DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Brazylia: prezydent Jair Bolsonaro ułatwił dostęp do broni. Dekret podpisany

Brazylia: prezydent Jair Bolsonaro ułatwił dostęp do broni. Dekret podpisany
fot. EFE/Marcelo Chello/FORUM

Nowy prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zliberalizował przepisy o dostępie do broni palnej. To krok w stronę realizacji wyborczych obietnic.

 

W czasie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi ówczesny kandydat Jair Bolsonaro zapowiadał, że wprowadzi szerszy dostęp do broni palnej. Brazylijczycy mieliby dzięki temu skuteczniej bronić się przed przemocą, której skala w wielu regionach kraju jest niezwykle wysoka. W całym kraju dochodzi rocznie do około 60 tysięcy morderstw, w większości z użyciem broni. Bandyci nie mają problemu w zaopatrzenie się w pistolety i karabiny, tymczasem zwykli obywatele potrzebują specjalnego zezwolenia policji, które uzyskać jest trudno.

 

Jak dotąd policjanci badali każdy wniosek o pozwolenie na broń pod kątem indywidualnej „konieczności” jej posiadania przez danego obywatela. Na mocy specjalnego dekretu uległo to zmianie i kompetencje funkcjonariuszy zostały ograniczone. Dla policjantów istotne będą teraz odgórnie ustalone warunki wystarczające dla udzielenia zgody. Nie ma mowy o uznaniowości. Dodatkowo pozwolenia będą wydawane nie na pięć lat, jak dotąd, lecz na dziesięć.

 

W praktyce mieszkańcy tych regionów, w których dochodzi rocznie do więcej niż 10 morderstw na 100 tys. mieszkańców będą cieszyć się dużo łatwiejszym dostępem do broni. Jako, że średnia rocznych mordów w kraju wynosi aż 30 na 100 tys. mieszkańców, to ułatwienia dotyczą niemal wszystkich miast.

 

Utrzymane za to zostają takie wymagania dla osoby chcącej się uzbroić jak niekaralność czy ukończenie 25. roku życia. Broń będzie można nadal posiadać jedynie w miejscu zamieszkania oraz pracy.

 

Brazylijski episkopat zareagował na dekret prezydenta sceptycznie, przekonując, że problemem jest brak kontroli nad systemem dostępu do broni.

 

 

Źródła: kathpress.co.at, nytimes.com

Pach

 


DATA: 2019-01-18 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Słuszna decyzja Bolsonaro.
ponad 1 rok temu / popieram
 
Bardzo mądry prezydent więcej broni w ręce dobrych ludzi.
ponad 1 rok temu / sten
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.