DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2020 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Brazylijski biskup: Indianie potrzebują Ewangelii. Żadna kultura nie stoi ponad Chrystusem

Brazylijski biskup: Indianie potrzebują Ewangelii. Żadna kultura nie stoi ponad Chrystusem
fot. Lunae Parracho / Reuters

Misją Kościoła jest nieść Ewangelię wszędzie, również do rdzennych plemion, które muszą ją poznać. Żadna kultura nie stoi ponad Chrystusem, żadna koncepcja filozoficzna nie zastąpi tajemnicy Odkupienia – przekonywał biskup Adair Guimarães z Brazylii, w kontekście pomysłów inkulturacji i połączenia wierzeń indiańskich z wiarą katolicką, podnoszonych podczas trwającego synodu amazońskiego.

 

Biskup diecezji Formosa zaznaczył potrzebę posłania na tereny Amazonii księży oraz rozpalonych miłością Chrystusa świeckich. - Misją Kościoła jest nieść Ewangelię wszędzie, również do rdzennych plemion, które muszą ją poznać. Żadna kultura nie stoi ponad Chrystusem, żadna koncepcja filozoficzna nie zastąpi tajemnicy Odkupienia; nikt nie ma prawa uznać jakichkolwiek niechrześcijańskich rytuałów jako będących ponad Chrystusem – mówił bp Guimarães.

 

Brazylijski hierarcha przypomniał o trwającym już niemal od 50 lat kryzysie w Kościele.  - Wielu podnosiło głos, by wprowadzać zamieszanie, lecz Kościół prowadzi Duch Święty, a nie teologia wyzwolenia – podkreślił. Jego zdaniem, „Kościół już wkrótce pogrzebie głoszących herezje”, którzy popadną w ostracyzm i zostaną zepchnięci na margines. Bp Guimarães uważa, że często są to osoby pozbawione wiary, a w swojej działalności nie kierują się Bożą miłością.

 

- My już od dawna wiemy, co trzeba zrobić, by naprawić Kościół; nie ma potrzeby słuchać opcji A czy opcji B lub głosów dochodzących do nas z Niemiec, od ludzi, którzy już dawno utracili swoją wiarę – przekonuje. Hierarcha nie chce też słuchać propozycji rozwiązań dotyczących ewangelizacji płynących z Europy; jego zdaniem sytuacja Kościoła na Starym Kontynencie wyraźnie wskazuje, że tamtejsi hierarchowie nie posiadają odpowiednich odpowiedzi na dzisiejszy kryzys wiary.

 

W opinii biskupa ludzie potrzebuję jedynie Kościoła głoszącego prawdę Chrystusową, a nie ludzkie „prawdy” lub teologiczne opinie. - W tych trudnych dla Kościoła czasach musimy się modlić (…) dla wszystkich zaniepokojonych sytuacją, pragnę powiedzieć, że Duch Święty przyświeca i wspomaga Ojca Świętego, a papież Franciszek doskonale potrafi oddzielić ziarno od plew – uważa hierarcha.

 

Jego zdaniem propozycje „urągające tradycji Kościoła” nie zostaną przez papieża zaakceptowane.

 

Źródło: panamazonsynodwatch.info

PR  


DATA: 2019-10-08 13:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ollek Oczywiście że powinno się oceniać czy jakaś kultura jest gorsza czy lepsza. Nie chodzi o to żeby wszyscy nosili garnitury ale nie każdy element danej kultury jest kompatybilny z Chrześcijaństwem. Busolą jest Ewangelia oraz nauka i tradycja Kościoła. Jedyna droga do osiągnięcia czegokolwiek pozytywnego wiedzie przez wartościowanie i odrzucanie tego co gorsze, w znaczeniu takim iż oddala nas od Boga, nie zaś przez porównywanie jakości dóbr materialnych.
3 miesiące temu / Cyraniusz
 
"Bp Guimar?es uważa, że często są to osoby pozbawione wiary, a w swojej działalności nie kierują się Bożą miłością". A ja bym dodał, że nie kierują się też Bożą Bojaźnią. pozdr.
3 miesiące temu / mar219
 
Widać,że biskup,czerpiąc z pewnych wzorców XX wieku, rości sobie prawo do decydowania czyja kultura jest lepsza a czyja gorsza.
3 miesiące temu / ollek
 
do Q Antoni. A może to nie jest dziegć, a jedynie ,,polityczna" asekuracja? Co chciał powiedzieć powiedział, a ostatnie zdanie, to cóż - mądrej głowie dość po słowie.
3 miesiące temu / Airam
 
Przy okazji patrzena na foto...Te luki i strzaly z III tajemnicy fatimskiej to wcale nie musza byc doslowne ale moga opisywacd np. morderstwa duchowe dokonane za pomoca roznych zjazdow amasonskich gdzie taka "bron" przeciwko Kosciolowi i jego wiernym jest wyrabiana no i ztrzaly z bliska bo od srodka a nie z daleka z zewnatrz.
3 miesiące temu / Nick
 
wszystko pięknie ładnie powiedziane poza ostatnim zdaniem, widać musi być ten dziekć.
3 miesiące temu / Antoni
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.