DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Bp Libera: musimy umieć pisać swoją historię, by nie pisali jej za nas inni

Bp Libera: musimy umieć pisać swoją historię, by nie pisali jej za nas inni
fot. Olek Remesz / commons.wikimedia.org, licencja cc
#PATRIOTYZM    #KULTURA    #MUZEUM    #POLSKA    #PŁOCK    #BP LIBERA    #HISTORIA

O tym, że Polacy muszą umieć pisać swoją historię, by nie pisali jej za nich inni oraz by pisać ją „przez troskę o dziedzictwo wiary i kultury narodowej” mówił w sobotę 23 listopada w bazylice katedralnej w Płocku bp Piotr Libera . Msza pod jego przewodnictwem zainaugurowała 6 sympozjum naukowe Akcji Katolickiej diecezji płockiej pt. „Tradycje wiary a dziedzictwo narodowe Ziemi Płockiej”.

 

W homilii bp Libera zauważył, że podczas sympozjalnych obrad podejmowany będzie temat dziedzictwa narodowego i tradycji wary, w czasach, kiedy z dziękczynieniem i z wdzięcznością jest coraz gorzej. – Oto Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej nie stać na proklamowanie 2013 roku Rokiem Powstania Styczniowego. Niemal nie pamięta się o sześćsetnej rocznicy Unii Horodelskiej, jednej z najwspanialszych umów międzynarodowych w dziejach. Z jednej strony ogranicza się liczbę lekcji historii w szkole, a z drugiej pokazuje się coraz więcej filmów i programów, deprecjonujących heroiczne wysiłki Polaków i Polek broniących podstawowych wartości czy ratujących Żydów – zauważył bp Libera.

 

Kaznodzieja powiedział również, że spycha się na margines i ośmiesza ludzi, dążących do odsłonięcia pełnej prawdy o czasach stalinowskich, o współpracownikach SB, o katastrofie smoleńskiej. Poza tym w popularnej gazecie polski patriotyzm ujmuje się jako „odmianę rasizmu”, „mocno reklamowana artystka” w jednej z piosenek śpiewa: „Pan nie jest moim pasterzem”, a w innej zaś: „Nie oddałabym ci Polsko, ani jednej kropli krwi”. I wyjaśnia, że dla niej nowoczesny patriotyzm polega na „nie miganiu się od obowiązków”.

 

To oczywiste, że wyrazem patriotyzmu jest rzetelne wychowywanie dzieci, uczciwość w życiu zawodowym, nieuleganie słabościom, nieoszukiwanie, pomaganie chorym i słabym, niezaśmiecanie pięknego języka polskiego. Ale u podstaw tego wszystkiego musi być coś więcej: miłość do Ojczyzny jako wielkiego wspólnego dobra oraz uznawanie związku trzech podstawowych wartości, przez wieki umieszczanych na polskich sztandarach: „Bóg – honor – Ojczyzna” – dodawał hierarcha.

 

W homilii głosił także, że o tym, kim jesteśmy, decydują codzienne wybory, praca nad sobą oraz wybór dziedzictwa. Przypomniał słowa jednego z historyków, że w sporze o rodzaj dziedzictwa „nie bierzemy udziału sami”, zaangażowani w to są także inni i „inne wspólnoty pamięci i interesu”. Niektórzy z nich „po mistrzowsku potrafią czynić z najeźdźców ofiary”. Inni obronią się przed unijnymi sądami przed odpowiedzialnością za zbrodnię katyńską. Jeszcze inni potrafią „czynić z siebie jedyną ofiarę wojny”.

 

Musimy umieć pisać swoją historię, aby nie pisali jej za nas inni. Pisać przez troskę o dziedzictwo wiary i kultury narodowej. Przez zatroszczenie się o nowoczesne muzea, które będą zdolne porwać swoją narracją młodzież, jak choćby tyle razy już chwalone Muzeum Postania Warszawskiego. Pisać przez sympozja, konferencje, spotkania, przede wszystkim zaś przez rzetelną, systematyczną pracę nad tym, aby Polska była nie tylko krajem dumnej pamięci, lecz także krajem nadziei na lepsze jutro dla swoich dzieci – podkreślał bp Libera.

 

Eucharystią w katedrze zainaugurowano 6 sympozjum naukowe Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej. W tym roku nosi ono tytuł „Tradycje wiary a dziedzictwo narodowe Ziemi Płockiej”.

 

Źródło: KAI


DATA: 2013-11-23 17:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe,że ta "artystka" gniewu Boga się nie boi. A Bóg nierychliwy ale sprawiedliwy. Przyjdzie kiedyś czas gdy będzie tego żałowała, np. podczas ciężkiej choroby i/lub w obliczu rychłej śmierci bliskich lub własnej.
ponad 6 lat temu / elek
 
+
ponad 6 lat temu / ja
 
?mocno reklamowana artystka w jednej z piosenek śpiewa: Pan nie jest moim pasterzem? - szkoda że ks. biskup nie zacytował dalszej części tego tekstu: "Pan nie jest moim pasterzem A niczego mi nie brak Pozwalam sobie i leżę Jak zwierzę." Tekst ten jest bowiem wspaniałą samokrytyką ateizmu, ukazująca jego istotę - dobrowolne zezwierzęcenie i charakterystyczny dla istot bezrozumnych brak myślenia o czymkolwiek poza własnym barłogiem i na temat własnej przyszłości :)
ponad 6 lat temu / MR
 
Niestety, udzial w UE jest kolejnym rozdzialem tej historii, ktora piszemy. Unia ta nie zostala powolana dla umacniania narodow, a dla rozmycia lub unicestwienia narodowych tozsamosci w imie pokoju. Artystka wspomniana w artykule podpisuje sie pod tym planem, i na pewno nie sprzeciwi sie jego dalszemu wdrazaniu w szkolach. Byc patriota jest rzecza wstydliwa i anty-postepowa. Ta zludna utopia, ktora wymusza na narodach UE, oparta jest na ideach nadrzednosci kolektywizmu nad wolnoscia kazdego czlowieka i nadrzednosci kompromisu nad absolutem dobra i prawdy. Prromuje zyski materialne (klamliwie zreszta) jako sile jednoczaca ludzi, a nie dobro i prawde. Nic dziwnego, ze zdemoralizowane spoleczenstwa po tylu latach nie widza ani pokoju ani dobrobytu - klamstwo wydaje zatrute owoce, kompromis z falszem - pomnozenie falszu.
ponad 6 lat temu / DM
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.