DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Bp Szal: luksus nie zapełni głodu ludzkiego serca

Bp Szal: luksus nie zapełni głodu ludzkiego serca
Filippino Lippi 1489-1491

Luksus nie zapełni głodu ludzkiego serca – podkreślił bp Adam Szal podczas Wielkiego Odpustu w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Bolesnej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej przewodniczył tam we wtorek Mszy św. oraz rozważaniom Dróżek Matki Bożej.


Bp Adam Szal stwierdził, że Wniebowzięcie Maryi było spełnieniem Jej tęsknoty, którą pielęgnowała w swoim sercu, czekając na spotkanie ze sowim Synem. – Trzeba zadać sobie pytanie o nasze tęsknoty. Jakie są pragnienia naszego serca, co dla nas jest najważniejsze? – powiedział.


Podkreślił, że luksus nie zapełni głodu ludzkiego serca, a szczęścia nie zapewnią stalowe maszyny. – Mamy już dość zaciśniętych pięści, nienawiści i wojen. Tęsknimy za ludzkim sercem. Za sercem dobrej matki, ojca, przyjaciela. Chcemy, żeby człowiek liczył się bardziej niż produkcja i maszyna, żeby dla każdej matki najważniejsze było dziecko, nawet to niepełnosprawne – mówił bp Szal.


Kaznodzieja zwrócił uwagę, że Wielki Odpust Kalwaryjski to bardzo ważne wydarzenie, które jest swego rodzaju wyznacznikiem czasu, o czym świadczy to, że często w codziennych rozmowach ludzie mówią, że coś wydarzyło się „przed lub po Kalwarii”.


Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej trwa od 11 sierpnia. Tradycyjnie przybyli na niego pielgrzymi z różnych stron Polski i z zagranicy. Dziś pątnicy przemierzali Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Matki Bożej. Rozważaniom przewodniczył bp Adam Szal. Jutro rano rozpoczną się Dróżki Pana Jezusa, a wieczornej Mszy św. będzie przewodniczył abp Józef Michalik. Sumie z procesją eucharystyczną na zakończenie Wielkiego Odpustu będzie przewodniczył 15 sierpnia w południe prowincjał krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jarosław Zachariasz.KAI

mat


DATA: 2013-08-14 08:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rozumiem to inaczej. Dawniej, po wojnie, nic nie było, nie było bogato, a ludzie się spotykali (utrzymywali bliski kontakt).Na stole np. kluski z ziemniaków, pomidory, sałatka z warzyw i niewiele więcej. Teraz nawet rodzina już nie utrzymuje bliskich kontaktów. Wszyscy jacyś zapędzeni. A potem na emeryturze (jak ja będą mieli) zauważą może ,ze przegapili w życiu to co w nim najważniejsze i pewnie będą samotni.
ponad 6 lat temu / bleac
 
Głodu serca nie zapewni też uznawanie za pogan tych którzy myślą inaczej i to chyba z woli Boga.
ponad 6 lat temu / myślący
 
Co za metafora? Źle z twoją głową - człowieku. Nie znasz głodu, jaki wnosi bieda do domu twoich braci i sióstr. Więc, nie mów o "głodzie serca", bo najpierw trzeba przezwyciężyć ten pierwszy głód. Nie używaj kłamliwych i fałszywych słów.
ponad 6 lat temu / ~ Polakmłody
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.