do ostatecznego Brexitu dojdzie 29 marca br. Londyn jak dotychczas nie wynegocjował jednak żadnej umowy z Unią Europejską.

 

Jeśli w kolejnych dniach Brytyjczykom nie uda się wypracować zasad na jakich opuszczają szeregi Unii Europejskiej, dojdzie do tzw. „twardego Brexitu”. Wszystko to pomimo sprzeciwu części parlamentarzystów Izby Gmin, którzy podczas czwartkowego głosowania sprzeciwili się takiemu rozwiązaniu. Wówczas za wyjściem z UE bez umowy-porozumienia opowiedziało się 308 posłów, natomiast 312 pozostałych sprzeciwiło się temu rozwiązaniu. Tym samym większość deputowanych Izby Gmin domaga się przygotowania porozumienia z władzami Unii Europejskiej.

 

Warto przypomnieć, że w obliczu trudności z wypracowaniem ostatecznego rozwiązania, szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker zasugerował możliwość wydłużenia terminu Brexitu do 26 maja br. Tego dnia przypada ostatni dzień głosowania w eurowyborach. Zdaniem Junckera, jeśli do tego czasu politykom nie udałoby się dojść do porozumienia, obywatele Wielkiej Brytanii mogliby wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego i wybrać swoich przedstawicieli na kolejną kadencję. Media spekulują, że politycy będą jednak dążyli do przesunięcia terminu Brexitu, a następnie powtórnego referendum w tej sprawie. Takie rozwiązanie może być jednak niemożliwe w obliczu sprzeciwu rządu Theresy May. 

 

 

Źródło: dorzeczy.pl, BBC, wprost.pl

WMa

 


DATA: 2019-03-15 00:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Izba Gmin odrzuca każdy projekt w sprawie brexitu, a czas im się kończy. Wygląda to na upór ludzi nieodpowiedzialnych i pełnych myślenia życzeniowego.
3 miesiące temu / Janusz
 
jakby w Brukseli mieli NKWD i Armię Czerwoną to już by ją posłali na wyspy
3 miesiące temu / maciek
 
Anglicy starsi twierdza, że dobrobyt w UK skończył się wraz z wejsciem do ue.
3 miesiące temu / Fakt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66858"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.