DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Bp Tomasik o „tęczowej” profanacji: domagają się szacunku dla swoich postaw, a sami są nietolerancyjni

Bp Tomasik o „tęczowej” profanacji: domagają się szacunku dla swoich postaw, a sami są nietolerancyjni
Fot. Jerzy Pawleta/ Forum

Osoby, które domagają się szacunku dla swoich postaw i poglądów, są nietolerancyjne wobec innych – powiedział biskup radomski Henryk Tomasik nawiązując do profanacji figury Chrystusa Zbawiciela z Krakowskiego Przedmieścia przez aktywistów LGBT.


Bp Tomasik zwrócił uwagę na wartości takie jak Bóg, Najświętszy Sakrament, świątynie, obrazy, które należy szanować. – One są dla nas znakami obecności Boga. Z naszej strony są zachętą do tego, by uszanować osobę Boga i Matki Bożej. Profanacje krzyży mają charakter już wtórny. Najważniejsze dla nas jest to, abyśmy nie zatracili świadomości, że osoba Boga jest święta. Profanacja to obraza Boga, Matki Bożej, niszczenie tego co najświętsze – powiedział bp Tomasik na antenie Radia Plus Radom.


Drugim wymiarem profanacji według hierarchy jest „obraza wierzących, brak szacunku dla wierzących, których jest dużo w naszym kraju”.


Kolejnym wymiarem profanacji to problem kultury. Osoby, które domagają się szacunku dla swoich postaw i poglądów, są nietolerancyjne wobec innych. To jest ciekawe. Te osoby domagają się tolerancji, a same nie szanują postaw innych ludzi. To pewna sprzeczność – zwrócił uwagę biskup radomski.


Bp Tomasik uważa, że przed wszystkimi jest to wyzwanie wychowawcze, aby dzieci i młodzież uczyły się szacunku dla Boga i drugiego człowieka. – Czym innym jest dyskusja światopoglądowa, a czym innym jest szacunek dla człowieka. Chrześcijanin przyjmuje postawę szacunku dla człowieka, choć może podjąć dyskusję z poglądami tego człowieka i nie musi się z tym zgadzać. Bolesne jest to, że w Polsce są takie wydarzenia – mówił biskup w audycji „Kwadrans dla Pasterza”.


W dalszej części programu bp Tomasik przypomniał doniesienia francuskiej prasy, która przekazała informacje, że w ciągu roku doliczono się 1063 aktów antychrześcijańskich profanacji. – To zjawisko ogólnokulturowe. Tu potrzeba wołania o wzajemny szacunek. Im więcej ataków na księży czy Kościół, tym więcej aktów profanacji. Istnieje niebezpieczeństwo, że te akty będą eskalowały. Szczególnie bolą profanacje krzyży. Nie wyobrażam sobie profanacji symboli innych religii. Co by się wówczas działo? – zakończył bp Henryk Tomasik.

 


KAI
MWł

 

 


DATA: 2020-08-04 18:46
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A ja zapytam ich bardzo krótko: dlaczego żeście tam weszli, po co, czy ktoś wam kazał?
5 miesięcy temu / W-Sawa
 
Dziś usłyszałem o siłowym doprowadzeniu na komendę osób które sprofanowały krzyż na Krakowskim przedmieściu. Ten pomnik to symbol męczeństwa dla Warszawiaków. Ich czyn zagrożony jest karą do 2 lat wiezienia. Fundacja helsińska stwierdziła że to za duża kara i przekroczenie ich praw człowieka. Jestem tego samego zdania. Przecież w pobliżu tego miejsca można ustawić pręgierz i wymierzyć im karę chłosty. Tak byłoby humanitarnie i koszta dochodzenia i odbywania kary znikome. Warto wrócić do starych i drzewiej sprawdzonych metod. I tym optymistycznym akcentem pozdrawiam wszystkich lubiących pedałować ....
5 miesięcy temu / Obywatel
 
Brawo dla księdza biskupa. Dobrze powiedział. Bo geje są tolerancyjni tylko dla samych siebie i tych co podzielają ich poglądy. Czy chrześcijanie wchodzą do gej-klubów i odwalają taki cyrk jak geje w kościołach? Chrześcijanie takie miejsca omijają szerokim łukiem. A ci wchodzą do kościołów, profanują, a potem krzyk i oburzenie z powodu braku tolerancji. Jak chcą tolerancji niech sami mają ją dla innych. Najbardziej ucierpią na tym zwykli geje co się ze środowiskiem LGBT nie utożsamiają, którzy chcą żyć w spokoju. Takie postawy temu nie służą.
5 miesięcy temu / trooper
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.