DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Bp Rudolf Voderholzer o poważnych błędach teologicznych Drogi Synodalnej

Bp Rudolf Voderholzer o poważnych błędach teologicznych Drogi Synodalnej
bp Rudolf Voderholzer, youtube/bistum regensburg

Bp Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ostro krytykuje niemiecką Drogę Synodalną. Jego zdaniem gremium dopuszcza się teologicznych manipulacji w sprawie roli kobiet w Kościele.

 

W piątek rozpoczyna się posiedzenie dyskusyjne Drogi Synodalnej. Odbędzie się w pięciu różnych miejscach z udziałem 50 osób w każdej grupie. To efekt wprowadzonych w Niemczech restrykcji sanitarnych. Pierwotnie na wrześniowym posiedzeniu miały zapadać wiążące decyzje, ale w związku z nieoczekiwaną formą spotkania tak nie będzie i całość zakończy się na debacie.

 

Jednym z tematów, które będą omawiać biskupi i świeccy, będzie kwestia roli kobiet w Kościele. Przygotowany w tej materii dokument jest niezwykle kontrowersyjny. Na to zwrócił uwagę bp Rudolf Voderholzer, publikując w środę list otwarty z krytyką wspomnianego dokumentu.

 

Biskup skupia się przede wszystkim na jednym twierdzeniu z dokumentu. W tekście czytamy bowiem: „Jezus miał uczennice i uczniów, ale nikogo nie wyświęcił”.

 

„Co to za wypowiedź? Przecież moglibyśmy równie dobrze powiedzieć: Jezus nikogo nie ochrzcił, nikogo nie bierzmował, nie chodził w niedzielę na Mszę - i tak dalej. Ukrywa się to, że sakramenty należą do Kościoła czasu po Wielkanocy. Ignoruje się też to, że w teologii jest bardzo zróżnicowana refleksja na temat ustanowienia sakramentów” - napisał biskup.

 

Wskazał też, że Ewangelia św. Marka oraz Ewangelia św. Łukasza zupełnie jasno dowodzą, iż Pan Jezus powołał do kapłaństwa wyłącznie Apostołów. To także z Apostołami był Chrystus na Ostatniej Wieczerzy, ustanawiając dla Kościoła Eucharystię. Tego wszystkiego nie można ignorować, podobnie jak nauczania Kościoła – podkreślanego też przez papieża Franciszka – że męskość Jezusa nie jest przypadkowa, ale zamierzona przez Boga, bo jest Pan „oblubieńcem”, a Kościół Jego „oblubienicą”.

 

Hierarcha wyraził nadzieję, że te niezwykle poważne błędy dokumentu Drogi Synodalnej zostaną w czasie nadchodzących dyskusji naprawione i tekst, który zostanie ostatecznie przedłożony do głosowania, będzie znacznie lepszy.

 

Pach


DATA: 2020-09-03 11:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kościół w Niemczech to jeden wielki błąd teologiczny
1 miesiąc temu / Wernyhora
 
Znajoma wróciła z Niemiec od dzieci po półrocznym pobycie. W czasie mszy zauważyła, ze do Komunii św. oczywiście na rękę - podchodzi jej synowa, które, jak wiedziała, nie chodzi do spowiedzi. Zapytała jej wiec potem, jak to jest, na co ona odpowiedziała teściowej, ze w niemieckich katolickich kościołach wystarczy żal za grzechy i sprawa między Bogiem a nią jest załatwiona. Do stołu Pańskiego przystępują zatem wszyscy uczestnicy nabożeństwa, jak leci! No i często komunię rozdzielają kobiety.Znam też taki przypadek w Niemczech, gdzie katolicki ksiądz odmówił przyjścia z Wiatykiem do umierającej, bo to jest za daleko i .....kazał polecił krewnej zabrać sobie komunikant z puszki, by sama jej zaniosła! To jest fakt z tego roku!
1 miesiąc temu / Mela
 
Sam zamiar przeprowadzenia "drogi synodalnej" zasadza się na błędach teologicznych.
1 miesiąc temu / M.
 
Jezus Chrystus Bóg-Człowiek nie był pośrednikiem, nie potrzebował gestów sakramentalnych, lecz bezpośrednio powoływał do kapłaństwa tych, których sam chciał. A byli to wyłącznie mężczyźni.
1 miesiąc temu / sp
 
Pan Jezus nie mówił po niemiecku!
1 miesiąc temu / ela
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.