DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Brak „jednorazowego plastiku”, segregacja odpadów na większą skalę, czyli ekologia po watykańsku

Brak „jednorazowego plastiku”, segregacja odpadów na większą skalę, czyli ekologia po watykańsku
fot. pixabay.com

Watykan wprowadza całkowity zakaz sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku. To państwo jest także europejskim liderem w dziedzinie segregacji odpadów.

 

Państwo Watykańskie wprowadziło całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych produktów z plastiku: kubeczków, sztućców, siatek czy talerzyków. Szef watykańskich służb ochrony zieleni Rafael Ignacio Tornini zapewnia, że do końca roku państwo będzie całkowicie wolne od „jednorazowego plastiku”.

 

Watykan może stać się liderem wśród europejskich krajów w dziedzinie segregacji odpadów. Tornini w rozmowie z agencją Ansa powiedział, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku segregacji poddano 98 proc. specjalnych odpadków. W tym celu przed trzema laty utworzono tzw. eko-centrum. „Celem jest dojście w 2020 roku do 0 procent tych niesegregowanych” – oznajmił.

 

Państwo watykańskie w podobny sposób radzi sobie z odpadami miejskimi. Dzisiaj osiąga się tam recykling na poziomie 50 proc., a celem jest dojście do przynajmniej 75 proc. Także w rezydencji Castel Gandolfo stosuje się naturalne nawozy z utworzonego w tym celu kompostownika.

 

Dzięki temu Watykan może stać się przodownikiem wypełniania unijnych założeń całkowitego odejścia od „jednorazowego plastiku”. Ciężko mówić jednak o globalnym ciężarze gatunkowym tych zmian w przypadku państwa o powierzchni 0,44 km2 oraz zamieszkiwanego przez około tysiąc osób.

 

Unijne dyrektywy zakładają zakaz sprzedaży jednorazowych produktów plastikowych od 2021 roku.

 

Walka z plastikiem ma przysłużyć się redukcji odkładania surowca w środowisku naturalnym, głównie w oceanach. Okazuje się jednak, że 90 proc. plastikowych odpadów pochodzi z 10 rzek – 8 z Azji i 2 z Afryki (dane za: World Economic Forum). Najwięcej plastiku dostaje się do oceanów z  Jangcy, Indusu i Huang He. W niechlubnym rankingu znalazł się także Nil, Niger czy Ganges.

 

 

Źródło: rmf24.pl / własne PCh24.pl

PR       

 

 

 

  


DATA: 2019-07-16 09:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ tamiko: 100/100!
ponad 1 rok temu / Karol
 
@ale ale: masz rację, tyle że nie muszą być plastikowe.
ponad 1 rok temu / Margeritta
 
A łyżka na to: Niemożliwe!
ponad 1 rok temu / Arvena
 
w szpitalach zakaźnych to lepiej żeby jednorazówki zostały
ponad 1 rok temu / ale ale
 
Od tego od razu świat się oczyści, takie wielkie państwo tak radykalnie walczy z plastikiem.
ponad 1 rok temu / panda
 
odnośnie odpadów!!!!!!!!!!!!!Dlaczego nie dąży się do zmniejszenia produkcji śmieciplastyki,jednorazówki itp.Przecież jednorazówki z definicji są śmieciami,towary o krótkiej żywotności agd,niby gumowe uszczelki,w rolnictwie podsuwane do użytkowania plandeki plandeczki bigmagi kt ore po dwóch sezonach kruszą się ,rozsypują-działanie wody,słońca niskich temperatur czyli są nietrwałe. pety zastępowanie szkłem , temat rzeka .recykling plastyków nie jest rozwiązaniem bo tu też zużywa się dużo wody i energii ,a nie oto nam chodzi.
ponad 1 rok temu / niecierpliwa-63
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.