DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Bp Milewski: musimy zatrzymać falę sekularyzacji wdzierającą się do Kościoła

Bp Milewski: musimy zatrzymać falę sekularyzacji wdzierającą się do Kościoła
Agnieszka Otlowska/Gosc Niedzielny / FORUM

Naszym wielkim zadaniem, księży i świeckich, jest odbudowa ewangelicznego Kościoła i odzyskanie mocno naruszonej wiarygodności – powiedział bp Mirosław Milewski w Pułtusku w diecezji płockiej. Hierarcha przewodniczył Mszy Świętej odpustowej ku czci patrona miasta św. Mateusza.

 

Bp Milewski w homilii przypomniał wiernym historię powołania św. Mateusza. Będąc celnikiem był przez Żydów uważany za oszusta, rzymskiego kolaboranta, pełnego pogardy grzesznika. Wszystko w jego życiu zmieniło spotkanie Jezusa. Mateusz porzucił intratny zawód i dostatnie życie, dokonał radykalnego wyboru. Zostawił zysk materialny i poszedł za „zyskiem duchowym”. Grzesznik stał się wybrańcem Bożym, otrzymał nowe życie.

 

Kaznodzieja zaznaczył, że często ludzie żyją tak, jak Mateusz: podejmują w pośpiechu decyzje, nie mają czasu dla najbliższych, pragną dóbr materialnych. Dla wielu najważniejszym celem życia jest „zarobienie dużych pieniędzy”, marzą o „bogatej doczesności”. Jednak wielu ludzi, pod wpływem różnych wydarzeń, w pewnym momencie zaczyna rozumieć, że oprócz ciała mają też ducha.

 

Każdy z nas jest do czegoś przez Boga powołany: żeby mieć rodzinę, wychowywać dzieci albo żyć w samotności, być księdzem lub siostrą zakonną. Każdy jest też powołany do odpowiadania na Boże wezwania i do czynienia dobra. Przed laty, w sakramencie chrztu św. zostaliście powołani do bycia chrześcijaninem. Nie lekceważcie proszę tego daru. Bycie chrześcijaninem do czegoś zobowiązuje, przede wszystkim do świadectwa wiary i obrony wartości chrześcijańskich – podkreślił bp Milewski.

 

Dodał, że przykład Mateusza uczy, iż człowiek potrzebuje Boga. Trzeba bronić Jego obecności w sercach, rodzinach, w przestrzeni publicznej. Nie można zgadzać się na chrystofobię, na akty, podczas których ktoś świadomie i z determinacją obraża uczucia religijne katolików. Nie można dawać sobie wmówić, że praktyki religijne nic nie dają, bo jest to nieprawda. Poprosił, aby wierni przychodzili do kościoła i przyprowadzali do niego swoje dzieci, zwłaszcza teraz, po miesiącach realnej nieobecności w świątyni.

 

Naszym wielkim zadaniem, księży i świeckich, jest odbudowa ewangelicznego Kościoła i zatrzymanie wdzierającej się do niego fali sekularyzacji oraz odzyskanie tak mocno naruszonej wiarygodności, którą tak dotkliwie spowodowały i niestety wciąż powodują różne skandale, za które przepraszamy. By ten Kościół budować, musimy, jak celnik Mateusz, zostawić za sobą zło, odciąć się od niego, nigdy do niego nie wracać i prawdziwie pójść za Jezusem – zaapelował hierarcha.

 

W dniu dożynek pobłogosławił wieńce dożynkowe i podziękował rolnikom za codzienny chleb oraz za przywiązanie do wiary i Kościoła. Przypomniał, że gdy wielu „letnich” katolików w niedzielę włącza telewizor, polska wieś wciąż woli pójść na Eucharystię w niedzielę do kościoła, wciąż przyjmuje sakramenty, klęka przed konfesjonałem i pielęgnuje wartości chrześcijańskie.

 

KAI

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-09-21 08:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Ewangelii czytamy wielokrotnie, ze Bog mieszka w nas. Jako Duch Święty. A wy jak uczycie? Tak, ze zaraz kros bedzie wyzywal od protestantów.
1 miesiąc temu / Second
 
To moze wrocic do Ewangelii Jezusa Chrystusa? Uswiadomic sobie, ze "jest tylko jeden posrednik miedzy Bogiem a czlowiekiem"? A porownywanie Boga z ludźmi, ktorzy może byli prawi, ale byli tylko ludzmi jest nie na miejscu. Czy ktos przez chwilę zadał sobie pytanie jak wielki jest Bóg? A wy mówicie, ze zmarli was wysluchuja, bo maja władzę. Kto może porownywac sie z Bogiem?
1 miesiąc temu / Second
 
Rys prawda.
1 miesiąc temu / Aaron
 
To-to-to. fala sekularyzacji oraz odzyskanie tak mocno naruszonej wiarygodności. Tylko co świeccy mają wspólnego z dezercją kleru w czasie łże-pandemii i skandalami obyczajowymi związanymi z cudzołożeniem? Raczej świeccy powinni się domagać i domagają się, aby duchowieństwo wyznało grzechy i odbyło publiczną pokutę. Żeby przeprosiło wiernych za ich opuszczenie w czasie próby, za zamknięte kościoły i brak sakramentów. Za zgorszenie związane z przejawami apostazji skutkujące profanacją Najświętszego Sakramentu komunia św. na rękę, brakiem wody święconej, maskowaniem twarzy przed Bogiem. A ofiary ich obrzydliwych praktyk za wyrządzone zło. Sprawców natomiast przykładnie i surowo ukarać, a nie zamiatać pod dywan. Amen
1 miesiąc temu / tak-tak, nie-ni
 
Właśnie biskupi dali przykład swojej troski brakiem jakiegokolwiek przedstawiciela na Marszu w Warszawie w ostatnią niedzielę... Same słowa nie wystarczą...
1 miesiąc temu / Krakusik
 
Bardzo uprzejmie proszę Redakcję Polonia Christiana o przekazanie wszystkich wpisów i komentarzy ks.biskupowi Milewskiemu.Chyba warto aby usłaszał i przeczytał głos Ludu Bożego. Serdecznie dziękuję.Ludzie wierni,Katolicy czują,że coś jest nie tak i wiedzą jak jest właściwa droga.Duch św. objawia się także i działa w Ludzie Bożym,który mimo brakującej wiedzy teologicznej na poziomie kleru posiada zmysł prawdziwej wiary,który nazywa się Sensus fidei. Dziękuję za uwage.
1 miesiąc temu / Andrzej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.