DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 

Brakuje prokuratorów! „Rzeczpospolita”: to wynik zaniedbań z czasów rządu PO-PSL i „zsyłek” PiS

Brakuje prokuratorów! „Rzeczpospolita”: to wynik zaniedbań z czasów rządu PO-PSL i „zsyłek” PiS
Fot: Krystian Maj/FORUM

Prokuratura w Polsce stoi przed nie lada problemem. Brakuje w niej około 500 pracowników. Jak informuje „Rzeczpospolita”, sytuacja jest wynikiem zaniedbań i źle przemyślanych oszczędności ministrów sprawiedliwości w rządach PO-PSL oraz Prokuratury Generalnej. Na braki kadrowe nałożyły się odejścia po zwycięstwie wyborczym PiS oraz odsuwanie przez nową władzę ludzi kojarzonych z poprzednią ekipą.

 

Z doniesień dziennika wynika, że ciągu ostatnich 5 lat (2011-2015) 737 prokuratorów odeszło z pracy. Na ich miejsce przyjęto 305 aplikantów. Jak powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Kazimierz Olejnik, były zastępca prokuratora generalnego, w czasach PO-PSL Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura Generalna bagatelizowały problem i nie zrobiły nic, by poprawić sytuację.

 

„Chętnych na aplikację prokuratorską były setki. Ale ministerstwo ze względów finansowych (aplikanci otrzymują stypendia) wprowadzało limity przyjęć, dając środki na kształcenie najwyżej kilkudziesięciu prokuratorów rocznie” - zauważa dziennik.

 

Na trend odwrotu od kształcenia prokuratorów nałożyły się sprawy polityczne, czyli tzw. „zsyłki” prokuratorów kojarzonych z poprzednią władzą. Odsuwa się jednak również osoby uważane za neutralne.

 

Zdaniem „Rzepy” kryzys kadrowy odbije się na państwie i społeczeństwie szczególnie, że obecna władza zapowiada walkę z przestępczością gospodarczą. To ma zaś wymagać żmudnej pracy, do której brakuje wykształconych fachowców. Część kadry może zostać przesunięta na inny kierunek zainteresowania, co może zaowocować kłopotami przy sprawach mniejszej wagi.

 

Czy sytuacja poprawi się w najbliższej przyszłości? Niewykluczone, że tak. Minister Zbigniew Ziobro w tym roku przyznał 132 etaty dla przyszłych prokuratorów. Proces kształcenia potrwa jednak aż 3 lata.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

MWł  


DATA: 2016-05-23 08:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dopuścić wreszcie młodych ludzi po szkołach prawniczych do zawodu , jest okazja rozpieprzyć korporacje. No ale to trzeba chcieć a PiS podobne do PO.
ponad 2 lata temu / Pelka
 
Czy odblokowano już zawody prawnicze czy wciąż trzeba starać się o aplikacje i mieć mocne plecy? Dziękuję za uwagę.
ponad 2 lata temu / :Leaf427
 
Jak to brakuje. Dać młodych narodowców za prokuratorów i od razu zrobią porządki w Polsce ! Jak na razie prokuratorzy głównie zajmowali się ściganiem tzw antysemitów, a tuszowali sprawy związane z wielkimi szachrajstwami i ze zdradą stanu, choć pobierali wysokie pensje. Lepiej więc bez takowych niż z nimi. To samo z policją - jest ich więcej niż wojska i obie służby pławią się w administrowaniu a nie w obronności Narodu Polskiego. Precz z darmozjadami !
ponad 2 lata temu / zniesmaczony
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "43443"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.