DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Br. Tadeusz Ruciński FSC: Zabójczy postęp

Br. Tadeusz Ruciński FSC: Zabójczy postęp
źródło: pixabay.com

Miłośnicy postępu nienawidzą wszystkiego, co odwieczne i naturalne - z dziką pasją usiłując ulepszać ludzi, ich obyczaje i reguły życia.

*

Ta niewielka hawajska wyspa miała prawie rajski wygląd, jakby technika i nowoczesność ominęły ją, jej mieszkańców i ich życie. Od wieków tutejsi mężczyźni byli rybakami i wypływali na połowy prostymi łodziami poruszanymi wiosłami, przez co byli muskularni i bardzo sprawni. Znali doskonale łowiska jak i najrozmaitsze ryby, starannie oddzielając te najsmaczniejsze od tych gorszych czy trujących.

 

Odwieczny instynkt i przekazywane doświadczenie ich nie myliły. Ich kobiety z dziećmi zbierały kokosy, kraby, małże i pomniejsze owoce morza. Nie mieli tam pieniędzy, handlu, urzędów. A choć na wyspie żyło ich zwykle około trzystu, to jakoś nie mieli innych potrzeb i chęci zmieniania sobie życia. Rzadko kto zresztą, odwiedzał wyspę. Przez dłuższy czas mieszkał wśród nich franciszkański misjonarz, ale gdy zmarł, nie przysłano nowego. Modlili się więc tak jak ich nauczył. Nie było tam większych sporów i niepokojów, a jeśli już, to rozsądzali je najstarsi.

 

No tak, ale urzędnikom z Kaliforni nie dawało to spokoju. Niepokoił ich prymitywny styl życia wyspiarzy, brak większych potrzeb. Zawstydzały trochę ich zgrabne sylwetki, zdrowie i drażniło ich pogodne usposobienie. Dla urzędników i polityków było tu za dużo zacofania, dzikości i nieunormowania. Wiara w postęp ma przecież odmienną  wizję rajskości i szczęścia.

 

Po kilku wizytach specjalnych komisji, przyznano wyspiarzom zasiłki, aby mogli korzystać z zainstalowanych automatów z coca-colą i gumą do żucia. Przyznano wszystkim przydziały niezdrowych konserw, których nikt nie chciał w miastach na lądzie i zaprowadzano coraz więcej nowoczesności. Tubylcy nie musieli już więc wypływać na dalekie połowy, zbierać małży i kokosów. Dość szybko więc większość z nich zaczęła się wylegać bezczynnie, żywiąc się konserwami i popijając colę, a potem piwo. Częściej wybuchały teraz kłótnie i wkradła się tam nieznana im dotąd nuda.

 

Po kilkunastu latach większość z nich stała się otyła i chorująca na cukrzycę oraz inne nieznane im dotąd schorzenia. Mają teraz coraz więcej sztucznych potrzeb, mniej rodzi się dzieci, a na plaży wala się coraz więcej śmieci. Za to odnośne urzędy zatrudniają coraz więcej opiekującymi się wyspą specjalistów, medyków i polityków, którzy twierdzą, że po przejściowym kryzysie, na wyspie zapanuje dobrobyt, zdrowie i szczęście. Nie wiadomo tylko, ilu mieszkańców wyspy tego dożyje.

 

*

Nowoczesny człowiek tak uwikłał się w swój pseudo wygodny, przyjemny i bezpieczny styl życia, że nie zauważył, iż nie jest to już życie, a on jest coraz mniej człowiekiem, czyli stworzeniem Bożym. Ale tego określenia nie ma w słownikach niewolników postępu.

 

Br. Tadeusz Ruciński


DATA: 2020-02-09 22:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tu nie chodzi o hawajską wysepkę, nawet nie o hipotetyczną utopię, bo jest to opis współczesnego świata "cywilizowanego".
3 miesiące temu / sp
 
Chyba mało kto zrozumiał metaforyczne przesłanie tego artykułu... .
3 miesiące temu / Karol
 
W tekście była mowa o wyspie na Hawajach.
3 miesiące temu / @Jacek
 
Mit o rzekomym "dobrym dzikusie" uprawiającym kanibalizm czy inne patologie, to nie fikcja literacka ale rzeczywistości. Oczywiście życie bliżej natury w trudnych warunkach buduje człowieczeństwo bardziej niż tzw."opł
3 miesiące temu / t
 
Izydor Oracz - Ty byłeś kapralem? Lubisz wyżywać się na tzw kotach?
3 miesiące temu / Jot
 
To jest jakiś naciągany przykład, jakby z Jakuba Rousseau historia o dobrych dzikusach. Na takiej odizolowanej od świata wysepce nie ma najmniejszej pomocy lekarskiej. nawet zapalenie wyrostka jest nieuleczalne.
3 miesiące temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected]l. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.