DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Bratysława kontra hazard – tym żyją Słowacy przed wyborami samorządowymi!

Bratysława kontra hazard – tym żyją Słowacy przed wyborami samorządowymi!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Mieszkańcy Bratysławy nie zgadzają się z decyzją państwowych organów, które działają na korzyść właścicieli salonów gier i kasyn. W komentarzach słowackich mediów – obok zaskoczenia – pojawiają się domysły o korupcji i działaniu lobbystów, reprezentujących interesy branży. Na miesiąc przed wyborami samorządowymi na Słowacji rozpoczęto trzecią akcję zbierania podpisów pod petycją o zakazie hazardu, zaś stosunek do problemu czerpania dochodów z salonów gier i kasyn staje się testem wyborczym dla kandydatów w całym kraju.

 

Działalność salonów gier i kasyn w słowackiej stolicy stała się tematem w debacie publicznej w 2012 roku. Wówczas to miasto wnioskowało do rządu o zmianę w zapisach ustawy regulującej działalność podmiotów świadczących rozrywki hazardowe. Korekta miałaby umożliwić jednostkom miejskim (odpowiedniki polskich dzielnic i osiedli) decydować o ewentualnym zakazie działalności kasyn i salonów gier. Sześć lat temu Ministerstwo Finansów Republiki Słowackiej – z niezrozumiałych przyczyn – nie przychyliło się do wniosku władz stolicy.

 

Kolejna odsłona walki o zakaz hazardowej działalności to rok 2015, gdy rozpoczęła się procedura zbierania podpisów pod petycją, na podstawie której mieszkańcy Bratysławy mogli żądać od rady miejskiej wprowadzenia stosownego zakazu w tej sprawie. Prawo państwowe stanowi bowiem, że rada miasta może albo zabronić hazardu całkowicie albo nie stosować zakazu wobec żadnego podmiotu. Większość radnych miejskich poparła wówczas wniosek i wydawało się, że jedyną barierą będzie przekroczenie granicy minimum popierających petycję. W czerwcu 2016 roku odnotowano już ponad 136 tys. podpisów, co oznaczało, że w zamieszkałej przez 426 tys. osób Bratysławie próg prawie jednej trzeciej (30 proc.) liczby dorosłych popierających petycję został przekroczony.

 

Konsekwencją obywatelskiej aktywności powinno być obligatoryjne poddanie zakazu pod obrady rady miejskiej. Stało się jednak inaczej, ponieważ w czerwcu 2016 roku połowę głosów… skradziono z bratysławskiego magistratu. Kradzież wywołała oburzenie i zmusiła władze do obniżenia progu wymaganych podpisów pod petycją z 30 proc. dorosłych do 15 proc. (zmiana dotyczyła także Koszyc, gdzie prowadzona była podobna akcja społeczna). W 2016 roku radni Bratysławy najpierw poparli całkowity zakaz działalności hazardowej, ale po kilku tygodniach nie udało się już zebrać większości i uchwała upadła.

 

W marcu 2017 roku rada miejska Bratysławy ponownie wróciła do problemu i uchwaliła całkowity zakaz działalności hazardowej na obszarze miasta. Oznaczało to, że do 2022 roku wygasłyby wszystkie licencje dla kasyn i salonów gier. Nie jest to jednak koniec batalii. Jesienią 2017 roku Prokuratura Krajowa w Bratysławie zaskarżyła decyzję rady miejskiej. Odwołania toczą się obecnie na poziomie Sądu Krajowego, a zdeterminowani mieszkańcy podjęli trzecią próbę uwolnienia Bratysławy od hazardu. Po przeliczeniu liczby salonów i kasyn na mieszkańców, słowacka stolica ma więcej takich przybytków niż Wiedeń, Praga i Brno, a w porównaniu do Budapesztu wskaźnik jest czterokrotnie wyższy.

 

 

Źródła: Dennik Postoj / aktuality.sk / pravda.sk / Hlavne Spravy / topky.sk / info.sk

Jan Bereza

 

 

Polecamy również:

Hazard. Kiedy rozrywka staje się zniewoleniem

 


DATA: 2018-10-12 09:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a "katolicki" PIS stał się monopolistą hazardu w Polsce i stawia sieć kasyn aby jeszcze bardziej uzależniać polaków i niszczyć ich życie. Polska też powinna być całkowicie przeciwko hazardowi.
8 miesięcy temu / pikier
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "63416"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.