DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Bp Semeraro: prace nad reformą Kurii Rzymskiej dobiegają końca

Bp Semeraro: prace nad reformą Kurii Rzymskiej dobiegają końca

Prace nad reformą Kurii Rzymskiej dobiegają końca – zapewnił w Radiu Watykańskim biskup Marcello Semeraro, sekretarz Rady Kardynałów (C9), przygotowującej reformę administracyjną Kurii Rzymskiej.  


Proces reformy, który przebiega trzyetapowo i polega na „słuchaniu" sugestii biskupów Kurii Rzymskiej i „wielu ludzi którzy napisali do papieża”, na „zastanawianiu się nad tymi propozycjami” i „sprawdzaniu ich” - jest prawie gotowy.

 

Sekretarz Rady Kardynałów biskup Marcello Semeraro z Albano powiedział 11 września, że „jeśli chodzi o proces reformy Kurii Rzymskiej, to pokonano już ponad trzy czwarte drogi.” Proces reformy „jest prawie zakończony”.

 

Wyjaśnił, że papież zapoznał się już z prawie wszystkimi propozycjami zmian. Rada Kardynałów „słucha, odbiera, sprawdza, a następnie przedstawia propozycje papieżowi”. Proponowane rozwiązania są stopniowo wdrażane przez Franciszka.

 

Papież, który uczestniczy w spotkaniach tak zwanej grupy C9 „przede wszystkim słucha” i „interweniuje, opowiadając o swoich osobistych doświadczeniach, gdy był arcybiskupem Buenos Aires w Argentynie, czy też o doświadczeniach z obecnej posługi”.

 

Prace Rady nie koncentrują się jedynie na reformie Kurii Rzymskiej, ale także polegają na informowaniu, doradzaniu i współpracy z papieżem w sprawie różnych kwestii w Kościele – stwierdził Semeraro. Jednym z przykładów – jak zaznaczył – było  omówienie „bardzo bolesnej rzeczywistości nadużyć nieletnich”.

 

- To samo w sobie nie jest częścią reformy Kurii Rzymskiej. Papież postanowił jednak posłuchać Rady w tej kwestii.  Jeśli chodzi o wyjaśnienia lub interwencje, papież działa z wielką dyskrecją. On głównie słucha – mówił sekretarz C9.

 

Włoski prałat przyznał również, że ostateczne propozycje dotyczące wszystkich zmian będą gotowe w ciągu kilku miesięcy. Wówczas Franciszek zadecyduje jak i kiedy je wdrożyć. „W tej chwili” – wg słów bp Semeraro - papież opowiada się za stopniowym wprowadzaniem reform w życie.

 

Jedną z pierwszych zmian wdrożonych przez Franciszka było powołanie własnego departamentu komunikacji watykańskiej. Papież niedawno ustanowił nowe wytyczne dotyczące finansów i procesów kanonizacyjnych. Podjął działania zmierzające do decentralizacji Kościoła i skupienia się na „peryferiach”. Ograniczył kompetencje kilku kongregacji i instytucji.

 

W przemówieniu wygłoszonym pod koniec 2016 r. do pracowników Kurii, Franciszek wymienił „12 zasad reformy”. Są nimi: osobista odpowiedzialność (nawrócenie osobiste), troska duszpasterska (nawrócenie duszpasterskie), duch misyjny (chrystocentryzm), przejrzysta organizacja, poprawiona funkcjonalność, modernizacja (aktualizacja), trzeźwość, zasada subsydiarności, synodalność, powszechność, profesjonalizm, gradualizm (rozeznanie).

 

 

Źródło: cruxnow.com/Pch24.pl

AS 


DATA: 2017-09-12 14:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak wynika z informacji, Rada jako przykład swego działania podała "bolesną rzeczywistość nadużyć nieletnich". Nie wiadomo jednak jaką "rzeczywistość" i jakie "nadużycia". Tyle lat już "radzą" a nie wiadomo dokładnie "co". Papież słucha i zapewnia dyskrecję ? Nie rozumiem dlaczego jak wybuchnie już skandal to ogłasza się zbiorową pokutę wiernych a nie widać tych , którzy zawinili/grzeszyli. Skoro w Zasadach Reformy jest osobista odpowiedzialność. Zdumienie także budzi ogłoszenie zasady TRZEŹWOŚCI . Czyżby w Watykanie nadużywano alkoholu a teraz już tak nie będzie ? A może stąd się wzięło "bratanie" - łatwość w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich i religijnych. Podobnie zasada profesjonalności , która najwyraźniej w przyszłości zastąpi działanie Ducha Św.
ponad 3 lata temu / iskierka
 
Módlmy się za Franciszka niech dobry Bóg da mu rozeznanie co jest dobre a co złe niech nasz Pan otworzy jego serce na łaskę i głowę na rozum
ponad 3 lata temu / Dana
 
Oczywiście. Sam pogląd dałoby się nawet obronić wzrostem duchowym i ustawiczną eliminacją grzechów (tylko tutaj mówimy przede wszystkim o grzechach lekkich) czy złych skłonności, to jest proces. Jednak zakłada on przede wszystkim bardzo szerokie otwarcie na łaskę Bożą i ścisłą z nią współpracę. To stan, w którym dajemy z siebie 100%, wyzbywamy się przywiązania do grzechu,a potem prosimy o Bożą łaskę abyśmy wytrwali. I tu jest ten problem, że nie pamięta się (lub też nie chce pamiętać), że nawet najgorsze grzechy można wykorzenić dzięki współpracy z tą łaską. Jeśli komuś wyrugowanie jakiegoś grzechu (W szczególności ciężkiego) wydaje się niemożliwe ze względu na jakieś tam okoliczności życiowe, no to całkowicie przeczy odwiecznemu nauczaniu Kościoła i co gorsza, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że nie daje z siebie tych wspomnianych 100%, a więc wypada już na samym starcie.
ponad 3 lata temu / incuss
 
Papiez Franciszek nie ma prawa, wladzy zmienic doktryny Kosciola katolickiego. Papiez Franciszek ma obowiazek bronic swietej wiary katolickiej i jesliby tego nie czynil to zwyczjnie zapiera sie swojej misji. O ile dobrze pamietam, to gradualizm zaklada tzw. stopniowanie we wzroscie wiary u ludzi. W praktyce jesli ktos dzis nie dorasta do wypelniania Bozych przykazan, to jest nadzieja ze dorosnie kiedys tam. I tu jest cały pies pogrzebany!
ponad 3 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
12 zasad, z których pewna część jest niekatolicka z samego założenia, a część posiada wypaczone znaczenie, przez co również katolickie nie są. Prawdziwe rozeznanie to się robi podczas RACHUNKU SUMIENIA (najjaskrawszy przykład to spowiedź generalna). To jest rozeznanie, rozeznanie jako wola stanięcia w prawdzie o sobie i swojej grzeszności. Podobnie rozeznawanie woli Bożej w codziennych aspektach naszego życia w oparciu o odwieczne nauczanie Kościoła i naukę Chrystusa, gdy prosimy Pana o poznanie Jego woli, której pragniemy się oddać. Gradualizm to bardzo jednoznaczny przykład, jednak Kościół niestety od dłuższego czasu "romansuje" z prądami, które były wielokrotnie potępiane. Mamy marksistowski potworek teologii wyzwolenia, panuje kłamstwo, w myśl którego doktryna katolicka winna czerpać z tego czy owego, ubogacać się w ten sposób. Można by rzec: miałeś chamie złoty róg.
ponad 3 lata temu / incuss
 
Na Boga! Czy to nie ten gradualizm wlasnie potepial b. ostro sw. Jan Pawel II?! Boze miej nas w swojej opiece!
ponad 3 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.