DZIŚ JEST:   24   LUTY   2019 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Bp Mendyk: trzeba się modlić za ojczyznę i polskie elity

Bp Mendyk: trzeba się modlić za ojczyznę i polskie elity
Adam Kliczek / Wikipedia, licence: CC-BY-SA-3.0

Trzeba się modlić za Ojczyznę, za polskie elity, za młodzież i za polską szkołę – apelował do wiernych biskup pomocniczy Marek Mendyk podczas Mszy św. odprawionej w legnickiej katedrze z okazji święta 3 Maja. Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski zgromadziła na modlitwie w katedrze rzesze wiernych. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup Mendyk.


Obecni byli również parlamentarzyści, władze miasta, samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji społecznych, patriotycznych i religijnych wraz z pocztami sztandarowymi. Nie zabrakło też delegacji służb mundurowych i harcerzy. Eucharystia poprzedzona została modlitwą w intencji Ojczyzny, którą prowadziła wspólnota Krucjaty Różańcowej. - Mamy o co się modlić, bowiem sytuacja w naszym kraju nie jest dobra - powiedziała Barbara Makuła, inicjatorka tej modlitwy i animatorka Krucjaty Różańcowej w Legnicy.


W homilii biskup Mendyk mówił o biblijnych i historycznych korzeniach kultu maryjnego, mocno związanego z polską tradycją. - W naszej przeszłości narodowej znajdujemy szereg wydarzeń świadczących o szczególnej opiece Matki Najświętszej nad naszym krajem: od słynnego potopu szwedzkiego i bohaterskiej obrony Jasnej Góry do czasów najnowszych. Niejeden raz w historii naszego narodu mieliśmy sposobność doświadczyć opieki Maryi. Nie zawiodła nas w żadnej dramatycznej, trudnej sytuacji.


Odnosząc się do czasów współczesnych oraz do obecnej sytuacji w Polsce, biskup podkreślił, że trzeba modlić się o wielkich i mądrych przywódców, o odnowę moralną naszego narodu. Trzeba też często stawiać pytania o Polskę i o polskie elity. - Jest to nasze prawo i nasz obowiązek, zaznaczył biskup Mendyk.


Wyjaśnił też, że elity są okiem i uchem narodu, dzięki którym nawet ludzie prości mogą lepiej orientować się w zawiłościach wielu spraw życia publicznego. Elity są mózgiem, który dociera do spraw trudnych, by dzięki oświacie uczynić je łatwymi i ogólnodostępnymi. - Musimy myśleć, w jaki sposób wykształcić własne elity, jak wpływać na młodzież, żeby wzięła za punkt honoru dobre wykształcenie, jak uzdrowić system edukacji? To nie jest obojętne, co proponuje się młodemu pokoleniu! To nie jest obojętne, na co daje się przyzwolenie! To nie jest obojętne, jakie wartości i treści są reklamowane na bilbordach naszych ulic! – mówił hierarcha.


Nawiązał przy tym do planowanego koncertu zespołów satanistycznych w jednym z legnickich klubów. – Nie może być zgody na to, co obraża chrześcijan, co jest w nich wymierzone. Nie może być zgody na treści związane z kulturą śmierci – mówił biskup Pomocniczy. Wezwał też wszystkich, na czele z władzami miasta do tego, by nie odpuścić do propagowania zła.


Bp Mendyk dokonał też diagnozy sytuacji młodych ludzi żyjących we współczesnym społeczeństwie. - Młodzi ludzie potrzebują dobrych i mądrych programów wychowawczych - mówił. - Wielu z nich bardzo często jest narażonych na uczucie osamotnienia. Szczególnie w trudnym okresie dojrzewania młody człowiek traci zaufanie do swoich rodziców i całego dorosłego świata. Trudno nie dostrzec też rozbieżności między sferą wyznawanych wartości a praktyką życiową dorosłych. Rodzi się uczucie buntu, nietolerowanie określonych wzorców zachowania. W takich momentach pragnienie utożsamienia się z jakąś grupą rówieśników jest zrozumiałe. Dobrze, jeśli poprzestaje się na grupie sprawdzonych przyjaciół. Ale bywa, że młody człowiek przystępuje do subkultury.


Bp Mendyk zaznaczył przy tym, że niektóre subkultury nie mają nic wspólnego z budowaniem człowieczeństwa, zwłaszcza te związane z ruchem satanistycznym. Stają się one wręcz środowiskami kryminogennymi. – Dlatego nie możemy pozwolić zaprzedać młodych ludzi diabłu. Wspólnie szukajmy sposobu, aby pomóc młodym. W pojedynkę niczego nie zdołamy zrobić. Młodzi to nasze wspólne dobro narodowe – apelował.


Wezwał też do nieustannej modlitwy w intencji Ojczyzny, młodzieży i polskiej szkoły. - Jutrzejsze pokolenia będą takie, jakie dzisiejsze ich wychowanie. Tutaj cudów nie ma. Jutrzejsze pokolenia nie spadną z kosmosu, bo to są dzisiejsze dzieci. A ktoś ciągle przy tym pokoleniu majstruje, tylko po to, aby je zepsuć. Jeśli będzie na to społeczne przyzwolenie, szybko stanie się tak, że nie rozpoznamy samych siebie – przestrzegał biskup Mendyk. Po Mszy świętej odmówiono modlitwę za Ojczyznę ułożoną przez ks. Piotra Skargę.


 

KAI

mat


DATA: 2013-05-06 13:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo potrzebna jest modlitwa. Nie zapominajmy o niej.
ponad 5 lat temu / Stachu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.