DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Bp Robert Mutsaerts broni celibatu. „Kościół potrzebuje ortodoksji, nie liberalizmu”

Bp Robert Mutsaerts broni celibatu. „Kościół potrzebuje ortodoksji, nie liberalizmu”
Fot. Henryk Przondziono / Foto Gosc / FORUM

Holenderski biskup Robert Mutsaerts z Hertogenbosch stanął w obronie celibatu. Podkreślił też, że Benedykt XVI miało prawo zabrać głos, nawet jeżeli wcześniej obiecywał wycofanie się z debaty o przyszłości Kościoła.

 

Robert Mutsaerts jest biskupem pomocniczym holenderskiej diecezji Hertogenbusch. W rozmowie z portalem „LifeSiteNews” hierarcha stanął w obronie zasady bezżenności księży katolickich.

 

Biskup wskazał, że celibat dotyka przecież jednego z siedmiu sakramentów, a zatem samej istoty Kościoła katolickiego. Jak podkreślił, jeżeli wprowadzi się jakieś „wyjątki” od celibatu, to te mogą się szybko rozszerzyć. Celibat jest zasadą, wskazał, a z zasad nigdy nie należy rezygnować z pragmatycznych powodów.

 

Hierarcha skomentował też fakt publikacji artykułu Benedykta XVI o celibacie w książce kard. Roberta Saraha „Z głębi naszych serc”. Według biskupa „emerytowany papież” miał prawo zabrać głos, nawet jeżeli wcześniej obiecał, że wycofa się z debaty; w przypadku celibatu idzie przecież o sprawę najwyższej wagi.

 

Gdy są wątpliwości, trzeba starać się o jasność. To swoją drogą podstawowa misja papieża Franciszka: zabieganie o jasność. Od tego jest papież. To problem, bo mamy oczywiście bardzo wiele zamieszania i w związku z tym – podziałów – powiedział. Biskup podkreślił, że zabiegi o jedność są obowiązkiem wszystkich ludzi Kościoła, tym bardziej palącym, im wyżej stoją oni w hierarchii.

 

Bp Mutsaerts ocenił też, że celibat nie ma związku z kryzysem powołań; powołań jest mało, bo mało jest wiary. Jego zdaniem niewielu jest takich młodych mężczyzn, którzy czują powołanie do kapłaństwa, ale gotowi byliby odpowiedzieć na nie jedynie wówczas, gdyby mogli zarazem mieć żonę.

 

Jeżeli spojrzeć na młodych duchownych i na powołania, jakie dzisiaj mamy, w tej właśnie epoce, to jest to tylko jeden rodzaj: rodzaj ortodoksyjny. Idee liberalne należą do zupełnie innego pokolenia; obecne pokolenie ich nie chce – powiedział.

 

Jak podkreślił, wprowadzanie liberalnych zmian niczego nie rozwiąże, to tylko pogłębia kryzys. Kościół potrzebuje dziś powrotu do korzeni. – Jeżeli Kościół chce przetrwać, to ma tylko jedną drogę, taką, jak zawsze: ortodoksję – stwierdził. – Dwuznaczność, obniżanie poprzeczki, to jest bezużyteczne. Spójrzmy na historię Kościoła: to prowadzi tylko do osłabienia. Kościół potrzebuje reformy, a nie rozluźniania – zaznaczył bp Mutsaerts.

 

Źródło: Lifesitenews.com

Pach


DATA: 2020-01-25 07:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To dziś także tego trzeba bronić?! a przed kim?! Upadek...
6 miesięcy temu / Dr.P.Koptezky
 
"Jeżeli spojrzeć na młodych duchownych i na powołania, jakie dzisiaj mamy, w tej właśnie epoce, to jest to tylko jeden rodzaj: rodzaj ortodoksyjny. Idee liberalne należą do zupełnie innego pokolenia; obecne pokolenie ich nie chce" - i to jest w punt powiedziane, i to jest nadzieja Kościoła - ponieważ "kościół" liberalny istnieje tylko po to, żeby prawdziwy Kościół zniszczyć, ponieważ jest to antykościół - więc on nie może mieć przyszłości, nie może nikogo pociągać. Jak w ogóle można sobie wyobrazić, że liberalizm pociągnie kogokolwiek do kapłaństwa? Absurd. Więc ten antykościół ulegnie samolikwidacji, a prawdziwy Kościół na nowo rozkwitnie. Co nie oznacza, że antykościół nie będzie jeszcze czas jakiś funkcjonował pod pozorami, za fasadą kościoła oficjalnego.
6 miesięcy temu / pga
 
Wyjątkowo wiarygodny głos prawdy- akurat Holandia dobrze się przekonała że liberalizm wiary prowadzi do pustych/sprzedanych kościołów i pustki duchowej. W zamian mają morderczych lekarzy i eutanazję w szpitalach...
6 miesięcy temu / Darius
 
Dobrze mówi hierarcha. Im Kościół się bardziej upodabnia do naszego ziemskiego padołu łez tym go mniej i mniej. Trzeba trzymać się wartości i zasad jak w każdej dużej organizacji, a w naszej w szczególności. Jezus Chrystus nie przyszedł się ludziom przypodobać, ale zmieniać świat na wzór Królestwa Bożego. Każdy ma wolną wolę. Jeśli nie chce człowiek akceptować drogi Ewangelii to trudno. Jego wolny wybór choć kres smutny. Dobrze to widać w scenie ukrzyżowania. Jeden się ukorzył i nawrócił, i jak stwierdził z tym drugim sprawiedliwie ponoszą swoją karę i dostąpił zbawienia i Raju. Drugi ukrzyżowany sługa złego nie przyjął ofiary Syna Człowieczego i został odrzucony. Tak też się będzie i działo na Sądzie Ostatecznym jak to jest bardzo jasno pokazane w Apokalipsie wg. św. Jana. Jedni pójdą do przybytku Najwyższego, inni zostaną precz odrzuceni na wieczne potępienie. Trzymajmy się mocno Ewangelii, bo jest prostą drogą do Królestwa Bożego.
6 miesięcy temu / CZASY KOŃCA
 
Kosciol to nie filozofia o zonatych cxy kawalerach to zyc w niebie lub zginac w piekle. Wsxyscy filozofuja. Zapominaja o najwwzniejszym o wierze. Bez niej reszta to glupota ludzka. Lepiej napisac poganska.
6 miesięcy temu / Maly polityk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.