DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Bp Milewski: „szczepionek” potrzebuje nie tylko nasze ciało, ale też nasza dusza

Bp Milewski: „szczepionek” potrzebuje nie tylko nasze ciało, ale też nasza dusza
diecezjaplocka.pl

Człowiek, który w Wielkim Poście modli się, pości i daje jałmużnę, niejako „szczepi” się na życie wieczne – powiedział bp Mirosław Milewski w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w parafii Tłuchowo w diecezji płockiej. – Post jest formą pokuty, a pokuta, to zwycięstwo ducha – podkreślił biskup.

 

Bp Mirosław Milewski zaznaczył, że czas Wielkiego Postu nie jest łatwy dla ludzi, podobnie jak dla Jezusa nie był łatwy jego 40-dniowy pobyt na pustyni. Syn Boży zmagał się z głodem, pustką i osamotnieniem, jednak odrzucił oferowane Mu przez złego ducha bogactwa tego świata i władzę, i nie uległ grzechowi pychy. Nie targował się z szatanem, ale stanowczo mu odmawiał.

 

- Mijają wieki, a ludzie wciąż doświadczają tych samych pokus: chcą panować nad innymi ludźmi, wiele posiadać, spełniać wszystkie swoje zachcianki. Żyć tym, co widzialne i dotykalne, i co przynosi przyjemność. Wybierają internet, telewizję, Netflixa czy inne rozrywki zamiast Mszy św. niedzielnej czy wieczornego pacierza – stwierdził kaznodzieja.

 

Przypomniał, że od pewnego czasu medialny świat żyje ekspansją tzw. koronawirusa. Ten specyficzny wirus pojawia się w kolejnych krajach na świecie, zbiera żniwo śmierci zarażonych, budzi strach ludzi zdrowych. Odwoływane są zbiorowe imprezy, mecze piłkarskie odbywają się przy pustych trybunach, branża turystyczna zaczyna przeżywać kryzys.

 

- Nie możemy się na koronawirusa zaszczepić, bo takiej szczepionki po prostu nie ma. Czy jednak ta obecna, bardzo trudna sytuacja na świecie, jest w stanie skłonić nas do refleksji, że szczepionek potrzebuje nie tylko nasze ciało, ale też nasza dusza? Wielki Post - czas przygotowań do Wielkiej Nocy Zmartwychwstania, kilka takich „szczepionek” nam oferuje. A konkretnie trzy: modlitwa, post i jałmużna – wymienił biskup.

 

Dodał, że modlitwa nigdy nie jest czasem straconym, a w Wielkim Poście jest bogatsza o nabożeństwa Drogi Krzyżowej w piątek czy Gorzkich Żali w niedzielę.

 

Ktokolwiek uczestniczy w rekolekcjach wielkopostnych, spowiada się i szczerze pragnie swego nawrócenia - niejako „szczepi” się na życie wieczne.

 

Zobacz video:

 

Z kolei post, to forma pokuty, a pokuta jest „zwycięstwem ducha”. Postem może być chociażby wyłączenie telewizora czy oderwanie się od telefonu komórkowego. Natomiast jałmużna jest czynem miłosierdzia względem potrzebujących, to poświęcenie drugiemu człowiekowi czasu, „wyjście z zaklętego kręgu pośpiechu”, aby innym dać coś bezinteresownie. Jałmużnę czyni się z miłości do Boga, a swój szczególny wyraz znajduje ona w miłości bliźniego.

 

- Przeżywanie Wielkiego Postu pokazuje prawdę o ludziach: są wierzący czy niewierzący? Bóg jest dla nich ważny czy niezbyt ważny? Chcą coś w sobie naprawdę zmienić czy tylko ustnie deklarują potrzebę zmiany? – zastanawiał się płocki hierarcha. Odniósł się tu do śp. Pawła Królikowskiego, zmarłego kilka dni temu wybitnego aktora. Artysta był praktykującym katolikiem. Mawiał, że „na tym świecie, że bez wiary nie umiałby żyć” i że „Człowiek albo jest wierzący, albo nie”.

 

Źródło: KAI

MA


DATA: 2020-03-01 15:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ladne to o jałmużnie jako podarowaniu czasu. Aż książka się przypomniała, niemiecka bo niemiecka:D ,,Momo, czyli o złodziejach czasu,,
6 miesięcy temu / szpulas11
 
Za szczepionki to ja podziękuje
6 miesięcy temu / to tyle
 
"Wprowadzają Faktyczną Quasi "Dyktaturę" w Polsce pod Pozorem Walki z Plagą - Analiza Komentator Film"
6 miesięcy temu / ytube
 
Ks. bp Milewski najwyraźniej nie zdaje sobie sprawy, że większość szczepionek zawiera trucizny, które mają za zadanie sztucznie osłabić organizm aby zwiększyć jego odpowiedź na aktywną substancję mającą sprowokować odporność, która może zadziałać dobroczynnie, ale może też wywołać chorobę. Trucizny w szczepionkach mają działanie niszczące, a ich skutki mogą być bardzo poważne. Każde szczepienie to EKSPERYMENT MEDYCZNY, którym bezprawnie poddawane są zwłaszcza małe dzieci. Można owszem wytworzyć dobrą szczepionkę, ale zakres jej klinicznego działania jest bardzo wąski, stąd efekty są bardzo ograniczone i krótkotrwałe gdyż zdrowy organizm broni się przed zwykła szczepionką. Dlatego sporządza się złe szczepionki, a takich jest większość, dodając trucizny by osłabić organizm. To jest sprzeczne z medycyną. Na pewno ks. Biskup nie namawia do złego postu, obłudnej jałmużny czy złej modlitwy. Jak widać KAI - upiorne siedlisko fałszywego katolicyzmu - zachęca do szczepień.
6 miesięcy temu / Murem
 
Modlitwa, post i jałmużna są naszą odpowiedzią na otrzymane cnoty wiary, nadziei i miłości, a jednocześnie ich praktykowanie jeszcze bardziej nas uzdalnia do przyjmowania tych Bożych łask.
6 miesięcy temu / sp
 
Koronowirus - byc może - jest "otrzeżwiającym" memento mającym prowadzic do zbawczego opamiętania,iż ludzkie życie doczesne jest zaledwie "mrugnięciem" wobec nieskończoności życia wiecznego i należy właściwie realistycznie wybierac!
6 miesięcy temu / t
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.