DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Bp Rudolf Voderholzer: nie możemy reformować Kościoła. Trzeba się nawracać

Bp Rudolf Voderholzer: nie możemy reformować Kościoła. Trzeba się nawracać
Fot. Mesolithikum (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Nie możemy reformować Kościoła, dążąc do jakiejś epokowej zmiany. Trzeba się nawracać i głosić wiernie Słowo Boże – to z tej świętości i autentyczności wiary nadejdzie dopiero prawdziwa przemiana, mówi biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer.

 

Bp Rudolf Voderholzer wygłosił w minioną niedzielę kazanie w ratyzbońskiej katedrze przy okazji szóstej rocznicy przyjęcia święceń biskupich. Poświęcił je tak zwanej reformie Kościoła. Hierarcha wskazał, że wielu duchownych twierdzi dziś, jakoby Kościół musiał „na nowo się wynaleźć” celem przezwyciężenia obecnego kryzysu związanego zwłaszcza z nadużyciami seksualnymi. W jego ocenie to nieprawda. - Nie, Kościół nie musi się na nowo wynajdywać, Kościół w ogóle nie może się wynaleźć, bo i dawniej sam się nie wynalazł. Kościół nie jest dziełem ludzi, ale projektem Boga, który On rozpoczął mimo naszej grzeszności – i mimo niej prowadzi go poprzez wieki. Kościół jest powołanym przez samego Boga Ludem Bożym, nowym Izraelem – powiedział.

 

Biskup nie zaprzeczył, że Kościół potrzebuje w niektórych obszarach wejść na nowe drogi, podjąć nowe sposoby głoszenia Ewangelii i praktykowania miłości bliźniego. Wskazał jednak, że nie może to polegać na wynajdywaniu Kościoła na nowo, ale musi opierać się na fundamencie, którym jest „Pismo Święte i Tradycja Kościoła”. Jak dodał, mówienie o wynajdywaniu na nowo czy o przełomowych czasach jest niebezpieczne i powierzchowne.

 

- Mówienie o nowym początku czy epokowej zmianie jest niebezpieczne nie tylko dlatego, że grozi zaciemnieniem ciągłości Kościoła od jego apostolskich początków, ale przede wszystkim dlatego, że myśli się o tym w kontekście ludzko-organizacyjnym i stąd może to prowadzić do wielkiej frustracji i rozczarowania, a nawet do niepokojów i podziału – stwierdził.

 

- To, czy wydarzyła się jakaś epokowa zmiana, można ocenić tylko z perspektywy czasu. Święty Franciszek nie przyszedł, by wprowadzać epokową zmianę, ale by możliwie najdosłowniej i najwierniej przeżywać Ewangelię. Święty Ignacy nie chciał otwierać nowej epoki, ale jedynie czynić wszystko na większą chwałę Bożą. I to właśnie miało epokowe konsekwencje – podkreślił. 

 

Biskup zaznaczył, że Kościół jest świadom swojej grzeszności od samego początku. Pan powierzył mu misję głoszenia Słowa, choć, jak poucza św. Paweł, przechowujemy skarb w glinianych naczyniach.

 

Hierarcha stanął też w obronie księży katolickich, których dziś gremialnie oskarża się o nadużycia. Jak dodał, drogą do przezwyciężenia grzechów nie są nowe struktury, rewolucyjny Kościół wynaleziony przez ludzi, ale nawrócenie wszystkich chrześcijan, świętość i autentyczne świadectwo wiary w Chrystusa.

 

Pach

Źródło: Kath.net


DATA: 2019-01-29 09:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo madra konkluzja i gleboka wiara. 100% racja
ponad 1 rok temu / grzesznik
 
A to ciekawe Biskup wymyślił nowe sformułowanie >zaciemnienie ciągłości Kościoła
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Jak to możliwe aby biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer [ośrodka i centrum REWOLUCJI w Kościele] NIE MIAŁ WIEDZY CO SIĘ STAŁO. Jakieś >dyrdymały< opowiada. Przecież Kościół Katolicki JUŻ DAWNO ZOSTAŁ ZREFORMOWANY. Nie ma już K.K. JEST nowy byt religijny. Uniwersalny, EKUMENICZNY, Kościół Chrześcijan , który >ciągłe ewoluuje< i jak mówi Ks. Prof. A. Kobyliński nie wiadomo w jakim kierunku i jaką ostateczna formę przyjmie. A pro po >grzeszności kościoła< - to jest to TAK OGÓLNE I OBSZERNE POJĘCIE , że lepiej mieć na uwadze swoją OSOBISTĄ GRZESZNOŚĆ a nie zastawiać się Kościołem. Przypowieść > o belce w oku< niech będzie wskazaniem. Ciekawe jakież też ma zasługi biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer w dostosowywaniu K.K. do świata ? A to ciekawe Biskup wymyślił nowe sformułowanie >zaciemnieniem ciągłości Kościoła
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Wygląda jak Tomasz Terlikowski
ponad 1 rok temu / M
 
'Wskazał jednak, że nie może to polegać na wynajdywaniu Kościoła na nowo, ale musi opierać się na fundamencie, którym jest ?Pismo Święte i Tradycja Kościoła?'. Nareszcie coś katolickiego.
ponad 1 rok temu / Leo
 
Piekne i b. klarowne swiadectwo wiary bp Rudolfa Voderholzer z Ratyzbony. Bogu niech beda dzieki.
ponad 1 rok temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.