DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Bp Stefan Oster: Benedykt XVI wskazał, czym jest istota wiary

Bp Stefan Oster: Benedykt XVI wskazał, czym jest istota wiary
Benedykt XVI, Fot. Donatella Giagnori/DDP

Artykuł Benedykta XVI o kryzysie nadużyć w Kościele katolickim ma olbrzymią wagę. Papież-emeryt wskazał, że gdy w naszym życiu brakuje wiary w realną obecność Boga, do głosu dochodzi subiektywizm. Wiara traci wówczas swoją istotę, którą jest gotowość do męczeństwa – pisze bp Stefan Oster, biskup niemieckiej Pasawy.

 

Bp Stefan Oster z Pasawy należy do nielicznego grona niemieckich biskupów troszczących się o zachowanie depozytu wiary. Na swojej stronie internetowej opublikował w Wielki Piątek komentarz do głośnego artykułu Benedykta XVI.

 

W ocenie hierarchy w większości pobieżnych opinii na temat tego tekstu pominięto to, co najważniejsze. Tymczasem słowa papieża-emeryta są wyjątkowo istotne, a to w trzech obszarach: kryzysie teologii moralnej, nieobecności Boga w życiu kapłanów i wiernych, zapomnieniu o kluczowej dla chrześcijaństwa kategorii męczeństwa.

 

Hierarcha zwrócił uwagę, że fundamentalna dla chrześcijan jest wiara w realną obecność Pana Jezusa, zwłaszcza w Eucharystii. Od tego, czy naprawdę dostrzegamy, że nasz Pan jest z nami, zależy nasz stosunek do Niego. Nieobecność Boga w życiu ludzi sprawia, że skupiają się na sobie samych, w ich myślach i działaniach nie ma żadnego ukierunkowania na Stwórcę.

 

 To prowadzi do niezwykle poważnego błędu. Człowiek zaczyna skłaniać się do tego, by samodzielnie decydować, czym jest wolność i w jakich obszarach życia wolność dopuszcza. „Władza, seks i pieniędzy w każdych czasach są wielkim i nieusuwalnym wyzwaniem dla człowieka; Ewangelia we wszystkich tych kwestiach jest bardzo jasna i wyrazista. Ci, którzy wierzą w Jezusa, są przez Niego wezwani i zaproszeni, by iść za Nim i odrzucać władzę, która pragnie opanować innych, odrzucać posiadanie, które przeszkadza w wejściu do Królestwa Bożego, są zapraszani do przeżywania siły i piękna seksualności tam, gdzie służą one miłości i (nowemu) życiu, a nie tam, gdzie definiowane są przez egocentryczny popęd płciowy” - pisze biskup.

 

Następnie wskazuje, że Benedykt XVI w swoim artykule stawia kluczowe dla teologii moralnej pytanie: czy są czyny złe same w sobie (intrinsece malum); to znaczy takie, które są złe w każdych okolicznościach? Bp Oster wskazuje, że odpowiedź musi być pozytywna – tak, są takie czyny, ale staje się to widoczne i zrozumiałe jedynie na tle istnienia absolutnej prawdy i dobra. Jeżeli odrzucamy ich istnienie, to wówczas podmiot oceniający staje się wyłączną miarą, co prowadzi naturalnie do relatywizmu.

 

Trzecią wreszcie niezwykle istotną treścią tekstu papieża-emeryta jest kwestia męczeństwa. Męczennik wierzy bowiem, że jest prawda większa i głębsza od niego samego; to na nią orientuje się jego życie, to dla niej tylko gotów jest żyć – i umrzeć, zauważa bp Oster.

 

„Benedykt ma rację: gdy nie wierzy się już w obecność Boga, zaciemnia się ocena tego, co jest grzechem, przede wszystkim w moim własnym, subiektywnym osądzie” - wskazuje. To prowadzi do powstania indywidualnego lub nawet kolektywnego subiektywizmu, który odrzuca istnienie absolutnej prawdy i dobra. Wówczas nie ma też czynów złych samych w sobie, także w kwestii władzy, seksu i pieniędzy. W ten sposób każdą rzecz, nawet obiektywnie grzeszną, można usprawiedliwić. Nie ma sensu się poświęcać, bo gdy w życiu człowieka nie ma wiary w obecność Boga – nie ma też konieczności męczeństwa. Nie ma już przecież prawdy, dla której warto poświęcić swoje życie.

 

„Benedykt wskazał na istotę wiary – i na nasz godny pożałowania stosunek do następującej prawdy: że Pan jest naprawdę obecny w swoim Kościele i przemienia wszystko, gdy się w to wierzy. Jestem mu za to bardzo wdzięczny” - zakończył bp Oster.

 

Pach

Źródło: stefan-oster.de

 

Cały list Benedykta XVI można ptrzeczytać TUTAJ:

Benedykt XVI o przyczynach kryzysu Kościoła

 

Wersja AUDIO:


DATA: 2019-04-19 20:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Panie Jezu Zmartwychwstały ! dziękuję za Ojca Świętego Benedykta XVI, dziękuję za Jego wielką WIARĘ i MĄDROŚĆ, którą DUCH ŚWIĘTY otacza GO każdego dnia. PANIE JEZU ZMARTWYCHWSTAŁY BŁOGOSŁAW UMIŁOWANEMU PADRE BENEDETTO PAPIEŻOWI BENEDYKTOWI XVI. AMEN!AMEN!AMEN! CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ ! ALLELUJA !ALLELUJA! ALLELUJA !
ponad 1 rok temu / takie nic, ubog
 
To wielka prawda o człowieku i jego naturze. Tak wiy ciągle musimy toczyć walkę dobra że złem, prawdy z kłamstwem. To trudne, ale z pomocą Boża możliwe .
ponad 1 rok temu / Jaskółka
 
Papież, nie emeryt.
ponad 1 rok temu / Sal
 
Zastanawiam czy my - wierzący - tak naprawdę potrzebujemy autorytetów? Benedykt XVI z niejasnych przyczyn abdykował - i, jak się okazuje, nie jest wcale taki schorowany. Zrezygnował ale jednak nie do końca. Wielu świeckich wiedziało od dawna co się dzieje w Kościele różnego rodzaju skandale homo czy TW itp.. Także wielu biskupów wiedziało ale bronili tylko "dobrego imienia" swojego i swoich kolegów przed prawdziwymi oskarżeniami. Jeden biskup zdecydował się szczerze przeprosić za nadużycia kleru w kwestiach, nazwijmy je, seksualnych. Większość do tej pory niewiele mówi albo mówi tak jakby chciała powiedzieć jak najmniej. Dlaczego tak wielu w hierarchii Kościoła myśli tylko o tym żeby utrzymać pewnego rodzaju status quo? Co z prawdą, która jest wręcz pogardzana w Kościele? Czy godzi mi się przyjmować Eucharystię z rąk kapłana uwikłanego w zło?
ponad 1 rok temu / magis
 
Dziękujemy Ci drogi Benedykcie XVI za słowa prawdy tak bardzo potrzebne nam dzisiaj.
ponad 1 rok temu / Karol
 
Takiego Papieża nam brakuje. Benedykt XVI powiedział prawdę, prawdę niewygodną. Aż trudno przyjąć do wiadomości, że są tacy w Kościele duchowni, którym to trzeba tłumaczyć z obecnym Papieżem na czele. Biedny nie mógł już wytrzymać, patrzeć się na to, co dzieje się z ukochanym kościołem i napisał esej. Szkoda, że nasi biskupi i kardynałowie milczą. To zadziwiające, tyle niedobrego się dzieje a większość się pozamykała i nic nie komentują. Więcej odwagi !
ponad 1 rok temu / Bartek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.