DZIŚ JEST:   10   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Piątek
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
 
 
 
 

Br. Tadeusz Ruciński FSC: Mały Książę i Nauczyciel

Br. Tadeusz Ruciński FSC: Mały Książę i Nauczyciel
źródło: pixabay.com

Po co mi wiedza o krajobrazie, którego nie kocham? Czy pokocham go, jeśli poznam wiele wiadomości o nim? Ale jeśli ktoś zaszczepi mi przeczucie tajemnicy, która jest sercem krajobrazu, wieść o skarbie w nim ukrytym, to ona mi rozświetli go i pojmę go z pasją odkrywcy. Podobnie z ludźmi. Na cóż mi opowieść o tłumie, w którym nikt nie jest dla mnie wart głodu, nieprzespanych nocy, płaczu? Ale jedna taka osoba wystarczy, abym w tłumie wpatrywał się w twarz za twarzą, szukając tej jedynej, którą kocham... Czego nauczy mnie o ludziach ktoś, kto nie kocha w nich Boga?

*

Ośmieliłem się nieudolnie dopisać scenkę do „Małego Księcia”. Otóż, kolejną planetkę, którą odwiedził Mały Książę, wypełniały bez reszty: wielka tablica i biurko, za którym siedział Nauczyciel. –„Dzień dobry” – powiedział Mały Książę. – „Dzień dobry” – powiedział Nauczyciel – „siadaj, wyciągaj zeszyt i opowiedz mi wszystko, co wiesz o faraonie Tutanchamonie, o dinozaurach, o Prometeuszu i globalnym ociepleniu...”

 

Mały Książę spytał zdziwiony: „To ty tego uczysz?” - „Tak” – odpowiedział Nauczyciel – „a dzisiaj nauczymy się o indiańskich szamanach, o Matce Gai i ginących gatunkach zwierząt…” - „Ale po co?” – spytał jeszcze bardziej zdziwiony mały gość. Na to Nauczyciel: „Po to, bo musisz to wiedzieć i żebyś mógł tego potem uczyć głupszych od siebie”. – „Aha” – powiedział Mały Książę – „czy to jest więc twoja mądrość?” – „Nie zadawaj głupich pytań!” – uciął Nauczyciel. – „Jeśli więc tylu rzeczy uczysz” – powiedział Mały Książę – „to powiedz, jak mam pokochać Różę i Baranka oraz jak oswoić przyjaciela?”

 

Zakłopotany Nauczyciel odparł: „O Róży opanujesz wiedzę z botaniki, o Baranku z zoologii, a o miłości....o przyjaźni nie ma nic w programie”. Na to Mały Książę: „Jeśli nie potrafisz nauczyć mnie najważniejszego, to po co mi wiedzieć te wszystkie dziwne rzeczy, o których mówisz? Szkoda dla nich życia, a mam go tak mało...”

*

Czasem latami uczymy się mnóstwa rzeczy, aby nie próbować nawet pojąć tej najważniejszej. Czasem mniemamy iż kochamy ludzkość, zwiedzamy kraje, słuchamy wiadomości... żeby nie poznać naprawdę i pokochać choć jednego człowieka. Czasem zdaje się nam, że już poznaliśmy w świecie i w człowieku wszystko… żeby tylko nie poznać w nim tętniącego śladu Boga...

 

Br. Tadeusz Ruciński FSC


DATA: 2020-02-27 09:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W dzisiejszych czasach nauczyciel zapytany o przyjaźń pewnie wyrwałby się - jak Filip z konopi - z teoryjkami freudyzmu i do planowanego tematu zajęć dołączyłby półgodzinny wykład o "popędach", bo to też istotny element współczesnej pseudomądrości.
1 miesiąc temu / Studencja_polsk
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.