DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 50  >   EUROPA

Krzysztof Gędłek

Brexit - kubeł zimnej wody


Brexit – jeśli do niego dojdzie – sprawi, że krew powoli dotąd uchodząca z umierającej Europy tryśnie obfitym strumieniem. Czy dla Polski, która wciąż marzy o ulepszaniu zatęchłej Unii, będzie to kubeł zimnej wody?

 

Brytyjski premier David Cameron rozgrywa projekt „referendum w sprawie pozostania w Unii Europejskiej” bardzo metodycznie. Datę referendum (23 czerwca) ogłosił po zawarciu porozumienia z Unią Europejską, które pozwala Wielkiej Brytanii na ograniczenie zasiłków dla imigrantów (nie tylko tych z Bliskiego Wschodu, ale również z Europy) oraz na zwiększenie kontroli nad rozrostem unijnej biurokracji (przynajmniej deklaratywnie). Wszystkie obietnice Brukseli mogą być bowiem warte funta kłaków, jednak na pewno dają szefowi brytyjskiego rządu oręż do przekonywania rodaków, aby głosowali za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Prowadzi się więc „politykę strachu” mającą na celu zniechęcenie eurosceptyków do poparcia opcji „out”. Z drugiej strony – na co zwracają uwagę media – sam Cameron musi się zmagać z rozdartymi w sprawie Brexitu politykami Partii Konserwatywnej, w tym tak popularnymi, jak kontrowersyjny burmistrz Londynu Boris Johnson.

 

Rzadziej jednak zwraca się uwagę na fakt, że ogłosiwszy referendum, szef brytyjskiego rządu wszedł w niezwykle korzystną rolę. Jest bowiem liderem partii, której politycy wypowiadają się o pomyśle wyjścia z Unii aprobatywnie, potrafiącym zmienić się na unijnych salonach – niczym doktor Jekyll w pana Hyde’a – w szlachetnego reformatora europejskiej organizacji, i to reformatora z przymusu.

 

Skoro – zdaje się mówić Cameron – w moim kraju eurosceptyczni politycy zyskują poklask, to referendum musi być wentylem bezpieczeństwa chroniącym nas przed rządami oszołomów pokroju polityków eurosceptycznej UKIP. A jeśli tak, to dajcie mi, droga Angelo, drogi Jean‑Claudzie i poczciwy Donaldzie, coś, czym będę mógł przekonać rodaków, aby zechcieli pozostać w zjednoczonej Europie. Brytyjczycy są mistrzami prania wielu politycznych brudów cudzymi rękami, a jednym z wielkich geniuszy takiej taktyki – w myśl której lokatorzy Downing Street 10 postępowali niczym Don Vito Corleone wyręczający się w naprawdę zbrodniczych zadaniach brutalnym Lucą Brasi – był Winston Churchill. Jego następca, David Cameron dokonuje majstersztyku, załatwiając sobie być może reelekcję – w końcu wyrywa kły krwiożerczym krytykom Unii – przy wydatnym zaangażowaniu unijnych polityków.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Źle wychowują rodzice, obiecując kapryśnemu dziecku, cukierek, lalkę, niedźwiadka, zabawkę… i nie wiem co jeszcze, byle tylko było posłuszne. Nie, to nie jest posłuszeństwo, to - handel! Posłuszeństwo polega na spełnieniu rozkazu, dlatego, że w rozkazującym widzi się samego Boga: dziecko w rodzicach, uczeń w nauczycielu, lub w osobie majstra, obywatel we władzy państwowej. Tak, albo od Boga pochodzi wszelka władza, więc i rodzicielska, albo w ogóle nie istnieje!

 
 

1919 - Ignacy Jan Paderewski objął stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Sławny kompozytor, związany politycznie z Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu, zastąpił na tym stanowisku socjalistę Jędrzeja Moraczewskiego.

 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Kard. Dolan podziękował Joe Bidenowi za stanowczy sprzeciw wobec ataku na Kapitol i zaapelował do prezydenta-elekta o konsekwentne stanowisko w walce z przemocą. „Joe Biden mówi z godną podziwu wrażliwością o ochronie praw osób najbardziej zagrożonych i jednocześnie opowiada się za «karą śmierci dla najsłabszych». Liczymy na to, że sanktuarium, jakim jest łono matki, będzie przez niego bronione przed atakami z równą stanowczością jak nasz Kongres” – powiedział arcybiskup Nowego Jorku.

 

 

Sposób, w jaki „zniknięto” niemiecką gwiazdę muzyki pop z anteny telewizyjnej, budzi rozbawienie i zażenowanie. Podobna toporna cenzura spotkała także czytelniczkę wydawanego w Polsce lewicowo-liberalnego dziennika, która napisała list do redakcji. Czy czeka nas era niewysublimowanego „poprawiania” medialnej rzeczywistości”? Piotr Relich i Michał Wałach zapraszają na program „Bez żadnego trybu”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.