DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Bratysława wypowiedziała wojnę hazardowi, ale ostatnia licencja wygaśnie w roku 2021

Bratysława wypowiedziała wojnę hazardowi, ale ostatnia licencja wygaśnie w roku 2021
Automaty do gier (zdjęcie ilustracyjne). By Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com] (Photograph by Tomasz Sienicki (Own work)) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
#NAŁÓG    #HAZARD    #GRY    #BRATYSŁAWA    #UZALEŻNIENIE    #PIENIĄDZE    #AUTOMATY    #SŁOWACJA

Radni Bratysławy przyjęli bezwzględny zakaz gier hazardowych w swoim mieście. Nie oznacza to jednak, że kasyna i inne przybytki gier natychmiast znikną z miasta.  Ostatnia licencja na tego typu działalność wygaśnie w roku 2021. Uchwała wchodzi w życie 1 maja.

 

Radni obawiają się, że firmy prowadzące kasyna będą starały się „obejść” przepisy, jak to czynią obecnie w innych krajach. – To nie zadziała w taki sposób, że obudzimy się jutro i wszystkie miejsca do gier zostaną zamknięte – mówił tuż po głosowaniu burmistrz Bratysławy, Ivo Nesrovnal. Włodarz miasta dodał, że „w końcu pojawił się instrument do walki z hazardem”.

 

Do tej pory władze musiały wydawać licencje wszystkim, którzy spełniali warunki niezbędne do prowadzenia kasyna lub innych punktów gier. Obecnie w samej stolicy znajduje się około 300 punktów hazardowych. Ostatnia licencja kasyna Banco w hotelu Crowne Plaza straci ważność w roku 2021. Olympic Casino Slovakia i Lucky Seven posiadają pozwolenia na działalność ważne do roku 2018.

 

Niektórzy radni martwią się, że zakaz znacznie uszczupli wpływy do budżetu. W ciągu ostatnich kilku lat miasto uzyskiwało z tego źródła ponad 3 miliony euro rocznie. Burmistrz nie wie, skąd będą pochodzić środki, które pozwolą mu wypełnić lukę. Nie uważa tego jednak za wielki problem. – To nie było głosowanie w sprawie pieniędzy, ale wartości – tłumaczył.

 

Eksperci szacują, że firmy prowadzące kasyna w Bratysławie przeniosą swoje firmy poza miasto. Uchwała bratysławskich radnych nie dotyczy zakazu maszyn typu „quiz”.

 

Przedstawiciele kasyn twierdzą, że zakaz jest nielegalny i zamierzają go podważyć na drodze sądowej.

 

Podobną uchwałę wprowadzono w roku 2014 w Brnie, gdzie w miejsce kasyn pojawiło się więcej automatów do gier.

 

Rozwój kasyn i innych punktów gier zmusił polityków także w innych słowackich gminach do zdecydowanych działań. Jak tłumaczyła burmistrz Madunice, Alena Jelusova, niejednokrotnie przychodziły do niej wdowy po bogatych biznesmenach, skarżąc się, że męża zamordowała im „mafia hazardowa”.

 

L’ubomir Okruhlica, szef Centrum Leczenia Uzależnień w Bratysławie narzeka, że leczenie pacjentów uzależnionych od hazardu jest wyjątkowo trudne. Lokalni politycy, mimo uzyskiwania dużych wpływów do budżetów miejskich, podkreślają, że mają coraz więcej trudnych do opanowania problemów społecznych.

 

Do Bratysławy np. przyjeżdżają autobusy z hazardzistami z Wiednia, gdzie również wprowadzono zakaz automatów do gier. Burmistrz Nesrovnal wielokrotnie żalił się, że „kasyna i domy hazardowe niszczą każdą ulicę”. – Zwykłe sklepy przestają istnieć i pojawiają się poważne problemy społeczne takie jak alkoholizm, prostytucja, przemoc, chaos – komentował.

 

– Lokalni mieszkańcy wracają do domu po pracy. W weekend upijają się i potrafią stracić prawie całą wypłatę w maszynie – ubolewał Jozef Martincek, burmistrz Gbłan. – Następnie ich żony lub rodzice przychodzą ze skargami do urzędu – dodawał. Słowaccy radni ubolewają, że często klientami punktów hazardowych stają się Romowie.

 

 

Źródło: spectator.sme.sk

AS
 


DATA: 2017-04-07 14:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wypowiedziała wojnę Hazarowi a nie hazardowi. Tak brzmi poprawniej.
ponad 3 lata temu / ONP 2000 r.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.