DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

Bp Mering zachęca do walki przeciwko aborcji. „Trwamy w społecznym letargu”

Bp Mering zachęca do walki przeciwko aborcji. „Trwamy w społecznym letargu”
Filip Blazejowski/FORUM

Biskup włocławski Wiesław Mering zaapelował o jasny sprzeciw wobec aborcji i zaangażowanie na rzecz ochrony życia. Zwrócił uwagę, że wielu wiernych tkwi w letargu i bierności, a to prowadzi do zobojętnienia na los bezbronnych dzieci, które są zabijane w skutek aborcji.

 

Ordynariusz włocławski przypomniał, że minął rok od złożenia w Trybunale Konstytucyjnym wniosku o rozpatrzenie niezgodności aborcji eugenicznej z polską ustawą zasadniczą.

– Trwamy w społecznym letargu wobec ofensywy ciepłej wody w kranie, wygaszany jest instynkt samozachowawczy polskiego narodu – ubolewał bp Mering nad brakiem zaangażowania w obronę życia. – Dlaczego pozostajemy bierni, pasywni, porażeni obojętnością? Aktywność okazała garstka instytucji. Większość, katolickie ruchy i organizacje nie wypowiedziały się zupełnie! Nie widziały zagrożenia? Zostały wyuczone, że te opinie nie są brane pod uwagę? – pytał hierarcha. 

 

Hierarcha z żalem mówił o ludziach, którzy uważają się za chrześcijan a jednocześnie „łowią - by nawiązać do Ewangelii - w jeziorach sprzeciwu i buntu wobec Boga Pana i Dawcy życia”. Podkreślił, że dla chrześcijanina nie ma drogi pośredniej, a tylko ta „za Jezusem”, a prawda o życiu nie leży pośrodku. 

 

Bp Mering wskazał na naglącą i dramatyczną powinność, by stanąć do walki, choć jak zaznaczył, będzie to walka nierówna, nie tylko dlatego, że „embrion nie jest medialny, że się nie skarży, że nie głosuje i nie bierze udziału w manifestacjach, ale także dlatego, że skłonni jesteśmy myśleć, że nie dysponujemy wystarczającą wiedzą, aby działać skutecznie” – diagnozował. 

 

– Wydawało się, że w dobie demokracji człowiek odzyska wreszcie swoją godność, swoje znaczenie, swoją wielkość, że wystarczy odrzucić Boga, by człowiek wyrósł na nie wiadomo jaki autorytet, tymczasem człowiek staniał wydany na pastwę chciwości, człowiek tylko tyle jest wart, ile można na nim zarobić – z żalem konstatował dalej.

 

Przypominając, że minął rok od złożenia w Trybunale Konstytucyjnym wniosku o rozpatrzenie niezgodności aborcji eugenicznej z polską ustawą zasadniczą zwrócił uwagę, że w tym czasie, w ciągu tych 365 dni, codzienne było zabijane przynajmniej troje dzieci.

Podkreślił, że jako ludzie rozumiejący politykę jako formę miłości do drugiego człowieka, mamy prawo zapytać, dlaczego życie poczęte jest mniej warte, dlaczego lekceważymy tych, którzy mają wady genetyczne i w czym jesteśmy od nich lepsi.

 

– Dopóki troska obrońców życia, ich gorączka i zapał, nie poruszy naszych serc, nie przeszyje nas bólem, nie pobudzi, nie wciągnie, pozostaniemy na uboczu objęci wpływami TVN-u, Gazety Wyborczej, na kanapie – przestrzegał ordynariusz włocławski i uwrażliwiał, że chrześcijaństwo jest zaprzeczeniem obojętności, bez gorliwości nie mamy szans przekazać wiary i moralności młodemu pokoleniu.

 

Bp Mering zwrócił się z apelem zwłaszcza do wszystkich wierzących w Chrystusa, w tym do chrześcijańskich polityków i rządzących, o jasny, mężny sprzeciw wobec aborcji, bo „milcząc, świadkujemy zbrodni”.

 

– Poprosimy i nalegamy na parlamentarzystów, aby wywierali naciski w tej sprawie, bo liczone racje nie mogą zastąpić moralności. Apelujemy do społeczeństwa, do Polaków, do ludzi, którzy wierzą i którym wiara w Boga jest daleka, o odwagę, o zabieranie głosu, o jasny sprzeciw, o mężne świadectwo – apelował bp Wiesław Mering. 

 

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 


DATA: 2018-11-30 19:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie bardzo wierze w szczerość naszych biskupów w sprawie aborcji, po hołdach dziękczynnych Kardynała K. Nycza w Kosciele Wizyet w Warszawie wobec pani Prezydent HGW , która jak pamietamy skutecznie niszczyła klinikę odmawiająca dokonywania tych morderstw.,
7 miesięcy temu / Mirosław Kubicki
 
A tak poza wszystkim, dla rozładowania atmosfery-gdyby na forum byli sami entuzjaści przewodniej tezy artykułu to nie wiało by wtedy nudą? Też jestem Polakiem,z rodziny o patriotycznej tradycji, przeważają w niej ludzie wierzący.Spieramy się, dyskutujemy, czasem ostro, ale szanujemy się nawzajem i nigdy nie obrażamy.Nie jestem fanatykiem.Żadna skrajność nie jest dobra. Z bólem patrzę na pogłębiające się pękniecie Polaków na 2 wrogie plemiona. Ekstremiści muszą odpuścić,bo idziemy w złym kierunku.Może nie jestem obiektywny, ale mam wrażenie że więcej zadufania i pogardy jest po prawej stronie
7 miesięcy temu / A m0że referendum...
 
@Caff Nie czuję się zwycięzcą, nie atakowałem. Motywem zabrania głosu na tym forum jest fakt ofensywy środowiska skrajnych koserwatystów katolickich, którzy chcą zmienić prawo powszechne i narzucić swoje dogmaty ludziom, którzy ich nie podzielają.Czyli większości obywateli.Uznajecie aborcję za morderstwo?O.K.Ale to Wasz pogląd,nie wszyscy taki mają.Moje wołanie o referendum jest wołaniem na puszczy, bo PIS lawiruje i chce dać P.B-u świeczkę i d. ogarek.Na forum GW nie odzywam się, bo nie mam powodów, a pracuję i mam mało czasu.Urządzajcie swoje życie jak chcecie, ale nie wprowadzajcie katotalibanu,nie narzucajcie prawd wiary niewierzącym.Zostawcie to wyznawcom Allaha, chyba czymś się w końcu różnimy?
7 miesięcy temu / A m0że referendum...
 
Błąd składni przy pisaniu na telefonie, myślę, że zostałem zrozumiany, ale lepiej chwytać się czego popadnie w ramach ataku dyskusyjnego. ,,... sugeruje niski intelekt adwesarza", co samo w sobie jest sugestią i czytający odbierają to w ten sposób. Widząc w jakim kierunku zmierza rozmowa, oddaję pole zwycięzcy i dodam, że przekonywać można osoby o braku jasnych poglądów, a my tylko podkreślamy polaryzację społeczną. Abstrahując od wątku przeze mnie przegranego spytam retorycznie, jakie napędzałyby mnie motywy, gdybym wszedł na forum "gazety" wyborczej i komentował, pisząc o zasadności postrzegania "zabiegu" jako morderstwa?
7 miesięcy temu / Caff
 
"Poniższy komentarz jest najeżony zabiegami erudycji, w tym ostatecznie przez wzgląd na brak argumentów atakiem sugerujący niski intelekt, by wybić rozmówcę z toku." "w modlitwie za osoby o nieskromnym poczuciu wyższości intelektualnej." Jestem skromny,poczułem się głupio, bo pierwsze zdanie jest dla mnie mało zrozumiałe.
7 miesięcy temu / A m0że referendum...
 
"Akurat sugestia o niskim intelekcie jest typowym działaniem erystycznym, w sytuacji gdy brakuje nam argumentów, to uderzamy w obraźliwy i wybijający z rytmu dyskusji ton.' Przecież to mnie użyciem słowa bełkot słabość umysłu sugerowano. Proszę o sprecyzowanie, gdzie ja okazałem pogardę.
7 miesięcy temu / A m0że referendum...
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.