DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 39  >   POLSKA

Rozmowa z Romualdem Szeremietiewem

Brak nam strategii obronnej


Trzeba realistycznie ocenić zagrożenia, porzucając naiwne złudzenia, że wojny nie będzie. Trzeba ustalić, jakie środki podejmie Polska w razie zagrożenia i stosownie do tego należy budować siły zbrojne i tworzyć możliwości obronne – zauważa Romuald Szeremietiew, polityk, publicysta, wykładowca akademicki specjalizujący się w naukach wojskowych, były wiceminister obrony narodowej, w rozmowie z Łukaszem Karpielem.

Czy Polska AD 2014 jest krajem bezpiecznym? Czy jesteśmy ewentualnie silni siłą naszych sojuszników?

– Bezpieczeństwo narodowe nie jest stanem osiągniętym raz na zawsze, ale procesem – jest ustawiczną troską o bezpieczeństwo, ciągłym rozpoznawaniem i usuwaniem pojawiających się zagrożeń. Innymi słowy: w danej sytuacji międzynarodowej kraj może być bezpieczny, ale ta sytuacja może ulec radykalnej zmianie. Jak to wygląda w praktyce, widzimy na Ukrainie. Wzrost lub obniżenie stanu bezpieczeństwa narodowego powoduje wiele czynników. I są one trudno rozpoznawalne. Niedawny konflikt Rosji z Gruzją oceniano przecież jako mało istotny dla bezpieczeństwa Polski, tymczasem zakusy Rosji wobec Ukrainy uznaje się za poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego.

Natomiast wsparcie ze strony sojuszników ma, oczywiście, znaczenie, ale nie może ono zastąpić własnych, narodowych zdolności obronnych. Pamiętajmy, że artykuł 5 traktatu waszyngtońskiego – mówiący o wsparciu sojuszniczym – poprzedza artykuł 3 zobowiązujący kraje członkowskie do wnoszenia do sojuszu własnych zdolności obronnych. Siła NATO jest bowiem sumą potencjałów wojskowych państw członkowskich. Nie można zastępować siły własnej siłami sojuszników. Byłoby to osłabianiem NATO.

Z czego wynikają problemy trapiące obecnie polskie wojsko?

– Z braku zrozumienia znaczenia i roli wojska w naszym państwie. Ten brak wykazują nie tylko liczni obywatele, ale także ludzie kierujący państwem. Podobnie media mają w tej kwestii wiele grzechów na sumieniu. Szczęśliwie po tym, co zrobiła Rosja, ton mediów oraz wypowiedzi polityków ulegają zmianie, ale czy na tym można budować przyszłość?

Jak Pan ocenia uzawodowienie polskiej armii poprzez zniesienie powszechnego poboru? Jakie skutki pociągnął za sobą ten krok?

– Był to krok nierozważny, wynikający zresztą z fałszywych założeń doktrynalnych (wojny nie będzie, Polsce wystarczy mała armia zawodowa) i z chęci przypodobania się środowiskom, które wykręcały się od obowiązku obrony ojczyzny. W następstwie zaprzestano szkolenia rezerw i nie będzie kogo mobilizować w razie zagrożenia wojennego.

Warto jednak zauważyć, że pobór nie został zniesiony, lecz tylko zawieszony. Odważny i racjonalnie postępujący rząd mógłby pobór odwiesić.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Tajemny testament Soboru Watykańskiego II stał się publiczny i oficjalny. 20 października 2019 roku w Katakumbach Domitylli uroczyście odnowiono „Pakt dla ubogiego sługi Kościoła”, zgodnie z warunkami określonymi 16 listopada 1965 roku w tym samym miejscu przez czterdziestu dwóch ojców soboru, na parę tygodni przed zakończeniem zgromadzenia soborowego.

 
 

To kolejna próba uznania aborcji za prawo człowieka i narzucenia państwom przymusu wprowadzenia edukacji seksualnej. Dojdzie do niej w listopadzie podczas szczytu ONZ w Nairobi. Organizatorzy wydarzenia nie dopuścili do udziału w nim niemal żadnej organizacji stającej w obronie życia i rodziny. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję do premiera rządu RP z apelem o wyrażenie sprzeciwu wobec tego typu działań godzących w podstawy ustrojowe Polski i prawo międzynarodowe.

 

Aktywiści LGBT chcą przeprowadzić w polskich szkołach kolejną edycję „tęczowego piątku”. W związku z planowanym wydarzeniem istnieją uzasadnione obawy, że w licznych placówkach edukacyjnych na terenie kraju dojdzie do próby homoseksualnej deprawacji dzieci i młodzieży. Możemy jednak powiedzieć „STOP” indoktrynacji i sianiu zgorszenia ukrytego pod frazesami o tolerancji i równości.

 

„Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ – informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” – przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

 

W ostatnich tygodniach wybuchły masowe protesty w Libanie, Hiszpanii, Chile, Ekwadorze i Boliwii. Od wielu miesięcy demonstrują mieszkańcy Hongkongu i Wenezueli. Burzą się obywatele Egiptu oraz Algierii. Mimo że wszystkie te protesty są różne – z odrębnymi przyczynami, metodami i celami – istnieją pewne wspólne kwestie, które je łączą – sugeruje brytyjska stacja BBC.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.