3 stycznia 2020

Bp Wilhelm Krautwaschl: Kościół potrzebuje „przełomu”. Źródłem jest Synod Amazoński

(PCh24TV)

Kościół katolicki musi odważyć się na epokowy przełom. By tego dokonać, trzeba sięgnąć po owoce Synodu Amazońskiego – przekonuje austriacki biskup Wilhelm Krautwaschl.

 

Bp Wilhelm Krautwaschl z Grazu w Austrii sądzi, że wraz z nowym rokiem Kościół Katolicki powinien zastanowić się nad „przemyśleniem” samego siebie czy zgoła „nawróceniem”. Chodzi o to, by wykorzystując Synod Amazoński dokonać „zwrotu” w rozumieniu Kościoła. Według hierarchy potężne zmiany konieczne są nie tylko w samej Amazonii, ale również w Austrii i w Europie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Biskup wymienił trzy obszary, na których jego zdaniem winno dojść do przełomu. To środowisko naturalne, kwestie socjalne oraz duszpasterstwo.

 

Hierarcha wezwał katolików do kultywowania „dobrego stylu życia”, który różniłby się od sposobu życia nomadów „wydzierających z ziemi co tylko się da, by później skierować wzrok ku nowym pastwiskom”. Według biskupa kwestii środowiska naturalnego nie da się oddzielić od problematyki socjalnej. Bycie chrześcijaninem nie oznacza zdaniem bp. Krautwaschla „bezbłędnego deklamowania prawd wiary”, ale czynów i słów, które „zostawiają za sobą ślady naszego Pana”.

 

W obszarze duszpasterstwa Synod Amazoński uwidocznił, że Kościoła nie może być tam, gdzie nie ma wystarczającej liczby rdzennych kapłanów i gdzie nie brakuje osób zdolnych do udzielania sakramentów, stwierdził. Biskup wyraził przekonanie, że nie tylko Amazonia domaga się tu zmiany myślenia, ale także diecezje austriackie. W ocenie hierarchy trzeba odejść od „maczyzmu” (sic) i „odkryć różnorodność powołań, które kształtują Ciało Chrystusa”.

 

Kościół katolicki nie opiera się w jego ocenie wyłącznie na „wyświęconych urzędnikach”, ale także na wspólnym szukaniu właściwej drogi dla ludzi w „coraz bardziej skomplikowanej rzeczywistości”. Choć hierarcha nie powiedział tego wprost, idzie tu między innymi o koncepcję viri probati, czyli wyświęcania żonatych mężczyzn mających cywilny zawód, a także o nową rolę kobiet w Kościele. Zgodnie z tymi ideami kapłani mieliby skupiać się przede wszystkim na sakramentach i duszpasterstwie, ale z dużą pomocą świeckich;  zarządzać kościelnymi strukturami mieliby już przede wszystkim świeccy, w tym kobiety. Na Synodzie Amazońskim o kwestie te upominał się austriacko-brazylijski biskup, Erwin Kräutler.

 

Źródło: Kathpress.co.at

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 117 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram