DZIŚ JEST:   09   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Czwartek
Św. Marii Kleofasowej
Św. Hugona z Rouen
 
 
 
 

Bp Rudolf Voderholzer: Zachód jest chrześcijański. Kard. Marx się myli

Bp Rudolf Voderholzer: Zachód jest chrześcijański. Kard. Marx się myli
fot. pixabay.com

Biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer zaprzeczył przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhardowi Marxowi. Według Marxa określenie „chrześcijański Zachód” jest złe, bo wykluczające. Bp Voderholzer uważa inaczej.

 

Na początku 2019 roku kard. Reinhard Marx wygłosił przemówienie, które odbiło się szerokim echem w niemieckich mediach katolickich i konserwatywnych. Przewodniczący Episkopatu stwierdził w nim mianowicie, że używane w debacie politycznej i kulturowej określenie „chrześcijański Zachód” jest niewłaściwe, bo wykluczające. Jak argumentował, w Europie mieszkają przedstawiciele wielu religii, które „mają roszczenia do prawdy” i trzeba ich wszystkich integrować.

 

W obronie tego popularnego sformułowania wystąpił biskup Ratyzbony, konserwatywny Rudolf Voderholzer. W jego ocenie, w związku z korzeniami Europy, mowa o „chrześcijańskim Zachodzie” jest w pełni uzasadniona. Jedyne, czego nie wolno, to pozostawiać tego pojęcia siłom nacjonalistycznym, które sprzeciwiają się katolickiemu uniwersalizmowi.

 

Voderholzer, który jako jedyny z niemieckich biskupów mówi wprost o zagrożeniu płynącym z islamizacji Niemiec, podkreślił fundamentalne znaczenie wiary chrześcijańskiej dla tożsamości Europy. Wiara ta, stwierdził, jest w istocie „duszą” naszego kontynentu. Chrześcijaństwo nosi w sobie dziedzictwo Izraela, przyjęło to, co najlepsze z ducha Greków i Rzymian, kształtując Europę we wszystkich obszarach. Bez wiary chrystusowej Europa nie rozwinęłaby nigdy poszanowania dla prawa czy kultury pokojowego współżycia i szacunku dla godności ludzkiej.

 

Hierarcha przestrzegł zarazem przed utratą bojaźni Bożej, bez której wielkie szkody poniesie tożsamość społeczeństwa. Jak wskazał, nie bagatelizuje obaw obywateli Niemiec dotyczących islamizacji, wzywa jednak, by bać się nie tyle siły islamu, co raczej własnej duchowej słabości.

 

Pach

Źródło: Katholisch.de


DATA: 2019-01-22 08:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nieudolnie próbują naśladować to szaleństwo niektórzy nasi biskupi. Ostatnio czytałem wypowiedź jednego z polskich biskupów na temat islamu. Oderwane od rzeczywistości. A kard. Marx przestaje być powoli hierarchą Kościoła Katolickiego za głoszenie herezji, choć formalnie jeszcze do niego należy. Myślę, że w czasach św. Piusa X zostałby upomniany, a potem ekskomunikowany jak Luter.
ponad 1 rok temu / Krakusik
 
Chrześcijaninowi nie wolno ulegać zakusom, by płynąć z prądami narzucanymi przez "władców" tego świata. Mamy iść za Chrystusem. To On i tylko On jest Drogą, Prawdą i Życiem.
ponad 1 rok temu / sp
 
islamizacja nie potrzebuje wojny ,ich politycy nie kryli się ze słowami "brzuchami was weźmiemy" zlekceważyliśmy to i teraz ich liczebność + demokracja oddaje Europę bez wojny
ponad 1 rok temu / chichot do gosc
 
By bać się nie tyle siły islamu, co raczej własnej duchowej słabości. Zapomniał dodać wojny i to gorszej od 2!
ponad 1 rok temu / Gosc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.