DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Bp Marian Eleganti: debata o celibacie jest zbyt świecka. To oddala od sedna sprawy

Bp Marian Eleganti: debata o celibacie jest zbyt świecka. To oddala od sedna sprawy
fot.REUTERS/Christian Hartmann/FORUM

Według biskupa pomocniczego z Chur w Szwajcarii, Mariana Elegantiego, debata o celibacie w Kościele została zdominowana przez świecką logikę. To nie pozwala dyskutującym spojrzeć na sedno sprawy.

 

Bp Marian Eleganti swoją ocenę debaty o celibacie przedstawił na łamach konserwatywnego niemieckiego tygodnika „Die Tagespost”. W jego ocenie, o bezżenności księży katolickich mówi się dziś przede wszystkim na sposób świecki; taka hermeneutyka nie pozwala tymczasem na właściwy ogląd tematu, bo spraw kościelnych nie można rozpatrywać wyłącznie w kategoriach społeczno-psychologicznych i politycznych. Gdy tak się robi, to dochodzi się do tak absurdalnych stwierdzeń, jak słowa biskupa Heinera Wilmera z Hildesheim w Niemczech; jego zdaniem nadużycia seksualne „są częścią DNA Kościoła”, a problem ma wymiar „systemowy”.

 

Według bp. Elegantiego to nieprawda. W rzeczywistości zawodzą konkretne osoby, a nie system. Odpowiedzialna za swój grzech i niemoralne zachowanie jest zawsze jednostka; żaden system i okoliczności nie zmuszają kapłana czy zakonnika do tego, by wykorzystywał seksualnie drugiego człowieka. To oznacza, uważa hierarcha z Chur, że zniesienie celibatu nie jest żadnym rozwiązaniem kwestii nadużyć seksualnych.

 

W jego ocenie trzeba spojrzeć raczej w inną stronę. Nie jest przypadkiem, uważa bp Eleganti, że wśród duchownych sprawców nadużyć dominują homoseksualiści. Takie osoby w sposób zasadniczy nie mogą przeżywać celibatu właściwie, jak heteroseksualiści. Skalę tego problemu jasno obrazują statystyki dotyczące ofiar, przekonuje szwajcarski biskup.

 

Pach

Źródło: die-tagespost.de


DATA: 2019-04-26 13:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Droga Weroniko:to nie "styl bycia kapłanem" - a podstawa istoty Kapłaństwa. Jeżeli nie możesz, jako Kapłan, poświęcić nawet swojej "chuci" dla Moich owieczek, to jesteś mniej warty od szatana! Tak mniej więcej tłumaczy to Opatrzność Boża - Św. Katarzynie ze Sienny. Bo jest to właśnie traktat o ratowaniu Kapłaństwa przed pokusą: nieczystości, obżarstwa, chciwości, zazdrości, gniewu i pychy! Które kończą się uznaniem szatana za swego Pana! Czy to nie brzmi znajomo, bo to nie dotyczy tylko Kapłaństwa ale każdego z nas! Więc jak zniesienie celibatu może uchronić Kapłaństwo! Jak?! Mogę podać tysiące scenariuszy jakim ulegli Kapłani ku swojej i swych owieczek zgubie, które nawet nieczystości nie tknęły! Celibat to jeden z taranów mających rozwalić mury KK! Kto tego nie rozumie-jest jednym z obsługi taranów! A tak poza tym, elegancko to wyartykułowuje nasz Kardynał - elegancja francja . . .
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
A może nie ma odwagi powiedzieć wprost, to co powinien powiedzieć. Celibat, jak uczy historia Kościoła, to nie temat do dyskusji, a styl bycia kapłanem. Pytanie czy jednak czasem ,,jajo nie bywa mądrzejsze od kury,, czyli rezolutny wierny katolik od gremiów biskupich. A skandalem jest włączanie ohydy grzechu sodomii do dyskusji o celibacie księży.
ponad 1 rok temu / Weronika
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.