16 lipca 2020

USA: mimo rekordowego deficytu Demokraci chcą zwiększenia zadłużenia o kilka bilionów dolarów

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Amerykański rząd federalny ustanowił rekord zarówno pod względem ilości wydanych pieniędzy, jak i deficytu, jaki miał w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku podatkowego 2020 (od października do czerwca). Mimo ogromnej dziury budżetowej Demokraci naciskają na dalsze zadłużanie. 

 

W okresie od października do czerwca rząd wydał rekordową kwotę 5 bln 372 mld dolarów, podczas gdy zebrał w postaci podatków łącznie 2 bln 260 mld 69 mln dol.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Deficyt wyniósł ponad 2,7 bln dol. i był największy, jaki rząd federalny kiedykolwiek miał w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku podatkowego.

 

Wcześniej rekordowy deficyt odnotowano w roku fiskalnym w 2009 i wynosił on blisko 1,3 bln dol.   

 

Podczas gdy deficyt i wydatki federalne osiągały rekordowe wyniki w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku podatkowego, pobory podatków federalnych spadły. W okresie od października do czerwca bieżącego roku podatkowego Skarb Państwa zebrał łącznie ponad 2,2 bln dol.

 

Najwięcej środków budżetowych wykorzystał Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (ponad 1 bln dol.) i administracja Social Security, która rozdysponowała środki o wartości ponad 860 mld. dol.

 

Mimo dużej dziury budżetowej Demokraci w Kongresie naciskają na kolejny pakiet pomocy koronawirusowej o wartości kilku bilionów dolarów. Senator Rand Paul studzi zapędy deputowanych, wskazując, że nie ma już pieniędzy. – Cóż, nie mamy pieniędzy – powiedział w rozmowie ze stacją Fox News.

 

– Nie ma funduszy na deszczowe dni. Nie ma konta oszczędnościowego. To nie tak, że idziemy do Rezerwy Federalnej, otwieramy sejf i dowiadujemy się, och, mamy tyle pieniędzy, ile chcemy dać ludziom – przekonywał.

 

3 biliony dolarów, które już rozdysponowano w związku z kryzysem, zostały pożyczone. Senator dopytywał, skąd więc wziąć kolejne biliony dolarów? Dodał, że źródłem obecnego kryzysu gospodarczego jest rząd i zamknięcie gospodarki.

 

Rząd, a zwłaszcza gubernatorzy, muszą usunąć się z drogi, pozwolić gospodarce otworzyć się i pozwolić jednostkom ocenić swoje ryzyko i odpowiednio działać – dodał.

 

Paul skrytykował dodatkowe 600 dolarów na ubezpieczenie od bezrobocia przyznane osobom, które już pobierają takie świadczenia w ramach ostatniego programu ratunkowego w wysokości 2 bilionów dolarów, które przeznaczono na zwalczanie skutków zamknięcia gospodarki z powodu domniemanej pandemii.

 

Mówił, że jeśli będzie się płacić ludziom, by nie pracowali, to nie będą pracować. – Jeśli płacisz ludziom więcej za niepracowanie niż za normalną pracę, nie będą pracować. Nazywa się to bezrobociem instytucjonalnym – stwierdził.

 

– Więc teraz mamy bezrobocie instytucjonalne, jeśli zarabiasz mniej niż około 50 tys. dolarów rocznie i nie masz żadnej firmy. Po co pracować, jeśli rząd da ci za darmo 50 tys. dolarów? – pytał retorycznie.

 

Senator wskazał, że jeśli Demokraci dalej będą się upierać przy rozdawnictwie pieniędzy, a bezrobocie będzie trwać miesiącami, jeśli nie latami, to ludzie nie pójdą do pracy za mniej niż 50 tys. dolarów rocznie.

 

Paul powiedział, że pomysł Republikanów, by dać ludziom premię za powrót do pracy, jest „tylko trochę mniej głupi” niż oczekiwane przez Demokratów rozszerzenie ubezpieczenia na wypadek bezrobocia.

 

– Skąd oni wezmą pieniądze? – pytał Paul. – No cóż, pożyczą od ciebie. Pożyczą je od twoich dzieci, od Chin. To absurdalne przekonanie, by po prostu rozdawać pieniądze – ocenił.

 

– Pozbądźmy się pierwotnej przyczyny tej depresji. Czasami nie znamy dokładnie przyczyn kryzysu, ale w tym przypadku znamy ją. To rząd. Rząd zamknął gospodarkę. Rząd musi zejść  z drogi, byśmy wszyscy wrócili do pracy. Niech każdy z nas oceni ryzyko i podejmie stosowne decyzje – przekonywał.

 

Spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (Demokratka z Kalifornii) promuje ustawę „HEREOS Act” o wartości 3 bilionów dolarów, którą Republikanie odrzucili, wskazując, że nie ma ona nic wspólnego z koronawirusem. Przewiduje ona zwiększenie zadłużenia, by środki mogły popłynąć do firm ubezpieczeniowych i na bezpośrednie płatności.

 

Źródło: cnsnews.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram