DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Brazylijski biskup: jeżeli papież pozwoli, wyświęcę diakonisy w swojej diecezji

Brazylijski biskup: jeżeli papież pozwoli, wyświęcę diakonisy w swojej diecezji
Fot. EIDON/MAXPPP / FORUM

Uczestniczący w Synodzie Amazońskim bp Dom Adriano Ciocca Vasino potwierdził, że dopuści kobiety do święceń diakonatu. Potrzeba tylko odpowiednich rekomencacji synodalnych i zatwierdzenia ich przez papieża.

 

Posługujący w diecezji São Félix, bp Dom Adriano Ciocca Vasino zaprezentował swoje stanowisko odnośnie kwestii dopuszczenia kobiet do święceń diakonatu. „One wiedzą [kobiety w jego diecezji – przyp. red], że jeżeli ten synod wraz z pozwoleniem papieża, otworzy możliwość dopuszczenia kobiet do święceń diakonatu, to ja to zrobię” – oznajmił 12 października podczas konferencji prasowej.

 

Brazylijski hierarcha przedstawił sposób kształcenia przyszłych kapłanów i kobiet pragnących studiować teologię. W jego diecezji działają czteroletnie kursy teologiczne, po których zakończeniu mężczyźni pragnący zostać kapłanami udają się do pracy „w terenie”, a następnie wracają by zdecydować czy poprzestaną na święceniach diakonatu, czy może odkryli powołanie kapłańskie.

 

Czteroletnie kursy kończą także kobiety, przy czym na końcu ich edukacji – z oczywistych przyczyn - nie następują święcenia. Sytuacja w brazylijskiej diecezji może jednak wkrótce ulec zmianie. To kolejny przykład potwierdzający, że ustalenia posynodalne będą dotyczyć nie tylko rejonu Amazonii, ale całego Kościoła powszechnego.

 

O ile powołana w 2016 r. przez Franciszka specjalna komisja nie wystosowała ostatecznego oświadczenia w tej sprawie, jest wielu teologów zdecydowanie przeciwnych udzielania święceń diakonatu kobietom. Są to bowiem święcenia kapłańskie pierwszego stopnia; część sakramentu kapłaństwa.

 

Zdecydowanym przeciwnikiem takiego rozwiązania jest były prefekt Kongregacji nauki Wiary, kad. Gerhard Müller. „Domaganie się od synodu amazońskiego, by sakrament święceń kapłańskich – w ich pierwszym stopniu, diakonacie – był także w sposób ważny udzielany kobietom, zawiera kilka błędów” – przedstawia w specjalnym liście, który jako pierwsi opublikowaliśmy na łamach naszego portalu.

 

Źródło: własne PCh24.pl / catholinewsagency.com

PR

 


DATA: 2019-10-17 14:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bog Jest Miloscia I nie dyskryminuje nikogo . Jesli my to robimy to nie trwamy w Bogu . Swiety czas sobie to uswiadomic . Kobieta to nie jest jakis nizszy etap czlowieka tylko taki sam czlowiek jak Mezczyzna . Czyli Kobieta ,ktora studiowala teologie na Katolickim Uniwersytecie nie powinna cale zycie blagac o litosc I zmilowanie , zeby jej pozwolono prac, sprzatac lub gotowac u mezczyzny, ktory studiowal te sama teologie u tych samych profesorow I na tym samym Uniswersytecie . Czas sie obudzic I zmienic to ,bo tego nie chce DOBRY BOG , KTORY JEST MILOSCIA !
9 miesięcy temu / Ja
 
@K.J.Turzyński no nie bardzo dobrze pamiętasz, bo jedyne święcenia diakonatu opisane w Biblii to święcenia jakich dokonali apostołowie wyświecając 7 mężczyzn, w tym św. Szczepana. Słowo diakon czy diakonisa oznacza w grece usługujący/usługująca. To, że najniższy stopień święceń posiada tą nazywę, to ukazanie charakteru tego stopnia święceń "Służebny". Więc w Biblii jest mowa tylko 7 mężczyznach o wyświęconych i jakiejś liczbie usługujących pierwotnemu Kościołowi, nigdzie nie ma informacji o święceniu kobiet.
9 miesięcy temu / Neptun
 
Jak można głosić takie brednie. Swiecenia będą nieważne. Ale różne chłopaki roztropki wiedzą swoje... Czyli ignorancja i kult głupoty główną dominantą tego niby synodu... Prawda wymieszana z kłamstwem, aby nie odróżnić, co jest dobre, a co złe...
9 miesięcy temu / Krakusik
 
@K.J.Turzyński Ta kwestia była już wielokrotnie wyjaśniana. Tzw. diakonisy w kościele pierwotnym nie były tożsame z diakonami ponieważ nie otrzymywały niższych święceń kapłańskich, zasadniczo ich statut przypominał dzisiejsze zakonnice.
9 miesięcy temu / Filip S
 
Ale czy aby na pewno diakonisy sprawowały to co kapłani? Czy były kapłankami czy były charyzmatyczkami? Były kapłankami? W ewangeliach tego nigdzie niema. Z tym bym uważał. Ja nawet byłbym ostrożny co do zaleceń spoza ewangelii. Bo już przerabiano listy rozwodowe Mojżesza - sobie sam wyssał z palca a Chrystus na to - popełniasz cudzołóstwo biorąc rozwódkę. Czyż nie?
9 miesięcy temu / Jot
 
Ciekawe, jakby taka "diakonisa" przyjechała potem do Polski. Jakby była traktowana ? :
9 miesięcy temu / Mirrro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.