DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Bp Muskus na Wawelu: więzi z Jezusem nie da się zamknąć w murach świątyni

Bp Muskus na Wawelu: więzi z Jezusem nie da się zamknąć w murach świątyni
Fot. Jakub Porzycki / FORUM

- Nie da się być uczniem Jezusa okazjonalnie, od czasu do czasu albo tylko wtedy, gdy nie wymaga to od nas wyrzeczeń czy pójścia pod prąd – mówił bp Damian Muskus w homilii podczas Mszy rozpoczynającej w Krakowie centralną procesję Bożego Ciała ze Wzgórza Wawelskiego na Rynek Główny. Hierarcha podkreślał, że fundamentem chrześcijaństwa jest więź z Jezusem, a tej nie da się zamknąć w murach świątyń.


- Jesteśmy tu na pustkowiu – zdaje się brzmieć głos chrześcijan w różnych zakątkach świata.W miejscach gdzie panuje prawdziwy głód i nędza, w krajach, gdzie szaleją konflikty zbrojne, w narodach, które odrzucają Boga i przelewają krew Jego dzieci - mówił biskup nawiązując do odczytywanej dziś w kościołach Ewangelii o rozmnożeniu chleba. Według niego, to pustkowie widać jeszcze bardziej „w społeczeństwach znużonych dobrobytem, gdzie panuje kultura powierzchowności i przesytu”.


- Na tych duchowych pustkowiach żyją ludzie, którzy sami nie potrafią zaspokoić swojego głodu. Każdy z nich inaczej go pewnie zdefiniuje. Ale choć różnie definiowany, głód ten wyrasta z tego samego korzenia, a jest nim pragnienie miłości – zauważył.


Bp Muskus podkreślał, że chrześcijanie sami z siebie nie są w stanie zaspokoić duchowego głodu współczesnego człowieka, zbłąkanego, wątpiącego i tracącego sens życia, ale miłość Jezusa przekracza wszystkie ludzkie niedostatki i karmi złaknionych z nieskończoną hojnością.


- Codziennie na ołtarzach świata powtarza się bowiem wydarzenie, które jest istotą naszego życia: Jezus przychodzi do nas i jest wśród nas tak samo realnie, jak był ze swoimi uczniami. Więcej – On nie tylko jest obecny wśród nas, ale chce nas karmić samym sobą, swoim życiem – podkreślał. Hierarcha wskazał, że właśnie dlatego chrześcijaństwo nie jest systemem przekonań czy obranym stylem życia, ale życiem przemienianym przez Chrystusa. - Jezus nie chce być częścią naszego życia. On chce być naszym życiem – mówił.


Zdaniem biskupa Muskusa, sensem procesji Bożego Ciała jest przekraczanie bram świątyń i wyjście z Jezusem do świata w poszukiwaniu tych, którzy być może nie mają sił albo odwagi, żeby przyjść do Niego. - Idziemy po to, by ludzie doświadczyli żywej i bardzo bliskiej obecności Jezusa, by zachwycili się Bogiem, który przychodzi do nich w najprostszym znaku chleba, by zapragnęli stać się częścią wspólnoty Jego uczniów - tych, którzy idą za Nim z wiarą i ufnością, a zarazem noszą Go w sobie, by On przemieniał ich życie i świat wokół nich - zakończył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.


Po Mszy św. centralna krakowska procesja Bożego Ciała wyrusza z Wawelu Drogą Królewską na Rynek Główny. Poszczególne ołtarze umiejscowione są przy kościołach: św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha oraz przy Bazylice Mariackiej.


 

Źródło: KAI

POz

DATA: 2016-05-26 11:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo mądra wypowiedź Biskupa!
ponad 3 lata temu / niki
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "43520"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.