DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Bractwo Muzułmańskie wzywa do dżihadu

Bractwo Muzułmańskie wzywa do dżihadu

Muzułmański teolog Bractwa Muzułmańskiego rozpalił religijne napięcia na Bliskim Wschodzie - wezwał do sunnickiego dżihadu. Nasilają się już walki między Alawitami a sunnitami w Syrii. Wzrasta także napięcie w Iraku.


Yusef al-Qaradawi, katarski duchowny, który odegrał ważną rolę w tzw. Arabskiej Wiośnie, zarzucił szyitom z Iranu, że starają się zniszczyć sunnitów, którzy stanowią większość w świecie muzułmańskim. Al-Qaradawi pogardliwie wyraził się o Alawitach z Syrii jako „Nusayris”. Stwierdził, że ta grupa muzułmańska, do której należy także prezydent Baszaral-Assad, „jest gorsza niż niewierni, chrześcijanie lub żydzi”. Duchowy przywódca Bractwa Muzułmańskiego skrytykował także Iran i działający w Libanie Hezbollah za wspieranie Assada a także za dążenie do… eksterminacji sunnitów.


Z Syrii napływają już doniesienia o mnożących się atakach sunnitów na wsie zamieszkane przez szyitów i Alawitów. Atakowane i bezczeszczone są miejsca święte dla szyitów na terytoriach zdobytych przez tzw. syryjskich rebeliantów. Zniszczono m.in. groby Ammar ibn Jaser w Raqqa i Hujr bin Uday al-Kindiw pobliżu Damaszku.


Bractwo Muzułmańskie, które dało początek wielu grupom dżihadystów, wciąż uważane jest przez zachodnich polityków za organizację „umiarkowaną”, z którą Zachód „może robić interesy”. Bractwo rządzi już m. in. w Egipcie i w Tunezji.


Qaradawi - Egipcjanin mieszkający od wielu lat w Katarze - w coraz mniejszym stopniu zważa na słowa. Jego ostatnie komentarze, wygłoszone w piątek w jednym z katarskich meczetów są znacznie bardziej radyklane niż poprzednie „kazania” polityczne. Qaradawi sam przyznał, że stał się bardziej radykalny, bo przekonał się, że pojednanie nie ma sensu. - Osoby zaangażowane w pojednanie między grupami islamskimi mówiły, że to ja kiedyś sam wzywałem do pojednania i jedności doktryny. Pytają, dlaczego nie wzywam do tego ponownie? Wzywałem do pojednania, ale uważam, że to nie zbliżyło sekt. Oni skorzystali, a my straciliśmy – twierdził.

Duchowny islamski przyznał także, że dał się „oszukać” szyitom z Hezbollahu, którzy „okazali się mniej dojrzali niż sunniccy uczeni”. Z tego powodu wezwał sunnitów z całego świata do aktywnego zaangażowania w zwalczanie Alawitów, Irańczyków i Hezbollahu w Syrii.


Syryjska wojna podzieliła region wzdłuż linii wyznaniowych. Sunnickie państwa Zatoki Perskiej wspierają rebeliantów, a Iran, Liban i Irak wspomagają reżim Assada. Ostatnio światowe media zaalarmowały opinię publiczną gwałtownym wzrostem przemocy w Iraku, mnożą się ataki sunnitów na szyitów. Istnieje obawa, że wypowiedzi Al-Qaradawiego zwiększą jeszcze poziom przemocy.Źródło: The Daily Telegraph, AS.


DATA: 2013-06-04 08:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cytat z Koranu: 2:191 I zabijajcie ich, gdziekolwiek ich spotkacie, i wypędzajcie ich, skąd oni was wypędzili - Prześladowanie jest gorsze niż zabicie. - I nie zwalczajcie ich przy świętym Meczecie, dopóki oni nie będą was tam zwalczać. Gdziekolwiek oni będą walczyć przeciw wam, zabijajcie ich! - Taka jest odpłata niewiernym! Bez komentarza!
ponad 6 lat temu / Jacek
 
Zabrac chrzescijan ze wszystkich krajow muzulmanskich zamiast sprowadzac tu muzulmanow. A oni tam sami juz sie powyzynaja.
ponad 6 lat temu / Olko
 
Co to za wiara? Jedna wielka nienawiść. Jeden Allah, jeden prorok Mahomet, który każe im mordować człowieka pomimo, że ten drugi też wierzy w to samo. Paranoja.
ponad 6 lat temu / Eirenaios
 
Niech Bóg ma w opiece prezydenta Baszara Al-Assada - Protektora chrześcijan - nie tylko syryjskich, ale także przyjętych przez niego uchodźców z Iraku (przed "demokratyzacją" Iraku mieszkało tam około 1,4 mln chrześcijan - w "demokratycznym" Iraku już tylko 100 tys.) - kiedy wspieranym przez Zachód, USA i Izrael "opozycjonistom" uda się "zdemokratyzować" Syrię - odbędzie się wielki Holokaust chrześcijan - Liban jako jedyny potencjalny azyl dla nich jest zbyt mały, żeby ich przyjąć i zapewnić im utrzymanie! Niech żyje legalny rząd Syrii wspierany przez ogromną większość narodu syryjskiego!
ponad 6 lat temu / Zdrowy rozsądek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.