26 sierpnia 2019

Bp Kiciński: człowiek cierpi na głód prawdziwej miłości, a świat proponuje mu różne zamienniki

(źródło: YouTube / Pallotti. FM)

W raju człowiek dał się oderwać od drzewa życia i zaufał szatanowi, a później nastąpiło rozczarowanie – mówił bp Jacek Kiciński w czasie Mszy Świętej inaugurującej 49. Wrocławskie Dni Duszpasterskie – jedno z najstarszych polskich sympozjów teologicznych. – Dziś także próbuje się oderwać człowieka od drzewa życia, którym jest Kościół, by ten nie spożywał owoców, które dają życie wieczne – dodał hierarcha.

 

Nawiązując do Ewangelii opisującej przemianę wody w wino w Kanie Galilejskiej wrocławski biskup pomocniczy zauważył, że scena ta jest obrazem współczesnego świata. – Są w nim Maryja i Jezus ze swoimi uczniami – mówił bp Kiciński, dodając, że w tym świecie coraz częściej zauważalny jest brak miłości.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Współczesny człowiek cierpi na głód prawdziwej miłości, dlatego szuka namiastek tego, za czym tak bardzo tęskni. Szuka niekiedy po omacku, a dziś proponuje się mu różne zamienniki – zaznaczył biskup. Efektem takiego stanu – zdaniem hierarchy – jest kultura tymczasowości, brak zakorzeniania w tradycji i osadzenia w tym, co jest trwałe i ponadczasowe.

 

Człowiek odwraca się od słowa Bożego, które stanowi źródło jego wolności i miłością. W ten sposób rodzi się pustka, którą wypełnia się tym, co proponuje współczesny świat, a to sprawia coraz większe osamotnienie i cierpienie duchowe – podkreślił bp Kiciński. Postawił przy tym zebranym pytanie: „Czy sytuacja dzisiejszego człowieka, tęskniącego za prawdziwą miłością może być uzdrowiona?”. I odpowiedział: „Maryja mówi: uczyńcie wszystko, co powie Syn, to znaczy wróćcie do słowa Bożego, przyjmijcie to, co mówi Jezus, bądźcie posłuszni Jego słowu, podejmijcie współpracę z Jezusem”.

 

W dalszej części homilii kaznodzieja wyjaśnił, że jeśli człowiek chce być w pełni szczęśliwy, nie może napełniać się jedynie „wodą słowa ludzkiego”, stąd konieczny jest powrót do Eucharystii, w czasie której ludzie karmią się słowem i ciałem Jezusa. – Ona nadaje kierunek naszemu życiu i pozwala zachować wierność wobec Boga, Kościoła, człowieka i swojego powołania. Eucharystia jest odpowiedzią na każdą tęsknotę ludzkiego serca: za szczęśliwym życiem, domem i miłością, która nigdy się nie kończy, ale stale dojrzewa. Dlatego zło nienawidzi Eucharystii i nienawidzi Maryi – podkreślił bp Kiciński.

 

 

KAI

TK

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram