23 września 2019

Brazylijskie służby wywiadowcze nadzorują kapłanów przygotowujących Synod Amazoński

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zarządził kilka miesięcy temu większy nadzór służb wywiadowczych nad lewicowymi kapłanami, zaangażowanymi w przygotowania do Synodu Amazońskiego.

 

Trzytygodniowe dyskusje, które rozpoczną się 6 października, mają za zadanie określić przyszłość Kościoła w rozległym i złożonym regionie Amazonii, gdzie w szybkim tempie rozszerzają swoje wpływy zbory zielonoświątkowców.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wśród kontrowersyjnych posunięć, które zostaną omówione podczas Synodu Amzońskiego jest m.in. umożliwienie wyświęcania starszych, żonatych mężczyzn i przyspieszenie formacji kapłanów, wywodzących się spośród rdzennej ludności. Uczestnicy mają również rozmawiać o promocji i popychaniu naprzód oenzetowskiej agendy zrównoważonego rozwoju.

 

Właśnie ta kwestia wywołała burzę polityczną w Brazylii, która kontroluje około 60 proc. regionu Amazonii. Brytyjski „The Guardian” sugeruje, że brazylijski rząd zmobilizował służby Abin w co najmniej czterech miastach Amazonii, aby pilnowały duchowieństwa zaangażowanego w synod.

„Martwimy się i chcemy zneutralizować zagrożenie” – tłumaczył akcję wywiadowczą generał Augusto Heleno, minister bezpieczeństwa wewnętrznego w rządzie Bolsonaro. Gazeta „O Estado de São Paulo” twierdzi, że ​​rząd Bolsonaro obawia się „lewicowej agendy” na synodzie i jej potencjału zawstydzającego Brazylię na arenie światowej.

 

Inny wpływowy brazylijski generał, Eduardo Villas Bôas ostrzegał, że synod „z pewnością zostanie wykorzystany przez ekologistów” i przysiągł, że nie będzie tolerować zagranicznej „ingerencji” w sprawy wewnętrzne swojego kraju.

 

Bolsonaro, który jest nominalnie katolikiem, ale przyłączył się do konserwatywnych sektorów brazylijskiego kościoła zielonoświątkowego, wielokrotnie komentował w niewybredny sposób słowa papieża Franciszka dot. „ślepej i destrukcyjnej mentalności” tych, którzy niszczą lasy deszczowe.

 

Bp Zon bagatelizuje akcję wywiadowczą. „Mam przyjaciół w Abin” – śmiał się. Zaprzeczył również, by synod miał na celu podważenie rządów Jaira Bolsonaro, jak sugerują jego zwolennicy. „To mój rząd. Dlaczego miałbym go krzywdzić?” – pytał retorycznie.

 

Jednak napięcia wzrosły w ostatnich tygodniach. Niektórzy wpływowi duchowni odpowiedzialni za przygotowanie Synodu Amazońskiego, wprost obwinili Jaira Bolsonaro za pożary lasów w Amazonii.

 

W sierpniu episkopat Brazylii potępił w liście otwartym działania służb. W oświadczeniu napisano: „Ogromnie żałujemy, że dziś, zamiast otrzymywać wsparcie i zachętę, nasi przywódcy kryminalizują nas jako wrogów ojczyzny”.

 

List został napisany na zlecenie organizatorów Synodu Amazońskiego i krytykował rząd brazylijski za wszczęte dochodzenie w sprawie podpalenia lasów przez jedną z organizacji pozarządowych, a także za nieprzyjęcie środków pomocowych od Francji. Biskupi potępili „napastliwą i irracjonalną agresję przeciwko naturze” oraz „pozbawione skrupułów niszczenie lasów, które zabija florę i faunę przy pomocy przestępczych pożarów”.

 

Erwin Kräutler, były biskup regionu Xingu w Amazonii – także wpływowa postać związana z organizacją synodu – twierdzi, że tegoroczne pożary były „prawdziwą apokalipsą”. Hierarcha obwinił za nie prezydenta Brazylii. Z kolei zwolennicy Bolsonaro oskarżyli duchownych o „lewicowy spisek,” mający na celu upokorzenie swojego przywódcy i podważenie suwerenności Brazylii nad Amazonią.

 

W serii nagrań bloger Bernardo Küster przedstawił biskupów związanych z synodem jako nachalnych teologów wyzwolenia, którzy współpracowali z czołowymi „lewakami”, takimi jak były prezydent Luiz Inácio Lula da Silva. Küster ocenił, że dokument przygotowawczy synodu, Instrumentum laboris, jest „katastrofalnym” zbiorem „bzdur eko-teologicznych”. Mauricio López, sekretarz wykonawczy grupy odpowiedzialnej za opracowanie dokumentu zaprzeczył jakoby synod uderzał w Bolsonaro.

 

 „Nie jesteśmy wrogiem” – podkreślał López, twierdząc, że szczyt został zaprojektowany w celu potępienia „uciążliwych struktur i nierówności” w Amazonii. „Nie chodzi o konfrontację z żadnym rządem. Tak naprawdę chcemy współpracować” – dodał López, wyrażając zaniepokojenie postępującym wylesieniem i trudną sytuacją rdzennych mieszkańców Amazonii. „Chodzi o przyszłość tych społeczności, a także ostatecznie o przyszłość całej planety” – twierdzi.

 

Z kolei Joaquín Humberto Pinzón, biskup kolumbijskiej Amazonii uznał, że ataki na synod odzwierciedlają to, jak bardzo silni polityczno-ekonomiczni aktorzy są niezadowoleni z wysiłków na rzecz podnoszenia świadomości na temat ekologicznego znaczenia Amazonii. „To im nie odpowiada: ani politykom, ani ludziom biznesu, ani właścicielom dużych firm wydobywczych” – ocenił.

 

W ciekawy sposób wypowiada się brazylijski hierarcha bp Adolfo Zon. Przyznaje on, że „synod jest aktem politycznym”, ale pisanym przez niewielkie „P”. „Kościół nie jest przeciw nikomu. Jest przeciwko niesprawiedliwości” – wyjaśnił.

 

Duchowny uważa, że dziś Brazylia jest politycznie zagubiona, podobnie, jak cały świat. „Nie mów mi, że Stany Zjednoczone czy Anglia to wzór” – ostrzegał duchowny dziennikarza brytyjskiego medium. Przestrzegł jednak przed odradzaniem się czegoś w rodzaju faszyzmu. Widzi analogie między tym, co było w latach dwudziestych XX wieku, a obecnym czasami, które mogą doprowadzić do narodzin nowego „faszyzmu.”

 

Hierarcha uważa, że „skrajna prawica zyskuje dziś poparcie, ponieważ ludzie szukają zbawiciela”. Dodał, że wybawcy są niebezpieczni. „Do tej pory mieliśmy tylko jednego i gdzie on skończył? Na krzyżu” – tłumaczył.

 

 

Źródło: guaridan.co.uk
AS, WMA

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram