DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Brazylia: obawy przed synodem panamazońskim. Groźne „frakcje lewicowe w Kościele”

Brazylia: obawy przed synodem panamazońskim. Groźne „frakcje lewicowe w Kościele”
fot. pixabay.com

Mający odbyć się w tym roku synod panamazoński przysparza zmartwień rządowi prezydenta Jaira Bolsonaro. Służby bezpieczeństwa i ciała doradcze ostrzegają, że „postępowe frakcje w Kościele zaplanowały wykorzystanie synodu do skrytykowania rządu Bolsonaro na poziomie międzynarodowym” i że istnieje możliwość „przejęcia niektórych tematów przez lewicową agendę”. Różnica zdań między rządem a Kościołem dotyczy takich kwestii związanych z suwerennością narodową jak: „sytuacja ludności rejonu Amazonki, zmiany klimatyczne wywołane deforestacją i utrzymanie odciętych od świata społeczności”.

 

Trwają przygotowania do synodu panamazońskiego, tymczasem Biura Brazylijskiej Agencji Bezpieczeństwa (ABIN) „w rejonie Amazonki i okolicznych obszarach autochtonicznych zostały zmobilizowane do monitorowania parafii i diecezji zaangażowanych w przygotowawcze spotkania przed synodem. Według doniesień z rejonu Amazonki i Północnego Dowództwa Wojskowego rząd federalny planuje skontaktować się z miejscowymi władzami i członkami hierarchii kościelnej, by działać nad próbą neutralizacji negatywnych skutków synodu” panamazońskiego – pisze Juliana Freitag na portalu Church Militant.

 

Źródłem niepokoju dla rządu Brazylii jest rola tamtejszego Kościoła, który jest traktowany jako „tradycyjny sojusznik brazylijskiej Partii Robotników (PT)”, oraz jego wpływ i organizacji pozarządowych, jeśli chodzi o amazońskie lasy.

Generał armii Augusto Heleno stwierdził: „Inicjatywa rządu, mająca na celu neutralizację możliwego wpływu synodu, jedynie wzmocni brazylijską suwerenność i powstrzyma dominację obcych interesów w rejonie Amazonki”.

 

Według niektórych źródeł „rząd brazylijski zamierza porozumieć się z władzami włoskimi, by odwołać się do Watykanu w celu powstrzymania zagadnień, które mogą wpłynąć na suwerenność Brazylii”. Jednak szanse na skuteczność takiego działania wydają się niewielkie, gdyż obecny rząd Włoch nie cieszy się przychylnością Watykanu, a nawet pojawiły się pomysły „zwołania synodu Kościoła włoskiego, by wystąpić z polityczną alternatywą dla obecnego stanu spraw”.

 

Z kolei watykański blog informacyjny „Il Sismografo” określił rząd brazylijski jako rząd, któremu przewodzi „skrajnie prawicowy ekstremista, który błędnie uważa rejon Amazonki za prywatne zasoby Brazylii”.

 

Autor artykułu wskazał na ogromną rolę teologii wyzwolenia w Kościele brazylijskim od lat sześćdziesiątych. To teologia wyzwolenia przyczyniła się do powstania socjalistycznej Partii Robotników. Zaś były socjalistyczny prezydent Brazylii, Luiz Inácio Lula da Silva, który obecnie przebywa w więzieniu, wskazał m.in. na wpływ teologii wyzwolenia i Kościoła katolickiego w Brazylii na swój wyborczy sukces. Socjalistyczny polityk to z kolei... „bliski przyjaciel kardynała Cláudio Hummesa, przewodniczącego Komisji Konferencji Biskupów Brazylii ds. rejonu Amazonki i bliskiego sojusznika papieża Franciszka”. Kardynał zapewnia, że celem Kościoła nie jest szkodzenie rządowi Brazylii.

 

Brazylijskie ministerstwo bezpieczeństwa podkreśla, że „Kościół katolicki nie jest przedmiotem żadnych działań”, ale zwraca też uwagę, że obowiązkiem rządu jest „dbanie o brazylijską Amazonkę”.

Jak pisze Freitag, czasopismo „Estudos Nacionais” opublikowało artykuł na temat dofinansowywania tematyki, która będzie omawiana na synodzie przez różne zagraniczne fundacje, w tym Ford Foundation, która to fundacja wspierała również instytucje powiązane z Konferencją Biskupów Brazylii, takie jak np. Duszpasterstwo Więzień. Według tych informacji Duszpasterstwo Więzień otrzymało od Fundacji Forda w latach 2016-2018 420.000 dolarów. Tymczasem fundacja ta „także finansuje ideologię gender, kontrolę broni, aborcję i inne antykatolickie zagadnienia”. Łącznie na kwestie, które mogą dotyczyć bezpieczeństwa Brazylii zagraniczne instytucje przeznaczyły 52 miliony dolarów w latach 2013-2018.

 

Źródło: ChurchuMilitant.com
Jan J. Franczak


DATA: 2019-02-17 09:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ad aaa Chyba: ciekawe, ile uczestników wróci z wiarą?
ponad 1 rok temu / Terezjusz
 
Ciekawe, ilu uczestników wróci z malarią?
ponad 1 rok temu / aaa
 
@Katoliku Napisałeś "A twierdzenie że chrześcijaństwu jest bliżej do opcji prawicowych to już kompletna bzdura." To proste weryfikujące pytanie, żeby było łatwiej z naszego podwórka. Której partii jest bliżej ideowo do społecznej nauki Kościoła, partii Wiosna Roberta Biedronia czy może bliżej jest Ruchu Narodowy? Czekam na odpowiedź...
ponad 1 rok temu / qlnick
 
[email protected] A ty jakimi śladami idziesz pisząc swoje bzdury?
ponad 1 rok temu / DNA
 
@ Katolik Socjalizm został potępiony przez papieży więc...
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
Populizm Bolsanero jest tak samo groźny jak populizm Chaveza i Maduro (o ile nie groźniejszy). Jeżeli Brazylia chce iść śladami Wenezuelii to niech dalej wspiera Bolsanero. A twierdzenie że chrześcijańśtwu jest bliżej do opcji prawicowych to już kompletna bzdura.
ponad 1 rok temu / Katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.