DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 

Br. Tadeusz Ruciński FSC: czy kogoś, kto przegonił swoją duszę, można nazwać „bezdusznym”?

Br. Tadeusz Ruciński FSC: czy kogoś, kto przegonił swoją duszę, można nazwać „bezdusznym”?
źródło: pixabay.com

Kiedyś, jakiś rolnik, odpoczywając w południe w czas żniw, ujrzał galopującego na koniu jeźdźca. Zaraz potem znowu tego samego, tylko w inną stronę… – Dokąd tak pędzisz? – zawołał. Jeździec nawet nie przystanął, tylko przez ramię krzyknął: „Mnie pytasz? Zapytaj o to mojego konia!”. I pogalopował jakby wiatr go gonił.

***


Opowiadał pewien ksiądz, który przyleciał z Polski do Kenii, by zastąpić tam zmarłego nagle misjonarza w odległej murzyńskiej wiosce. Miał ze sobą sporo tobołów, więc wyszło po niego z wioski kilku tragarzy katechumenów. Wyruszyli ścieżką w górę. Przybysz, jak typowy człowiek Zachodu, chciał dotrzeć do celu jak najprędzej, więc spoglądał na zegarek i wyraźnie przyspieszał. Szli już dość długo forsownym marszem.

 

W pewnym momencie tragarze zatrzymali się, zrzucili toboły, usiedli na nich i ani myśleli iść dalej. Ksiądz pomyślał, że chodzi o zapłatę, ale nie… Siedzieli nieruchomo, jak głazy. Na pytanie księdza najstarszy z nich odpowiedział: „Ojcze, za szybko pędzimy. Przegoniliśmy nasze dusze. Będziemy więc tyle tu siedzieli, aż one nas dogonią”.

 

Jak to? – zapytał ksiądz. – A teraz to co w sobie macie? Bez duszy jesteście? – dodał.

 

Ojcze – powiedział tamten – jak dusza nie nadąża za człowiekiem, to wchodzą tam: duch wiatru, duch pustki i duch śpiączki, I człowiek już nie jest swój – tłumaczył.

 

I siedzieli tam z godzinę, aż nagle tamci zerwali się i ruszyli ze zdwojoną siłą i ze śpiewem. Opowiadający ksiądz rzekł: „Wciąż wracają do mnie te duchy pustki, wiatru i śpiączki, gdy odkrywam, że mnie w sobie brak”.

 

***

Coraz bardziej „wiatr nami miota, nie możemy sobie znaleźć miejsca i nie mamy korzeni” (jak powiedział kwiat na pustyni do Małego Księcia). I tak jest, że pożeramy przestrzeń i czas, pędzimy, by zobaczyć, gdzie nas jeszcze nie ma. A nasze dusze w tym biegu już nas dopędzić nie mogą… Stąd potem pustka i hulanie demonów po naszych pustych przestrzeniach, jak po nie zamieszkałych zamkach... Człowiek  to ponoć „homo viator” - ale to nie pielgrzym, tylko pospieszny włóczęga, który siebie samego szuka tam, gdzie siebie nie zgubił. Przebywa w końcu... wszędzie i nigdzie. Taki kochać nie potrafi i nie może, bo miłość to zakorzenianie się w sobie, w siebie wzajemnie, w miejsce, w czas... Na to trzeba dać czasowi czas!

 

***

 

A co to jest czas? – zapytała mnie jedna mała.

To upływające krople życia – odpowiedziałem. Na to mała: „To dlaczego ludzie zabijają czas? Może nie chcą żyć? Szkoda mi ich…”

 

***


Gdzie więc jesteś, gdy ciebie w tobie nie ma? Kiedy było ci naprawdę dobrze ze sobą samym, przez dłuższy czas, w zupełnej ciszy, bez uciekania dokądkolwiek i w cokolwiek? – zapytałem kogoś niezmiernie ruchliwego i aktywnego, kto co i raz stwierdzał: nie wiem, co się ze mną dzieje...

 

Popatrzył trochę nieprzytomnie i mruknął: „Kiedyś, gdy skończę to wszystko, co zacząłem, to osiądę gdzieś spokojnie i poszukam siebie, a teraz, wybacz, muszę pędzić, bo powinienem być jeszcze tam, tam i jeszcze tam...”.

 

***

Nie wiem jednak, kto tam popędził naprawdę – on sam, czy duch pośpiechu, niepokoju, pustki...w nim. Śmiem wątpić w to, że on kiedykolwiek i gdziekolwiek osiądzie i naprawdę odnajdzie siebie w sobie. Czy kogoś, kto przegonił swoją duszę, można nazwać „bezdusznym”? Nie wiem, ale może bardziej: „bezmyślnym” czy „bezwolnym”. Bo jest coś w tym, że spotykając się w pośpiechu – odchodzimy, jakbyśmy się nie spotkali; rozmawiając ze sobą – jakbyśmy nie rozmawiali; żyjąc tak szybko i gwałtownie – jakbyśmy nie żyli. Szkoda mi nas…

 

Br. Tadeusz Ruciński FSC


DATA: 2020-01-22 14:39
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobre, tak, dusza jest i to nieśmiertelna! Good job! Z pozdrowieniami!
ponad 1 rok temu / Dr.P.Kopetzky
 
Serdecznie Bratu dziękuję za ten piękny tekst. Myślę, że ważne, byśmy po prostu zastanawiali się nad priorytetami, takie rozważania jak to na pewno mogą w tym pomóc. Dzięki!
ponad 1 rok temu / poszukująca
 
Kiedyś była praca duża rodzina walka często o byt dziś łatwiej jest mi się wyciszyć choć żyję bardzo intensywnie. Refleksja przychodzi na cmętarzu przy grobach bliskich , przy lektórze dobrej religijnej książki czy rano gdy czyję że jestem komuś potrzebny i za to PANU BOGU z całego serca codziennie dziękuję.
ponad 1 rok temu / Bolesław Grabo
 
polecam kanał na youtube Radek Chrześcijanin z pieśniami o bardzo głębokich tekstach, przy których można się zatrzymać...tytuły np. Jak wygląda twoje życie; Czyż tron Twój Boże; Pragniemy miłości; Miłością nas złączyłeś; Ballada o Bożym Sądzie czy Psalm 10 i wiele innych...
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
dobrze by było tak przeżyć każdy dzień aby co dzień wychodzić w świat z myślą - aby nawyk życia Życiem Wiecznym mógł się dziś we mnie rozpocząć...przez kierowanie mego rozumu i woli ku Pełni...pięknie o tym pisał Karol Wojtyła w tomiku Pieśń o Bogu ukrytym...Aż dotąd doszedł Bóg i zatrzymał się krok od nicości, tak blisko naszych oczu. Zdawało się sercom otwartym, zdawało się sercom prostym, że zniknął w cieniu kłosów. A kiedy uczniowie łaknący łuskali ziarna pszenicy, jeszcze głębiej zanurzył się w łan. - Uczcie się, proszę, najmilsi, ode mnie tego ukrycia. Ja, gdzie ukryłem się, trwam. Powiedzcie, kłosy wyniosłe, czy wy nie wiecie, gdzie się zataił? Gdzie Go szukać - kłosy, powiedzcie, gdzie Go szukać w tym urodzaju?
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
Ważne aby nie doprowadzic tego do absurdu i lenistwa nie kanonizować. W końcu punktualność jest wyrazem szacunku do drugiego człowieka. Morał? Nie brać na siebie zbyt wielu obowiązków - inni też niech sie wykazują.
ponad 1 rok temu / Jot
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.