DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2020 r.

Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Bp Thomas John Paprocki: odpowiedź papieża jest niewystarczająca

Bp Thomas John Paprocki: odpowiedź papieża jest niewystarczająca
źródło: youtube.com / Church Militant

Bp Thomas John Paprocki, ordynariusz diecezji w Springfield w stanie Illinois wydał 28 sierpnia oświadczenie w sprawie listu byłego nuncjusza w USA, abp. Carlo Vigano. Wskazał, że szczegółowe zbadanie wszelkich okoliczności dotyczących tolerowania i domniemanego tuszowania sprawy nadużyć homoseksualnych byłego kardynała McCarricka wobec kleryków, a także brak przeszkód w jego awansowaniu muszą być ujawnione i wyjaśnione, a winne osoby pociągnięte do odpowiedzialności.

 

Oto treść oświadczenia:

 

Oświadczenie biskupa Thomasa Johna Paprockiego dotyczące świadectwa byłego nuncjusza apostolskiego

 

Były nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych, arcybiskup Carlo Maria Viganò, ujawnił szereg faktów i okoliczności, które są głęboko niepokojące, ponieważ odnoszą się do znajomości problemu, działań i zaniechań na najwyższych szczeblach Kościoła. Arcybiskup Viganò przekazał swoje pisemne świadectwo, w którym stwierdził, że Papież Franciszek „musi uczciwie powiedzieć, kiedy po raz pierwszy dowiedział się o przestępstwach popełnionych przez McCarricka, który nadużywał swojej władzy wobec kleryków i księży. W każdym razie papież dowiedział się o tym ode mnie 23 czerwca 2013 roku i nie przestawał tej sprawy dla niego tuszować”.

 

Zapytany o to na pokładzie papieskiego samolotu podczas lotu powrotnego z Irlandii 26 sierpnia, papież Franciszek powiedział: „Przeczytajcie uważnie i dokonajcie własnego osądu. Nie powiem o tym ani słowa”.

 

Szczerze mówiąc, ale z całym szacunkiem, odpowiedź ta nie jest wystarczająca. Biorąc pod uwagę powagę treści i implikacje wypowiedzi byłego nuncjusza, ważne jest, aby wszystkie fakty dotyczące tej sytuacji zostały w pełni przeanalizowane, zweryfikowane i szczegółowo zbadane. W tym celu papież Franciszek, urzędnicy watykańscy i obecny nuncjusz apostolski powinni upublicznić stosowne akta wskazujące, kto, co i kiedy wiedział o arcybiskupie (byłym kardynale) McCarricku i wyciągnąć konsekwencje wobec odpowiedzialnych osób, jak obiecał Ojciec Święty.

 

W związku z tym całkowicie zgadzam się z oświadczeniem kardynała Daniela Di Nardo, przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, który wczoraj „potwierdził wezwanie do szybkiego i dokładnego zbadania tego, jak mogło dojść do tolerowania tak poważnych błędów moralnych brata biskupa przez tak długi czas, nie stawiając mu przeszkód w awansie. Niedawny list arcybiskupa Carla Marii Viganò kładzie szczególny nacisk i pilność na to badanie. Zadane pytania zasługują na odpowiedź rozstrzygającą i opartą na dowodach”.

 

Źródło: dio.org

AS


DATA: 2018-08-30 10:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tylko 2 razy spotkałem tego biskupa w USA. Robił wrażenie niezwykle pokornego i życzliwego. Nie widać było u niego "parcia na szkło" (karierowiczostwa, błyszczenia) Więc wierze, że jego wypowiedź to głos troski o Kościół i sprawę Bożą. A co na to purpuraci? (purpura to znak gotowości na męczeństwo w obronie wiary.)
ponad 1 rok temu / ks. krakowski
 
Działanie - LUDZIE!!! - DZIAŁANIE!!! A nie odpowiedź...odpowiedzi i teorie mogą się mnożyć latami (jak w przypadku naszej rodzimej katastrofy Smoleńskiej) prowadząc do totalnego braku wiarygodności jakiejkolwiek odpowiedzi...Pytanie jest takie - dlaczego mamy się oswajać z tematem homoseksualizmu, pedofilii? Dlaczego mamy rozważać - możliwe, że latami - kto, co i dlaczego? Skoro Pismo Święte mówi aby o nieczystych sprawach nie rozmawiać wcale...Nie chodzi o rozmowę - ta nie jest właściwa ale o szybkie działanie - usunięcie gorszycieli i przestępców = wsadzenie ich do więzienia...Polecam list św. Judy - w całości "Unikać gorszycieli!" A my co robimy? Zostajemy wciągani w temat, który ma nas oswoić z gorszycielami? Przecież to nawet myślenie o tych sprawach jest grzechem - myśli nieczyste to też grzech - zaśmiecanie wyobraźni przykładami zboczeń. Jest tylko jedno rozwiązanie - nie gadać ale działać - ten, kto ma dowody musi je przedstawić prokuraturze. MUSI!
ponad 1 rok temu / Jagoda
 
Bogu niech beda za piekne i odwazne swiadectwo ks. Bp Thomasa Johma Paprockiego ze Springfield w Illnois. Prosimy papieza Franciszka o pelna i odpowiedzialna odpowiedz!
ponad 1 rok temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Czyżby to był jedyny hierarcha o polskich korzeniach etnicznych, który nie waha się z poruszeniem tej kwestii?!
ponad 1 rok temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.