DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

XXIX Niedziela zwykła
Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Bp Strickland: wierni świeccy niezbędni w przeprowadzeniu śledztwa w sprawie McCarricka

Bp Strickland: wierni świeccy niezbędni w przeprowadzeniu śledztwa w sprawie McCarricka
fot. YouTube /

Biskup Joseph Strickland wezwał amerykańskich biskupów by uznali obowiązkową obecność wiernych świeckich w śledztwie dotyczącym przestępstw seksualnych Theodore’a McCarricka i sieci powiązań jakie zawiązał były kardynał. Żaden z przyjętych dotychczas przez amerykański episkopat dokumentów nie zawiera takiego obowiązku.

 

Biskup Strickland jednoznacznie opowiedział się za włączeniem dwóch organizacji - National Advisory Council i National Review Board – założonych przez wiernych świeckich do pomocy w badaniu sprawy nadużyć w amerykańskim kościele. „Chciałbym zachęcić Komitet Wykonawczy Konferencji Episkopatu USA (…) do współpracy z tymi dwoma świeckimi ciałami, tymi dwoma grupami doradczymi, którzy tylko na to czekają, to wspaniali ludzie” – podkreślał hierarcha.

 

„Już dawno dali dowód oddania Kościołowi poprzez wspaniałe rady jakich udzielali (…) jak powiedział biskup McKnight, musimy wprowadzić obowiązkowy aspekt uczestnictwa świeckich w tym dochodzeniu, tak bardzo jak to tylko możliwe” – dodał.

 

Biskup Shawn McKnight przyznał, że uczestnictwo świeckich organizacji w toczonym śledztwie będzie zabezpieczeniem, że biskupi nie wyrządzą Kościołowi więcej szkody niż dotychczas. „I właśnie dzisiaj, kiedy zostaliśmy naznaczeni doświadczeniem całego zeszłego roku i złych biskupów, świeccy także mają prawo domagać się by nastąpiły zmiany” – przyznał hierarcha Jefferson City.

 

Vos Estis Lux Mundi, papieski dokument stanowiący motu proprio do działań mających zapobiec seksualnym skandalom w przyszłości dopuszcza uczestnictwo świeckich w śledztwie, jednak tego nie wymaga. Podobnie trzy dokumenty przyjęte dotychczas przez Konferencję Episkopatu USA nie zawierają obowiązkowego uczestnictwa organizacji świeckich w całym procesie.

 

Źródło: lifesitenews.com

PR        


DATA: 2019-06-18 12:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ale wymyślili - udział " wiernych" świeckich do badania PRZESTĘPSTW . JAK "WIERNI" i to jeszcze z "organizacji" i to z REKOMENDACJĄ Biskupa Strickland - "WSPANIALI LUDZIE" - ale nie fachowcy , nie prokuratorzy tylko świeccy ludzie to należy oczekiwać, że śledztwo będzie rzetelne i biskupom / Kościołowi nie wyrządzi szkody. "ZABEZPIECZENIE" w postaci "wiernych" jest znanym sposobem . Zamyka się w przysłowiu : Brudy pierze się we własnym domu i nie wynosi na zewnątrz.
4 miesiące temu / iskierka
 
Komitet Wykonawczy Konferencji Episkopatu- brzmi znajomo jak Komitet Centralny a w ue komisje i komisarze.Mur sie rozwalił i komuna dopiero teraz da nam popalić. Nazewnictwo pozostało po staremu a triki bardziej wyrafinowane.No ale kiedyś oparcie było w Kościele.No ale był to Kościół przedsoborowy....Koniecznie idą w kierunku zeświedczenia instytucji kościelnych.Oj kardynały i biskupy a i papieże,odpowiecie wy za te wszystkie krzywdy wyrządzone Matce naszej Kościołowi Świętemu a przede wszystkim za znieważanie Majestatu Boga.
4 miesiące temu / stefan
 
szkoda, że jeden Biskup mówi mądrze. Reszta milczy, a raczej usiłuje zrobić z wiernych idiotów
4 miesiące temu / alex
 
Niestety ale Watykan pozoruje działania przeciw pedofilom i homoseksualistom. Nic z tego nie wynika, bo papież nie jest zbyt odważnym obrońcą wiary, niestety.
4 miesiące temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.