DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Br. Tadeusz Ruciński FSC: Jak mrówki?

Br. Tadeusz Ruciński FSC: Jak mrówki?
źródło: pixabay.com
#DUCHOWOŚĆ    #PRACA    #DUCH    #CIAŁO    #BÓG    #DUSZA

Bezruch duszy bywa nadrabiany gorączkową ruchliwością ciała.

*

Podczas jesiennej powodzi na Podhalu, ludziska stojący na wale, przypatrywali się dziwnemu zjawisku: góralskiemu kapeluszowi, co płynął po wezbranej wodzie raz w jedną, a zaraz w drugą stronę, wręcz pod prąd. Po jakimś czasie ktoś wyjaśnił, że nic w tym dziwnego – to tylko Franek Gąsienica orze swoje pole.


*

Tyle dobrego się mówi o pracy i pracowitości, że nawet u pracowitego słodkie nieróbstwo lub bezczynność przestają być słodkie. Są ludzie, którzy do każdej pracy czują organiczny wstręt, ale są i tacy, których nieustanna krzątanina i pracowitość budzi podejrzenie, że czują oni strach (a może także wstręt?) przed „nicnierobieniem”. Ich ideałem chyba jest żywot mrówek.

*

Świętemu Franciszkowi wielu przypisuje sentymentalną miłość do zwierzątek jako takich, nawet większą chyba niż do ludzi (Pana Boga tacy zwykle tu przemilczają). Jednak, kiedy sięgnie się do mniej ckliwych źródeł, to odkrywa się, że ów święty nie znosił much, ale i nie kochał poczciwych mrówek.

 

Kiedyś, gdy bracia wędrowali przez las na Monte Subasio, brat Leon stanął przy sporym mrowisku i zagadnął idącego na końcu św. Franciszka: „Czy sam nie nauczałeś nas, że nie należy przechodzić obojętnie obok doskonałości cudów Bożego stworzenia, lecz dziękować Mu za każdy napotkany?” Franciszek skinął głową. A Leon mówił dalej: „Pamiętam, jak powiedziałeś o tym, gdy przy drodze ujrzeliśmy misternie utkaną pajęczynę. A potem, gdy przeniosłeś z drogi na trawę ślimaka, powiedziałeś, że należy pomagać braciom i siostrom zwierzętom.

 

Pamiętam też, gdy usłyszeliśmy długo przed świtem głos kosa, pouczyłeś nas, że uczyć się mamy od doskonałości natury. Nieprawdaż?” Franciszek nie zaprzeczył. A Leon wskazał na mrowisko i rzekł z wyrzutem: „Przechodzimy codziennie obok tego misternego kopca, który dla tych maleńkich mrówek jest większy niż Wieża Babel, ale ty ani razu nie zatrzymałeś się przy nim. Nawet, kiedy dzięcioł uszkodził to mrowisko, nic nie zrobiłeś, aby pomóc rozbieganym mrówkom. Mam wrażenie, że ty nie kochasz tych pracowitych stworzeń”.

 

Franciszek odrzekł wtedy: „Patrz, Leonie, jak te mrówki ciągną swe ciężary, wznoszą tę swoją budowlę, nie zatrzymując się i nie odpoczywając od rana do nocy. Nie spojrzą nawet w niebo. Ta zawzięta pracowitość naszych małych sióstr przeraża mnie i budzi obawę, że kiedyś ludzie mogą wziąć z nich przykład i nie znać już niczego poza swoją pracą, będąc przy niej coraz smutniejszymi. Smutek bowiem jest chorobą wyniesioną z budowania Wieży Babel, którą zresztą opuszczono”.

*

Zawzięta praca, pozorowanie zapracowania, chorobliwe uzależnienie od pracy, pracoholizm… to jakieś znaki tych czasów. Czy nie jest to przejaw okropnego wręcz lenistwa duchowego (zwanego kiedyś acedią i uznawanego za ósmy, najgorszy grzech główny) pokrywanego zewnętrznym zakrzątaniem, mnożeniem sobie zajęć, zaaferowaniem wszystkim tym, co podtrzymuje bezmyślność w tym – perfekcyjnym często – zabieganiu po błędnym kole?


*

„Lenistwo jest głupotą ciała, a głupota jest lenistwem ducha”.

 

Br. Tadeusz Ruciński


DATA: 2020-02-24 08:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@@EwaCyt.: ''Naprawdę radzę ci popracować na kasie parę miesięcy, zobaczymy jak wtedy ty będziesz pracować'' - żadna praca - nawet ta na kasie - nie usprawiedliwia traktowania siebie i innych jak przedmioty/automaty.
5 miesięcy temu / @@Ewa
 
Aha - człowiek został stworzony do pracy - chyba na swojego pana? Bo w dekalogu pan ma niewolników i nawet ma im w szabat dawać wolne. Jeśli przeczytasz to sie dowiesz że został stworzony do raju a nie tyrania. Gdzie to przeczytałes że do pracy?
5 miesięcy temu / Jot
 
Naprawdę radzę ci popracować na kasie parę miesięcy, zobaczymy jak wtedy ty będziesz pracować
5 miesięcy temu / @Ewa
 
@@mrówka robotn - ''Ale chodzi o twoją tylko wyłącznie wygodę czy jednak inni ludzie np. Kasjerzy jeszcze się liczą?'' - Przede wszystkim moją troskę, aby w pośpiechu nie wrzucić cudzych zakupów do swojej torby nie nazwałabym ''moją wygodą'', po drugie - jak komuś tak bardzo ciąży praca na kasie, że musi traktować klientów jak automaty - byleby szybciej - to niech zmieni pracę na mniej uciążliwą.
5 miesięcy temu / Ewa
 
Chiny - największe mrowisko świata - ideałem dla Ale Gore i jego pokroju. Chcą na świecie pokoju podług tego 'porządku'. Pisze to przy całej mojej sympatii i zadziwienia rozwojem gospodarczym. Liczę że zaczną szukać prawdy dobra piękna i ja znajdą tam gdzie leży. W Kościele. To jedyna szansa dla ludzkości.
5 miesięcy temu / PK
 
Ale chodzi o twoją tylko wyłącznie wygodę czy jednak inni ludzie np. Kasjerzy jeszcze się liczą?
5 miesięcy temu / @mrówka robotn
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.