DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Bp Marian Eleganti: Kościół nie może sankcjonować rozwodów i powtórnych małżeństw

Bp Marian Eleganti: Kościół nie może sankcjonować rozwodów i powtórnych małżeństw
fot.REUTERS/Christian Hartmann/FORUM

Nic nie usprawiedliwia życia more uxorio (na sposób małżeński) w powtórnym związku, jeżeli pierwszy został zawarty ważnie – nawet dobro dzieci. Czyny wewnętrznie złe pozostają takimi niezależnie od okoliczności – podkreśla szwajcarski biskup, Marian Eleganti.

 

Biskup pomocniczy szwajcarskiej diecezji Chur, Marian Eleganti, podpisał „Wyznanie niezmiennych praw o małżeństwie sakramentalnym” biskupów z Kazachstanu. O motywach swojej decyzji oraz o sprzeciwie wobec zakłamywania katolickiej prawdy na gruncie Amoris laetitia hierarcha mówił w rozmowie z portalem „OnePeterFive”.

 

Sprzeczność nie jest dla mnie znakiem Ducha Świętego. Tymczasem istnieje teraz kilka sprzecznych interpretacji „Amoris Laetitia”, które biskupi i episkopaty ogłaszają i których bronią; nie wspominając o chaosie, jaki panuje wśród zwykłych kapłanów muszących uporać się z tym problemem, razem z parami, których to dotyczy. Gdzie są obiektywne kryteria potrzebne do zbadania sumienia i podjęcia decyzji? Nikt nie może przecież ocenić stanu łaski. [...] Chodzi tu o to, czy ta głoszona tak zwana zmiana paradygmatu dokonana przez Amoris laetitia jest w istocie zerwaniem (z Tradycją) nauczania Kościoła, czy  też nie. Jeżeli tak, to papieże w Magisterium będą przeczyć sobie nawzajem a nawet się wzajemnie anulować. To byłoby fatalne. O tej sprawie dyskutuje się obecnie także w odniesieniu do tak zwanej reinterpretacji [encykliki] „Humanae vitae”. Chodzi tu zdecydowanie o coś więcej, niż tylko o przypis – powiedział hierarcha.

 

Hierarcha zauważył, że obecnie bardzo wielu w Kościele cieszy się, iż ich dotychczasowa nielegalna w istocie praktyka stała się oficjalna. – Myślę o księżach, którzy udzielali dostępu do Komunii świętej takim parom od lat, z powodów miłosierdzia i sumienia – powiedział.

 

Szwajcarski hierarcha  przypomniał, że św. Jan Paweł II w Familiaris consortio stwierdził wyraźnie, iż tylko obiektywna sytuacja umożliwia dopuszczenie rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej, to znaczy - wstrzemięźliwość od aktów seksualnych.

 

Papież stwierdził w ten sposób, że chodzi tu także o jasność nauczania i związek między doktryną a praktyką sakramentalną w wierze. Nie dokonano tu żadnej oceny stanu łaski uświęcającej osób, które to dotyczy. Było wielkim błędem obu Synodów o rodzinie, że tego rozróżnienia nie uczyniono zrozumiałym, ale wprowadzono w błąd kapłanów i rozwodników w nowych związkach, prosząc ich, by ocenili stan łaski, czego nawet w najlepszej wierze nie są w ogóle zdolni uczynić – podkreślił.

 

Zamiast trzymać się obiektywnie dostępnych faktów, tak, jak robiono to w dotychczasowym tradycyjnym nauczaniu i praktyce sakramentalnej - jak nieważność pierwszego małżeństwa (będące jedyną uprawnioną podstawą usprawiedliwiającą tak zwane powtórne małżeństwo) i istnienie absolutnych norm zakazujących wszędzie i zawsze czynów wewnętrznie złych, jak cudzołóstwo (niezależnie od okoliczności, dobrych intencji i okoliczności łagodzących) - stworzono w międzyczasie w związku z różnymi interpretacjami więcej chaosu i zamieszania, niż jasności – dodał.

 

Biskup podkreślił, że akty wewnętrznie złe takimi pozostają, niezależnie od wszelkich okoliczności.

Tam, gdzie istnieje ważny, nierozerwalny węzeł małżeński, nic - nawet tak często przywoływane dobro dzieci z drugiego związku - nie usprawiedliwia wspólnego życia more uxorio w powtórnym małżeństwie cywilnym, chyba, że zachowuje się wstrzemięźliwość od aktów seksualnych zarezerwowanych dla małżeństwa sakramentalnego – zaznaczył.

 

- W przeciwnym wypadku mamy do czynienia ze wspieranym duszpastersko rozwodem i powtórnym małżeństwem, które Jezus bardzo jasno odrzucił – dodał hierarcha z Chur.

 

Biskup mówił też o propozycji przewodniczącego episkopatu Niemiec kard. Reinharda Marksa dotyczącej błogosławienia homozwiązków. – Nie jest to żadna niespodzianka, to kontynuacja logiki regulacji dotyczących wyjątkowych przypadków, które, swoją drogą, w dłuższej perspektywie stają się regułą i przypadkiem normalnym – powiedział.

 

Pytany, co chciałby powiedzieć biskupom całego Kościoła powszechnego, Eleganti odpowiedział: „Biskupi muszą powiedzieć otwarcie, w co wierzą w swoim sumieniu. Tak jak św. Ignacy, zawsze podejmuję decyzję zgodnie z głębszym wglądem i działam stosownie do mojego sumienia. Zawsze może przyjść głębszy wgląd. Dojście do tego oglądu lub reprezentowanie go zgodnie ze swoją oceną i sumieniem i poważnymi, racjonalnymi argumentami, często może być aktem męczeństwa”.

 

Na koniec biskup powiedział, że „dla maluczkich jest niepokojące”, iż papież nie zaprezentował jak dotąd w sprawie Amoris laetitia nieomylnego nauczania, ale wręcz wstrzymał się od takiego kroku, nie udzielając odpowiedzi na słynne dubia czterech kardynałów.

 

Źródło: onepeterfive.com

Pach


DATA: 2018-02-16 11:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

errata...oczywiście nie perełka Al..tylko.. herezja Al ....rygorystyczni NIE oportuniści..TYLKO... nonkonformiści...moje urządzenie fiksuje i nie wiem dlaczego??? inne wyrazy wpisuje...
ponad 2 lata temu / Megi
 
Jaki biskup powie że grzech, to jest grzech,a perełką jest Al????....skoro sam P.Franciszek w GN opublikowana jest jego IGNORANCJA odpowiedzialności za nasze ZBAWIENIE....Bergoglio nie czyta wypowiedzi o herezji bo rygorystyczni oportuniści są ich autorami ,a on dba o higienę psychiczną więc tymi wypowiedziami się nie przejmuje...sic!!!....ale to nie koniec newsów GN też jak Papież o higienę psychiczną dba i bardzo pilnuje i inaczej niż Papież myślących BEZLITOŚNIE banuje....Jeszcze trochę, to pies z kulawą nogą będzie omijał GN-ębionych katolików PRAWDĘ MÓWIĄCYCH.....
ponad 2 lata temu / Megi
 
@SławomirTomaszRoch w sprawie publicznego potępienia grzechu masz za"duże wymagania".Który biskup,kardynał czy proboszcz powie dziś z ambony,że coś jest grzechem,skoro nas,zwykłych katolików,którym nie podoba się grzeszenie,wyzywa od oszołomów?Który z nich publicznie się na takie wyzwiska skaże?Żeby byli tak postponowani jak ojciec T.Rydzyk?Przecież jemu nie oszczędzono publicznie najgorszych wyzwisk i kalumnii,więc za wszelką cenę,nawet milczenia,warto siedzieć cicho.Prosty przykład niedowidzenia grzechów-proboszcz z mojej parafii tylko raz w dziale ogłoszeń duszpasterskich nadmienił króciutko,że jeśli kto nie był w święta lub niedzielę na Mszy Św.nie z powodu choroby,ma grzech i musi wpierw wyspowiadać się.O innych przeciwwskazaniach nie rzekł nic.W efekcie prawie cały kościół wali do Komunii,ze spowiedzią rekolekcyjną za sobą.O comiesięcznej spowiedzi już "szef"zmilczał.Wynik jest taki,że tłumy idą pod ołtarz,do konfesjonałów garstka.
ponad 2 lata temu / czasem milczenie nie złotem jest
 
przysięga małżeńska obejmuje również to zdanie, że cię nie opuszczę aż do śmierci. Przy opuszczeniu małżonka przysięga dana przed Bogiem jest złamana. Wstrzemięźliwość w 2-gim związku nie zmienia tego stanu. Dlaczego zatem jest przyzwolenie na przyjęcie Komunii Św.?
ponad 2 lata temu / Michał
 
Polacy otworzcie oczy na co czyni papiez Franciszek. Milczy! Od dwoch lat pytaja Go z calego swiata i wciaz nie ma oficjalnej odpowiedzi na "Dubia" czterech kardynalow! Tymczasem kard. Pietro Parolin jak donosza media oglasza w czerwcu 2017 r. ze obowiazuje intetpretacja biskupow argentynskich z roku 2016. Za tym poszli dalej biskupi z Malty i Niemiec. Biskupi z Polski wciaz milcza! A przeciez papiez Franciszek nie ma wladzy zmienic Bozych Przykazan! Nikt nie moze zmusic mnie bym blogoslawil grzech smiertelny cudzolostwa! Teraz kard. Reinhard Marx sugeruje, iz beda blogoslawic za rzeka Odra pary homoseksualistow i lesbijek i znowu papiez Franciszek milczy. Milcza polscy biskupi, choc pisze sie o tym w Kosciele w Europie i w USA. Tak byc nie powinno! Grzech trzeba koniecznie publicznie pitepiac! Nikt nie moze milczec na pochwale publiczna grzechu! Milczenie staje sie bowiem spolecznym przyzwoleniem. Z Panem Bogiem
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
KODEKS PRAWA KANONICZNEGO Kan. 199 - Nie podlegają przedawnieniu: 1 prawa i obowiązki wynikające z prawa Bożego naturalnego lub pozytywnego;
ponad 2 lata temu / Nick
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.