DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Brazylia: Powstanie katolicki kościół dla Indian. Z dziurą w dachu ze względu na... duchy

Brazylia: Powstanie katolicki kościół dla Indian. Z dziurą w dachu ze względu na... duchy
fot. Lunae Parracho / Reuters

W środku amazońskiej puszczy powstanie katolicki kościół dla Indian. Ma mieć w sklepieniu dziurę, bo Indianie wierzą, że wchodzą przez nią duchy. Naczynia liturgiczne stworzą sami Indianie zgodnie ze swoją rdzenną tradycją.

 

Konferencja Episkopatu Brazylii podjęła decyzję o wzniesieniu kościoła dedykowanego Indianom.

 

Idea pojawiła się na spotkaniu przedstawicieli ludów rdzennych Amazonii z nuncjuszem apostolskim w Brazylli, abp. Giovannim D’Aniello, oraz biskupem Edsonem Taschetto Damianem z diecezji São Gabriel de Cachoeira.

 

Nowy kościół, przez Indian nazywany katedrą, ma mieć charakter odpowiadający kulturze tubylczego ludu Janomamów.

 

Świątynia zostanie wzniesiona na najwyższej górze Brazylii, Pico da Neblina, w regionie Matarucá.

 

O sprawie poinformował brazylijski tygodnik „Gazeta pe Povo”. Indianie z ludu Janomamów wierzą, że na wspomnianej górze spoczywają ich przodkowie.

 

Architekci poinformowali, że kościół pw. Naszej Pani z Lourdes będzie ściśle nawiązywać do rdzennej tradycji Janomamów. Zostanie zbudowany z dostępnego lokalnie drewna i kamienia. Ma przypominać „szabono”, duże domostwa, w których żyją w gronie kilku rodzin wspomnieni Indianie. Architekci chcą „połączyć tradycje Janomamów z chrześcijaństwem”.

 

Kościół będzie mieć kształt ośmiokąta złożonego z kilku oddzielonych sfer. Pierwsza znajdzie się na zewnątrz; obejmie cmentarz oraz plac, na którym będą mogli spotykać się Indianie z całego regionu Matarucá.

 

Drugą sferę będą stanowić ścieżki i wejścia, którymi Indianie będą wkraczać do wnętrza świątyni. Tu ma znajdować się droga krzyżowa. Wreszcie trzecia sfera będzie przestrzenią sakralną z kolistym ołtarzem ustawionym na samym środku.

 

W sklepieniu ma znajdować się otwór, bo Janomamowie wierzą, że przez analogiczną dziurę w „szabono” kontaktują się z nimi duchy. Wszystkie naczynia liturgiczne mają pochodzić od samych Indian i zostać wykonane zgodnie z tradycyjnymi prawidłami ich sztuki rzemieślniczej. Architekci zapewniają, że wezmą pod uwagę również tradycyjne metody budowania kultywowane przez Janomamów.

 

Budowa nowego kościoła zostanie rozpoczęta w 2020 roku. Część kosztów, szacowanych na niespełna 1 mln złotych, ma pokryć Stolica Apostolska.

 

Źródło: Katholisch.de

 

Pach


DATA: 2019-10-25 18:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli szybko Indianie katolików nawracają.Niech misjonarze katoliccy uczą się od Indian skuteczności i mocy.
10 miesięcy temu / Do katakumb!
 
jak cos jest robione zbyt szybko ,na siłę to takie "kwiatki " wychodzą ,oni nie są przygotowani ,nauczać trzeba przykładem to długi proces .
10 miesięcy temu / do Jot
 
No cóż. Polecam zagadnienie O Głupocie św. Tomasza. Suma Teologiczna - TOM XVI część II z części II. Bardzo pouczające.
10 miesięcy temu / Krzysiek
 
W naszym narodzie też niestety wielu kultywuje zabobony astrologia, wróżbiarstwo, spirytyzm, pukanie w niemalowane drewno, siadanie gdy się wraca na chwilę do domu i wiele innego paskudztwa, jednak w kościołach tego gusła się nie wystawia. Szkoda, że księża i biskupi tego nie piętnują. Może nie wiedzą?. Gdyby jednak to robili, byliby posądzani o mowę nienawiści. Bp Jedraszewski nazwał pewne rzeczy po imieniu i do dziś go za to atakują.
10 miesięcy temu / czloax
 
Były kardynał zapytał: co robi w Europie Ks. prof..... rekolekcjonista, charyzmatyk z Indii jeżeli w Indiach jest tyle do zrobienia????? Który ostrzegał jeszcze w 2006r.,2009r.2012r. -że trzeba gorącej modlitwy, działania i ewangelizowania bo Polska została jako ostatnia katolicka w Europie a czas jest krótki. Zatem po co Polscy księża wyjezdząją do wielu krajów na misje, jeżeli Europa i już Polska potrzebuje ratunku???
10 miesięcy temu / NON
 
To nie będzie kościół katolicki, lecz pogański. Jeżeli ktoś wierzy w to, że duch potrzebuje dziury, żeby wejść do przybytku, to ktoś taki nie jest katolikiem.
10 miesięcy temu / Janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.