DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Bp Voderholzer: Kobiety nie mogą być księżmi. To nie jest żadna dyskryminacja

Bp Voderholzer: Kobiety nie mogą być księżmi. To nie jest żadna dyskryminacja
fot. pxhere.com

Biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer jednoznacznie odrzuca możliwość udzielania święceń kapłańskich kobietom. Jak wyjaśnia, równość mężczyzny i kobiety polega na wspólnym poddaństwu Chrystusowi, a nie na robieniu tych samych rzeczy.

 

W niedzielę w bazylice św. Emmerama w Ratyzbonie bp Rudolf Voderholzer mówił o powołaniu mężczyzn i kobiet w Kościele katolickim. Hierarcha jednoznacznie sprzeciwił się głoszonym dziś przez progresistów pomysłom umożliwienia kobietom zostawania katolickimi kapłankami. Jak podkreślił, są to wizje całkowicie nierealne.

 

 - Chrystus powołał jako apostołów wyłącznie mężczyzn – powiedział biskup. Jak podkreślił, mężczyźni uobecniają samego Chrystusa w szczególny sposób; w żadnej mierze nie oznacza to jakiegoś uszczuplenia roli kobiet. Hierarcha wskazał tu na samą Najświętszą Maryję Pannę, a dalej także na kobiece zakony jako miejsca głębokiego życia duchowego, kształcenia i wielu ważnych społecznie innowacji, choćby w obszarze kształcenia czy medycyny. Przypomniał też o wszystkich kobietach, które w historii Kościoła dokonywały rzeczy wielkich, świadcząc prawdę Ewangelii. Dzisiaj kobiety są aktywne w najrozmaitszych obszarach życia, w polityce, naukach, posłudze charytatywnej, edukacji. Wszędzie tam mogą działać na rzecz Pana Jezusa Chrystusa – i to czynią, zauważył biskup.

 

Hierarcha podkreślił, że nie można próbować zrównywać we wszystkim mężczyzn i kobiet. Różnice obu płci, często wręcz przeciwieństwa, prowadzą do powstania cudownej harmonii, prawdziwej symfonii chcianej przez samego Boga.  - Tylko kobieta może uczynić mężczyznę ojcem, tylko mężczyzna może uczynić kobietę matką – powiedział.

 

Voderholzer przypomniał, że to właśnie Ewangelia zniosła tradycyjne rozumienie poddaństwa kobiety mężczyźnie. - Panowanie mężczyzny nad kobietą zostało zastąpione wzajemnym sobie poddaniem oraz wspólnym poddaniem Chrystusowi – podkreślił. Dzięki sakramentowi chrztu wszyscy stajemy się jednym w Chrystusie. To nie znaczy zarazem, wskazał biskup, że mamy na tym świecie robić to samo.

 

Słowa św. Pawła o tym, że „nie ma już mężczyzny ani kobiety” nie mogą być rozumiane w takim sensie, jakoby Apostoł „zniósł przeciwieństwo płci i zaprzeczył rzeczywistości stworzenia człowieka przez Boga jako mężczyzny i kobiety”, zaznaczył. Wprost przeciwnie, św. Paweł w wielu miejscach wskazuje na różne zadania stojące przed każdą z płci.

 

Bp Voderholzer zabrał głos w debacie, która toczy się w całym Kościele powszechnym, a ze szczególną siłą i dynamiką w krajach niemieckojęzycznych. Część progresistów uważa, że nadszedł czas by udzielać kobietom święcenia diakonatu; ich zdaniem nie ma tu żadnych teologicznych przeszkód. Inni sądzą wręcz, że możliwe byłoby wyświęcanie kobiet na prezbiterów i biskupów. Według takich hierarchów jak wiedeński arcybiskup kard. Christoph Schönborn o tym mógłby rozstrzygnąć nowy Sobór Watykański.

 

Źródło: kath.net / własne PCh24.pl

Pach

 


DATA: 2019-06-25 08:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

>Kobiety na traktory!!!< - Skąd my to znamy?
7 miesięcy temu / proletariat
 
Kogo te tematy jeszcze w Niemczech obchodza? chyba tylko ludzi powyżej 70 roku życia. Ilu będzie katolików za 10 lat?
7 miesięcy temu / Zofia
 
Bóg bowiem nie jest Bogiem nieładu, lecz pokoju. Tak jak to jest we wszystkich zgromadzeniach świętych, 34 kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. 35 A jeśli pragną się czegoś nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów. Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu. 36
7 miesięcy temu / 1Kor, 14, 34-36
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.