DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Bp Stefan Oster ostrzega: rozwijanie katolickiej moralności seksualnej doprowadzi do schizmy

Bp Stefan Oster ostrzega: rozwijanie katolickiej moralności seksualnej doprowadzi do schizmy
pbp (Pressestelle Bistum Passau) [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)]

Liberalna większość biskupów Niemiec chce „rozwinąć” katolicką moralność seksualną. To nie będzie rozwój, ale rewolucja – ostrzega bp Stefan Oster. W jego ocenie te dążenia mogą doprowadzić nawet do podziału Kościoła.

 

Na początku marca odbyło się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Niemiec w Lingen. Biskupi postanowili wejść na „drogę synodalną”, która ma doprowadzić do zaprowadzenia w Kościele katolickim w Niemczech szeregu zmian. Idzie o podział władzy w Kościele, celibat oraz moralność seksualną. Przewodniczący Episkopatu kard. Reinhard Marx zapowiedział, że Niemcy „nie będą czekać na Rzym”; to zgodne z przeprowadzaną przez papieża Franciszka decentralizacją Kościoła, która polega na przekazywaniu większych kompetencji Episkopatom, w tym – co jest absolutnym novum w całej historii Kościoła – kompetencji doktrynalnych.

 

Większość niemieckich biskupów sympatyzuje z teologią progresywną. Jej cele w wymienionych obszarach są bardzo konkretne. W ramach podziału władzy w Kościele świeccy mają uzyskać dużo większy wpływ na administrację i duszpasterstwo; w ostatecznym rozrachunku mówi się tu też o udzielaniu święceń kapłańskich kobietom. Gdy idzie o celibat, to ten miałby stać się tylko fakultatywny. Wreszcie w ramach reformy moralności seksualnej zapanować miałaby nowa, pozytywna ocena homoseksualizmu oraz takich praktyk jak stosowanie antykoncepcji, masturbacja czy seks przedmałżeński.

 

Są jednak w Niemczech i tacy biskupi, którzy patrzą na cele progresistów krytycznie. Jednym z nich jest biskup Pasawy, Stefan Oster. 1 kwietnia opublikował na swoim blogu artykuł, w którym komentuje ustalenia zebrania plenarnego w Lingen i wyraża się bardzo sceptycznie zwłaszcza o planowanych zmianach w moralności seksualnej.

 

Bp Oster przyznaje w swoim tekście, że dochodziło w przeszłości do różnego rodzaju nadużyć władzy ze strony katolickich duchownych. W jego ocenie należy dziś wzmocnić rolę świeckich i kobiet, tak, by pozwolić im na jeszcze silniejsze uczestnictwo w życiu kościelnym, co poprawi być może szwankującą w niektórych parafiach relację z kapłanem.

 

Hierarcha uważa przy tym, że olbrzymim błędem byłaby rezygnacja z celibatu kapłańskiego. Jak pisze, człowiek to jedyne stworzenie, które jest w stanie żyć w czystości; bezżenność wybrał sam Pan Jezus Chrystus, stąd w ocenie biskupa należy „zrobić wszystko, by zachować formę życia Jezusa także jako formę życia kapłanów”.

 

Oster przyznaje przy tym, że może to być współcześnie wręcz ekstremalnie trudne. Księża są wystawieni na ogromne pokusy, także z powodu internetu; żyją też w społeczeństwie, które wszelkie zachowania seksualne uważa za normalne i kompletnie nie rozumie, czemu miałby celibat służyć. Oster uważa, że jeżeli pozwoli się na fakultatywny celibat, to w krótkim czasie ta forma kapłańskiego życia zaniknie całkowicie; bezżenni będą już tylko w zakonach.

 

Najbardziej sceptyczny jest wszakże pasawski biskup wobec reformy moralności seksualnej. W jego ocenie tak zwany „dalszy rozwój” tej moralności, jak ujmują to zwolennicy reform, oznaczałby w istocie „całkowicie nową antropologię”. „Antropologię mianowicie, która nie jest już zbudowana na gruncie tak zwanego prawa naturalnego” - stwierdził w artykule. Ponadto, jak zauważył, trzeba byłoby wyjaśnić, dlaczego to, co dotąd było grzechem, już nim nie jest i może być wprost błogosławione (progresiści chcieliby błogosławić związki homoseksualne)... Według bp. Ostera zmiany w moralności seksualnej doprowadziłyby także do zmian w wielu innych dziedzinach życia kościelnego - i to na całym świecie.

 

„Niektórzy mają nadzieję, że z Niemiec wyjdzie propozycja, która będzie tak silna i tak przekonująca, że zostanie przyjęta w całym Kościele powszechnym - albo że ze względu na różnice regionalne będzie obowiązywać tylko u nas. Obie te rzeczy uważam za nieprawdopodobne” - napisał.

 

Bp Oster dodał, że należy dziś sięgnąć do teologii ciała św. Jana Pawła II, która jest w pełni zgodna z tradycją biblijną i doskonale oddaje chrześcijańską antropologię. W ocenie pasawskiego hierarchy Niemcy powinni przestać dążyć do zmian w moralności seksualnej, bo to może doprowadzić nawet do schizmy.

 

Pach

 

Źródło: stefan-oster.de


DATA: 2019-04-05 09:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Niemczech nowa herezja !
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Każdy kto żyje frywolnie jest niewolnikiem złego ducha Asmodeusza, bo życie w grzechu nieczystym zabija życie duszy i staje się już tu na ziemi początkiem śmierci wiecznej. Przestrzegać Dekalogu, przypominać sobie siedem grzechów głównych, korzystać ze Spowiedzi Św. i żyć w czystości jak tak jak Bóg oczekuje od człowieka i to daje prawdziwą radość i energię. Kto tego nie odkrył, ten marnuje życie i staje się łupem progresistów, którzy stali się jawnogrzesznikami. Widać jednak, że jest jeszcze garstka biskupów za Odrą którzy tak myślą i tak żyją jak Pan Jezus oczekuje i niech Bóg błogosławi bp. Stefana Ostera. To że Niemiecki biskup ma za autorytet papieża z Polski, jest wielkim znakiem tysiąclecia. A kto w Polsce o tym mówi i naśladuje JPII? Jeszcze Polska nie zginęła, za Odrą! Króluj nam Chryste!
ponad 1 rok temu / ry.janszarmach3
 
Zara, jakiego podziału Kościoła? Kościół jest jeden i niepodzielny, mimo że skłócony. Ci wszyscy, którzy zaczną wierzyć w Baobab, Gender czy inne "cóś" wystąpią z Kościoła tak jak Luter, i tyle. Albo się wierzy Panu Bogu albo "Belzebubu".
ponad 1 rok temu / agricola
 
Europie potrzebna jest kontrrewolucja seksualna. Nie liberalizować, ale penalizować propagandę i praktyki homoseksualne. Powszechnę piętnowanie onanizmu i promikwityzmu - to są wytyczne dla kościoła na dziś.
ponad 1 rok temu / Izydor Oracz
 
"Czasy zamętu powszechnego. Poddaje się pod dyskusję zbędne kwestie ? Pan Jezus już dawno powiedział, jak jest i jak być powinno w tej i tamtej kwestii. Podaje się rozwiązania sprzeczne z odwieczną praktyką katolicką - Kościół Katolicki już dawno rozstrzygnął, jak jest i jak być powinno w tej i tamtej kwestii." verbumcatholicum
ponad 1 rok temu / Leaf427 za verb
 
Kto będzie chciał praktykować życie wg. rad ewangelicznych, będzie musiał zostać świeckim katolikiem, celibatariuszem. Wymagać sam od siebie. Bo żaden przełożony zakonny czy duchowy kierownik nie będzie od nikogo niczego wymagał. Słyszałem ostatnio taki "gryps": "Nie idę do seminarium. Nie nadaję się, mam hemoroidy."
ponad 1 rok temu / Pokręć
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.