DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Brazylijski trybunał skazał księdza na wysoką grzywnę za sprzeciwianie się aborcji chorego dziecka

Brazylijski trybunał skazał księdza na wysoką grzywnę za sprzeciwianie się aborcji chorego dziecka
Ksiądz Luiz Carlos Lodi da Cruz. Źródło: rzut ekranu z Youtube: Ronaldo Costa

Brazylijski ksiądz Luiz Carlos Lodi da Cruz został skazany na grzywnę w wysokości 60 tys. reali (ok. 72,5 tys. zł) za „utrudnianie” legalnej aborcji. Chodzi o sprawę z roku 2005. Wyrok wydał Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości.

 

Ksiądz Luiz Carlos Lodi da Cruz został skazany za „szkody moralne” wyrządzone kobiecie, która chciała dokonać aborcji. Kapłan wystąpił w roku 2005 do wymiaru sprawiedliwości, domagając się wydania nakazu sądowego zabraniającego medykom uśmiercenia dziecka. Matka twierdziła, że „płód” musi abortować ze względu na jego deformację.

 

Sąd niższej instancji zaakceptował argumenty kapłana i wydał żądany nakaz. Dziecka nie uśmiercono. Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości orzekł jednak, że duchowny działał „lekkomyślnie” i spowodował cierpienie rodziców.

 

Ksiądz Lodi da Cruz wyjaśnił, że starał się uratować życie dziecka w łonie matki, ponieważ „życie ludzkie nie jest cenne ze względu na jego jakość czy czas trwania, lecz jest cenne samo w sobie”. – Dziecko zostało początkowo skazane na śmierć decyzją lekarzy. Było to nadużycie. Ja w tym czasie studiowałem prawo i postanowiłem poprosić o nietykalność dla dziecka, by aborcji nie przeprowadzano – mówił.

 

– Mówiąc, że życie ludzkie jest święte, uznajemy to i przyjmujemy jako uniwersalną prawdę albo zamierzamy popaść w okrucieństwo nazizmu – tłumaczył.

 

Ks. Lodi da Cruz jest proboszczem w Anapolis w stanie Goias oraz prezesem jednej z najbardziej znanych brazylijskich organizacji pro-life. Z powodu kampanii przeciwko zabijaniu nienarodzonych już nieraz stawał przed wymiarem sprawiedliwości, pozywany przez lewicowych polityków.

 

W roku 2005 kapłan zablokował aborcję zdeformowanego dziecka poczętego. Dziewczynka wkrótce po urodzeniu zmarła. Kilka dni później matka wraz z ojcem złożyli pozew przeciwko Lodi da Cruz, twierdząc, że poród do którego została zmuszona matka, przysporzył jej wiele cierpienia. Dwa sądy odrzuciły pozew. Para skierowała więc sprawę do brazylijskiego Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości, który orzekł na jej korzyść.

 

Trybunał stwierdził, że ksiądz Lodi da Cruz dopuścił się „nadużycia i podjął działania, które naruszyły prawa kobiety w ciąży oraz jej męża, powodując ich cierpienie”. Sędzia Nancy Andrighi uznała, że kapłan działał „lekkomyślnie” składając wniosek o wydanie zakazu aborcji i „szukał wsparcia rządowego, aby bronić swoich konkretnych pomysłów dotyczących przerywania ciąży”.

 

Każdy obywatel może i musi bronić życia, które jest zagrożone śmiercią, wykorzystując w tym celu prawne i proceduralne środki, jakimi dysponuje, a wśród nich także zasadę nietykalności dziecka – przekonywał kapłan.

 


Źródło: lifesitenews.com

AS
  


DATA: 2016-11-03 14:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A co ze szkodami odniesionymi przez dziecko?
ponad 3 lata temu / AnnaN
 
Ale jak sąd może karać kogoś za to że zgłosił coś do sądu?
ponad 3 lata temu / Jakub Trela
 
Absurdalne o ile nie idiotyczne orzeczenie. Aborcja wpłynęłaby mniej negatywnie na tych rodziców niż śmierć naturalna dziecka po jego urodzeniu ? Aborcja jest większą traumą niż tak czy inaczej obecność przy śmierci własnego dziecka, bo związana jest ze świadomością dokonania zabójstwa, przy tym aborcjoniści nigdy nie mają pewności, że dziecko nie dożyłoby określonego wieku (starości) i że matka nie zostanie skutecznie pozbawiona możliwości ponownego zajścia w ciążę. Łatwiej znieść naturalną śmierć dziecka niż jego zabójstwo. Nikt nie ma prawa stawiania wyższości znaczenia śmierci poprzez zabójstwo nad śmierć naturalną, choćby w wyniku choroby nieuleczalnej. Aborcja to tylko zagłuszanie krzyku rozdzieranych ciał niewiniątek. Życie, jako najwyższe dobro człowieka jest prawnie chronione przez konstytucje i konwencje międzynarodowe. Jeżeli wg proaborcyjnych środowisk jest inaczej, to należy przywrócić karę śmierci, ale tylko dla tych środowisk.
ponad 3 lata temu / odszkodowania
 
Ten "trybunał" to tylko z nazwy sprawiedliwy ...
ponad 3 lata temu / Soplica
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.