DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2020 r.

II Niedziela Zwykła
Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Bp Lechowicz nie ma wątpliwości: Polacy za granicą spotykają się z niejednoznaczną doktryną

Bp Lechowicz nie ma wątpliwości: Polacy za granicą spotykają się z niejednoznaczną doktryną
bp Wiesław Lechowicz. źródło: episkopat.pl

Czasem w sposób niejednoznaczny prezentowane jest w różnych krajach nauczanie Kościoła, są różne niepokojące praktyki związane ze sprawowaniem sakramentów świętych – powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną bp Wiesław Lechowicz.

 

Podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji episkopatu Polski przedstawił on biskupom sytuację Polonii, problemy duszpasterskie wśród Polaków za granicą, zapowiedział odznaczenie dla zasłużonych dla Polonii i Kościoła a także skomentował kwestię Brexitu. Episkopat przyjął wytyczne dot. duszpasterstwa polskojęzycznego.

 

Biskup, odpowiedzialny z ramienia episkopatu Polski za Polonię, podziękował biskupom zgromadzonym na zebraniu plenarnym za to, że wspierają duszpasterstwo polskojęzyczne, wysyłając księży do posługi wśród Polaków za granicą.

 

– Opowiedziałem również o pewnych problemach, które rodzą się w środowiskach polonijnych, związanych z tym, że czasem w sposób niejednoznaczny prezentowane jest w różnych krajach nauczanie Kościoła, są różne niepokojące praktyki związane ze sprawowaniem sakramentów świętych, co wprowadza pewne zamieszanie związane z interpretacją nauczania i praktyką życia – stwierdził bp Lechowicz.

 

Przyznał, że wątpliwości i zamieszanie związane jest m.in. z adhortacją „Amoris laetitia”. – Z punktu widzenia doktryny dużo kontrowersji budzą te kwestie, ponieważ adhortacja w różnych miejscach jest różnie interpretowana, wyciąga się z niej fałszywe wnioski. W jednym miejscu odczytuje się ją liberalnie, gdzie indziej zachowawczo – podkreślił hierarcha. Dodał również, że dużym problemem jest odchodzenie w wielu krajach od sakramentu spowiedzi i zaprzecza się możliwości zaistnienia grzechu ciężkiego. – Te problemy wymagają roztropnej reakcji z naszej strony – oświadczył biskup.

 

Konferencja Episkopatu Polski przyjęła wytyczne dot. duszpasterstwa polskojęzycznego. – Są to ogólne wskazówki, kierunki, do których chcemy, aby stosowali się zarówno duszpasterze, jak i wierni świeccy. Nie mają one charakteru zobowiązującego, bo w każdej diecezji biskup ordynariusz jest odpowiedzialny za duszpasterstwo, zależy nam jednak na tym, aby pewne kierunki były stosowane i żeby to miało miejsce we współpracy z delegatem KEP – powiedział bp Lechowicz.

 

Doceniając zasługi wielu osób i instytucji dla Polonii podjęto uchwałę zezwalającą na odznaczenia zasłużonych dla Polonii i Kościoła medalem „Pro Polonia et Ecclesia”. Trwa finalizacja tego projektu, a pierwsze wnioski dotyczące zasłużonych można będzie składać w przyszłym roku.

 

Bp W. Lechowicz odniósł się także do kwestii Brexitu. – W takich sytuacjach pewne obawy są czymś naturalnym, nie tylko w Kościele, ale też wśród polityków czy w społeczeństwie i Europy, i samej Wielkiej Brytanii. Jesteśmy w kontakcie z angielskimi biskupami. Oni sami nie dysponują konkretnymi informacjami, jak sytuacja po ewentualnym Brexicie może wyglądać. A to, czy do niego w ogóle dojdzie i w jakiej formie, również jest niewiadomą – zaznaczył hierarcha.

 

KAI

TK


DATA: 2019-03-15 07:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak wielu, zauważyłem artykuł że Polacy za granicą spotykają się z nie jednoznaczną doktryną. A z jaką doktryną spotykają się Polsce? Gdzie Biskup Jedraszewski odważył się nazwać sprawy po imieniu a przez długi czas wcześniej reszta episkopatu tchórzliwie milczała redagując rozmydlone odezwy do ludzi czytane z kościelnych ambon.
4 miesiące temu / Sorry
 
Zachęcam przełożonych duszpasterstwa Polonii za granicą do przyjrzenia się jak księża koordynatorzy za to odpowiedzialni dogadują się z lokalnym duchowieństwem i z Biskupami, bo sytuacja nie wygląda najlepiej. A to nie wróży dobrej współpracy na przyszłość. Zwłaszcza na przyszłość Polonii w Irlandii, gdzie kościół i tak już jest zraniony. A buta i arogancja na pewno nie służy ani współpracy z Irlandzkim Kościołem, bez której duszpasterstwo Polonii nie istnieje, ani kapłańskim wysiłkom które mają prowadzić ludzi do zbawienia. Zachęcam do refleksji nad tą kwestią .
4 miesiące temu / Ksiądz Katolic
 
@Ioannes, kapłani FSSPX nie należą do Kościoła katolickiego, św. Jan Paweł II mówił wiele na ten temat, ale dla ludzi takich jak ty, to nie ważne co mówił Papież, bo wy wybieracie sobie co wam pasuje! W liturgii najważniejsze białe rękawiczki jeż. Łaciński i piękne szaty, nazywacie ta Mszę Św. nawet Mszą Wszechczasów! A jaka różnica jest między Ofiarą Chrystusa w Mszy św. Trydenckiej a tej nowego porządku w języku ojczystym! Jeżeli jest to szczęść Wam Boże!!!
10 miesięcy temu / okirex
 
>Czasem< pojawia się Biskup i mówi o tym co od dawna wiadome i >NIE MA WĄTPLIWOŚCI
10 miesięcy temu / iskierka
 
Mialem okazje uczestniczyc w Mszy Swietej celebrowanej przez biskupa, a nawet zamienic kilka slow i uscisnac dłoń. Mądry czlowiek, wypelniony Duchem Świętym. Pozdrawiam z Chester
10 miesięcy temu / Z Uk
 
a dlaczego Polacy za granicą spotykają się z niejednoznaczną doktryną? a bo Watykan na to pozwala, i to nie od dzisiaj...
10 miesięcy temu / AHA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.