DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Bp Vitus Huonder: biskup musi zawsze iść pod prąd

Bp Vitus Huonder: biskup musi zawsze iść pod prąd
fot.REUTERS/Tony Gentile / FORUM

Biskup musi trzymać się prawdy, iść pod prąd, pozostać wierny Chrystusowi. Podstawowym zadaniem jest dziś obrona jedności doktrynalnej w Kościele – mówi bp Vitus Huonder ze szwajcarskiej diecezji Chur.

 

Ze szwajcarskiej diecezji Chur ustępuje 21. kwietnia biskup Vitus Huonder. To jeden z najgorliwszych obrońców Tradycji Kościoła katolickiego w obszarze niemieckojęzycznym. W ostatnich latach był nieustannie poddawany atakom lewicowych aktywistów politycznych, w tym grup LGBT, oraz progresywistów kościelnych, w tym biskupów.

 

Ten prominentny hierarcha udzielił obszernego wywiadu Oliverowi Maksanowi, redaktorowi naczelnemu „Die Tagespost”, jednego z najważniejszych tygodników katolickich Niemiec.

 

Będąc biskupem trzeba płynąć przeciwnie do mainstreamu. Jest oczywiste, że muszę mieć świadomość pluralizmu i wchodzić z nim w debatę. Nie mogę jednak po prostu płynąć z prądem. Muszę rozróżniać, co jest zgodne z naszą wiarą, a co nie – powiedział biskup.

 

Tymczasem wielu robi dziś zupełnie inaczej, przyznał.

 

Wśród osób działających w Kościele niektórzy oczekują zmiany kościelnego nauczania. To nie ma żadnej przyszłości. Te opinie, które zasadzają się na sprzeciwie wobec Kościoła, wymrą. Nikt już nie będzie ich reprezentował za 50 lat – podkreślił z mocą.

 

Jeżeli nie będziemy trwać przy przekazanym nam przez Pana przesłaniu, wymrzemy. Proszę spojrzeć na Kościół reformowany w Szwajcarii. Wszystko zostawiono tam swobodzie decyzji: od obowiązku chrzcielnego aż do wyznania wiary. I nikt już prawie tam nie chodzi [do zboru – red.] – dodał.

 

Biskup był pytany, czy nie jest prawdziwe lubiane przez progresistów twierdzenie, według którego Jezus akceptuje wszystkich.

 

Jezus akceptuje wszystkich: To bardzo niebezpieczne słowa. Nie są do końca prawdziwe, bo Jezus wymaga decyzji na rzecz Boga. Jeżeli akceptuje wszystkich, to w tym sensie, że przyjmowany jest każdy, kto naprawdę wybiera Boga i odwraca się od zła. Jezus nigdzie nie mówi: Róbcie, co chcecie, to, jak żyjecie, nie ma znaczenia. Przeciwnie, wzywa nieustannie do decyzji: Idź i nie grzesz więcej. To jest Jezus. Co innego jest redukcją Jezusa – wskazał.

 

Biskup Huonder mówił też o bardzo poważnym problemie, jaki ma Kościół katolicki w Szwajcarii. W kraju tym funkcjonuje mianowicie tak zwany „system dualny”. Istnieją tam w poszczególnych kantonach korporacje, które otrzymują od państwa pieniądze z podatku kościelnego. Same diecezje dostają pieniądze dopiero od tych korporacji. W praktyce oznacza to, że korporacje mają wielką swobodę działania i duże środki, które mogą wydawać na cele realizowane pod egidą Kościoła katolickiego – choć w praktyce biskupi nie mają nad tym kontroli. Jak wskazuje bp Huonder, często wydają na przykład książki całkowicie sprzeczne z katolickim nauczaniem lub angażują się z wielką mocą na rzecz promocji choćby jogi.

 

Szwajcarski biskup nie może jednak wiele zrobić, by to zatrzymać; w praktyce jest to schizma, podkreśla.

 

Rzeczywiście mamy wewnątrzkościelną schizmę o różnych kierunkach. Kościół głosi pełnię wiary, a korporacje, ze względu na otrzymywane przywileje, czują się zobowiązane wobec społecznego mainstreamu i zwalczają te prawdy wiary, które są dziś źle widziane – powiedział.

 

Jak dodał, ma wielką nadzieję, że te problemy zostaną rozwiązane, bo rzecz nie może tak dalej wyglądać; hierarcha zapewnił, że w Watykanie wiedzą o tym konflikcie.

 

Biskup mówił też o swojej przyszłości. Jest żywo dyskutowane w Szwajcarii, Austrii i Niemczech, że hierarcha postanowił spędzić emeryturę w jednej z placówek Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Rzecz dzieje się za zgodą wydaną przez kard. Gerharda Müllera jeszcze jako prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

 

Bp Huonder od lat uczestniczy w dialogu między FSSPX a Stolicą Apostolską, z błogosławieństwem Watykanu, choć rzecz odbywa się nieformalnie. – W pierwszej kolejności chodzi mi o jedność Kościoła. Podział w Kościele musi zostać przezwyciężony. Nie możemy zapominać: FSSPX ma wielu członków – stwierdził.

 

Hierarcha wyznał, że to właśnie na jego prośbę papież Franciszek w Roku Miłosierdzia pozwolił kapłanom Bractwa udzielać rozgrzeszenia.

 

Bp Huonder skomentował też obecne podziały w Kościele katolickim na gruncie rozbieżnej interpretacji doktryny po publikacji adhortacji apostolskiej Amoris laetitia.

 

Potrzebujemy jedności, gdy idzie o istotę wiary. W Polsce nie może być więc inaczej, niż jest w Niemczech. A w Niemczech nie może być tak, że w głównych kwestiach, jak Eucharystia, w jednej diecezji jest tak, a w drugiej inaczej. Biskupi muszą szukać jedności. To naturalnie także zadanie centrali w Rzymie – stwierdził.

 

Hierarcha skrytykował też plany niemieckich biskupów, którzy chcieliby w ramach „drogi synodalnej” zmienić moralność seksualną, celibat, rolę kobiet w Kościele (dopuszczając je do diakonatu).

 

„Droga synodalna” może być dobra, kiedy chodzi o sprawy doradcze, ale jeśli w ramach takiego procesu uważa się, że trzeba zmienić wszystko co Kościół robił dotąd, to nie może z tego wyjść nic dobrego. Uważam, że to bardzo niepokojące. Mam nadzieję, że niemieccy biskupi są świadomi swojej odpowiedzialności w sprawach wiary – zaznaczył hierarcha.

 

Na koniec biskup udzielił rady swojemu nieznanemu jeszcze następcy w diecezji Chur. – Trzymaj się zawsze prawdy wiary. Wszystko inne może z tego wyrosnąć – powiedział.

 

Źródło: die-tagespost.de

Pach


DATA: 2019-04-12 13:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wielki szacunek dla biskupa. Gdyby wszyscy hierarchowie byli wierni Jezusowi i jego nauce, nie musielibyśmy się martwić. Niestety, takich, jak on jest coraz mniej. Najtrudniejsze jest dla przeciętnego katolika, że nie może słuchać jednocześnie ziemskiej głowy Kościoła i Głowy prawdziwej czyli Pana Jezusa, przynajmniej w niektórych bardzo ważnych, może nawet najważniejszych kwestiach. Czuję jednak, że nie wolno nam przez postawę urzędującego papieża opuszczać Kościoła, przynajmniej dopóki odbywa się tam Msza św. i nasz Zbawca przychodzi pod postacią Chleba. Powinniśmy jak najczęściej Go przyjmować, kto wie, jak długo będzie to jeszcze możliwe?
ponad 1 rok temu / :(
 
Warto doprecyzować : "Pod prąd" - w kierunku ŻÓDŁA . Pytanie : A jak "płynie" Biskup Rzymu ?
ponad 1 rok temu / iskierka
 
To człowiek godny wielkiego szacunku. Widać w nim wierność Bogu ponad wszystko i wielką miłość do Jego Kościoła świętego.
ponad 1 rok temu / Ireneusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.