DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Bp Marian Eleganti: dlaczego kardynała Kaspera oburza katolicka wiara?

Bp Marian Eleganti: dlaczego kardynała Kaspera oburza katolicka wiara?
fot.REUTERS/Christian Hartmann/FORUM

Ten, kto odczytuje „Manifest wiary” kardynała Müllera jako świadectwo opozycji wobec papieża Franciszka, choć tekst ten odzwierciedla nauczanie Kościoła, wskazuje na rozbieżność między papieżem a Magisterium – pisze bp Marian Eleganti o krytycznym tekście kard. Waltera Kaspera.

 

Marian Eleganti, biskup pomocniczy szwajcarskiego Chur, opublikował na łamach austriackiego portalu katolickiego Kath.net tekst, w którym skomentował oświadczenie kard. Waltera Kaspera będące reakcją na „Manifest wiary” kard. Gerharda Müllera. Kasper w niezwykle ostrych słowach zarzucił byłego prefektowi Kongregacji Nauki Wiary szerzenie półprawd i fałszujących doktrynę Kościoła uproszczeń; posunął się nawet do tego, by nazwać go nowym Marcinem Lutrem, który chce reformować Kościół w opozycji do papieża.

 

Według bp. Elegantiego tymczasem kard. Müller przedstawił w swoim „Manifeście” czyste katolickie nauczanie, stąd oskarżanie go o antypapizm należy raczej rozumieć jako mimowolne stwierdzenie, że między nauczaniem Franciszka a Magisterium Kościoła jest różnica.

 

„Kardynał Müller przypomniał o szeregu istotnych prawd wiary, poprzez właściwe odniesienia oddając w mojej ocenie nauczanie Kościoła, tak, jak przekazuje je Katechizm Kościoła Katolickiego” - napisał bp Eleganti. Jak zauważył, dziwi go, że kard. Kasper porównuje kard. Müllera z Lutrem w negatywnym kontekście, bo w ostatnich latach stawiał protestanckiego herezjarchę w raczej dobrym świetle.

 

Kard. Kaspera oburzyło szczególnie to, że kard. Müller posłużył się sformułowaniem „duch Antychrysta”, którego używał także Luter. Według bp. Elegantiego oburzenie to jest jednak całkowicie nieuzasadnione. „Kardynał Müller w przeciwieństwie do Lutra pisze pod koniec swojego Manifestu o duchu Antychrysta w ogólnym eschatologicznym sensie, nie wskazując, jak Luter, na konkretną osobę, na przykład papieża” - zauważa.

 

Szwajcarski hierarcha podkreśla, że należy jego zdaniem wyjść z założenia, iż między nauczaniem Katechizmu i nauczaniem Franciszka nie ma żadnej różnicy. Kto zatem odczytuje „Manifest” jako akt opozycji wobec papieża, ten sugeruje, jakoby Ojciec Święty oddalał się od katolickiego nauczania. „W Manifeście nie ma o tym nigdzie mowy, kardynał Müller zbiera tylko niektóre ważne prawdy wiary, tak, jak zdają mu się to nakazywać znaki czasu” - pisze. Jak dodaje, należy się dziwić, że niektórych oburza fakt przypominania przez jednego z kardynałów prawd katolickiej wiary.

 

Źródło: Kath.net

Pach


DATA: 2019-02-16 09:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak wiadomo wielu hierarchów a nawet papieży włącznie z p. Franciszkiem interesuje się sportem i meczami piłkarskimi z fotela i przed telewizorem. Dlatego można odnieść wrażenie, że ich OPINIE na temat ZAGRAŃ z Drużyny kościelnej przypominają MECZE. Jeden wypuści takie >słowo< , drugi odpowie innym i tak sobie podają , PRZYGADUJĄ i POGRYWAJĄ . Takie zachowanie czyni ich NIEPOWAŻNYMI /śmiesznymi , NIEWIARYGODNYMI . Są jak dzieci, które przygadują sobie. Więcej Modlitwy, Postu, Zadośćuczynienia, Wyciszenia na Pustelni Bracia Biskupi o to lud prosty pokornie prosi. Nawróćcie się do Naszego Pana Jezusa Chrystusa.
4 miesiące temu / iskierka
 
Czy Chrystus mówił do Faryzeuszów i uczonych w piśmie podebatujmy, nie używajmy za ostrych argumentów, czy, jestem za i przeciw? Ludzie wiary nie mają problemu z mową Tak lub Nie, po co to całe kręcenie, miałkość, bułka w bibułce. Grzech to grzech, Kościół doskonale wie co nim jest a co nie jest. Każdy wierzący to wie. Ta walka na papierowe miecze nic nie wnosi. Ludzie mają już dość przyglądania się jak niszczy się Kościół od wewnątrz. Nadchodzą czasy trudne. W nich zwycięży tylko czysta i klarowna prawda. A kardynałom chętnym do dialogowania nad rozwadnianiem doktryny i tym chorym ekumenizmie już podziękujmy. Pamiętajcie purpuraci, kto nie trwa w Chrystusie jest odcięty jak latorośl, usycha,i w ogień się ją wrzuca i płonie...na wieki. Gdzie ci progresywisci widzą w tym miejsce na dialog z innowiercami?
4 miesiące temu / Lukasz
 
Niby wszystko już jest powiedziane, a jednak wciąż jestem przerażony wprost, forów tych przedziwnych "dialogowań" biskupo-kardynalsko-papieskich! Forma ta jest odpowiednia może w rozmowach na temat jakości piwa w pubach, czy rodzajów herbaty w filiżance - ale nie w sprawach tak kardynalnych jak zbawienie Dusz!!! Kłania się Święty Mikołaj chociażby, który słuchając herezji Ariusza po prostu zdzielił go w pysk! Jałowość takich pseudo rozmów jest po prostu porażająca. Pacjent umiera, a lekarze kłócą się na temat koloru skarpetek i orientacji seksualnej kanarków . . .
4 miesiące temu / Andrzej BR
 
Z logicznego punktu widzenia należy niestety przyznać rację argumentom Kard. Kaspera. Kard. Muller zdaje się zapominać, że nie można być równocześnie >ZA< i >PRZECIWjednoznaczne< a GŁOS Papieża Franciszka jako PIERWSZY nie musiałby Kard. Muller formułować swojego Manifestu. W wielości słów można sobie strzelić >gola< tak jak ma to w zwyczaju Biskup Rzymu.
4 miesiące temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66178"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.