DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Bp Jeż: Czas oczyszczenia jest potrzebny, by Kościół mógł silnie oddziaływać na rzeczywistość

Bp Jeż: Czas oczyszczenia jest potrzebny, by Kościół mógł silnie oddziaływać na rzeczywistość
fot. EWTN/youtube

„Tylko Kościół wierny Chrystusowi przetrwa i będzie nadzieją dla świata”- powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

 

Biskup mówił w homilii, że przychodzą czasy, kiedy nasza wyrazistość będzie jeszcze bardziej potrzebna.

 

„Potrzebujemy zdecydowanych działań, nie na zasadzie siłowych rozwiązań, ale mocnej tożsamości tego kim jesteśmy, kto jest dla nas największym skarbem. Nie obawiajmy się o przyszłość Kościoła, być może będzie mniej wiernych, ale to będą wierni, którzy będą mieli świadomość tego, co znaczy być uczniem Chrystusa. Ten czas oczyszczenia jest konieczny. To boli, ale bez tego oczyszczenia nie możemy rozpocząć na nowo silnego oddziaływania Kościoła na otaczającą nas rzeczywistość. Może paradoksalnie Kościół dzisiaj, który jest obolały, jest bardziej czysty, pokorny niż 40 - 50 lat temu, bo nastąpiły pewne procesy oczyszczenia. Ważne jest to, abyśmy żyli w prawdzie i w pełni ujawniali tajemnicę Chrystusa pośród świata, bez lęku i obawy” - dodał.

 

Bp Andrzej Jeż podkreślił, że niepowodzenia w walce o słuszną sprawę nie muszą oznaczać przegranej.

 

„Naszym celem nie jest sam sukces, sama wygrana tutaj na ziemi. Gdyby tak było, to Kościół dołączyłby do silniejszych, do wygrywających; w imię własnych interesów, spokoju i wygody zrezygnowałby z głoszenia trudnych i wymagających prawd. Gdybyśmy teraz jako biskupi zaczęli głosić np. pogląd, że życie ma wartość i godność po narodzeniu dziecka, że eutanazja jest czymś właściwym, to nie bylibyśmy atakowani. Ponieważ nie jesteśmy po stronie świata, ale po stronie Ewangelii trzeba przejść odrzucenie, pogardę, trzeba cierpieć, ale tylko Kościół wierny Chrystusowi przetrwa i będzie nadzieją dla świata. Prawdziwe wartości nie przegrają, one przetrwają na wieczność” - dodał.

 

Bp Andrzej Jeż mówił też, że nie wystarcza czynić dobrze tym, którzy nam dobrze czynią. Jak dodał, aby zmieniać świat na lepsze, trzeba czynić dobro także tym, którzy nie są w stanie nam się odwzajemnić, a nawet tym, którzy wyrządzają nam zło.

 

„Nie obraziliśmy się na młodzież, która protestowała, maszerowała przez ulice naszych miast. Wyszliśmy z propozycją, aby z nimi rozmawiać. Młodzież z różnych organizacji katolickich rozmawiała z młodzieżą z lewicy. Trzeba poznać młodych, którzy są na obrzeżach Kościoła i poza nim. Co ich gnębi, czym żyją, czego się boją?” - mówił biskup.

 

Pasterz Kościoła tarnowskiego podkreślił, że dobro czynione bezinteresownie ma ogromną siłę przemieniającą ten świat, ono daje wzrost zaczynowi Chrystusowego królestwa, które jest pośród nas.

 

„Szczególnie w obecnym kontekście, kiedy panuje dystans społeczny i wiele osób cierpi w samotności, czas podarowany innym jest walutą miłosierdzia” - dodał bp Andrzej Jeż.

 

Źródło: KAI

 

Pach


DATA: 2020-11-22 20:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I następny biskup w kazaniu mówi o grzechach, wszystkich wiernych ale nie umie uderzyć się w pierś i z ambony przeprosić za hierarchię kościelną która wyrządziła tyle zła.Wypowiadają się o grzechach wiernych a sami są święci. Młodzi odejdą z kościoła bo to co widzą to pomstwa do nieba
6 dni temu / Andrzej
 
Nie Kuria jest to z powództwa cywilnego.A biskup jest wartościowym kapłanem bardzo cenionym przez wiernych.
9 dni temu / ztula
 
A gdzie czyny i konkretne działanie ???? NIC tylko puste gadanie i odsiadywanie !!! Czekacie aż następni winni umrą jak Gulbinowicz ?! Przpraszam ale słowo "kapłan" czy "kardynał" w tym przypadku tej osoby nie sposób mi napisać !!! Jeżeli będziecie tak dalej robić, to całkowicie stracicie szacunek i zaufanie wiernych.Wierni odwrócą się od was i słusznie !!!!
9 dni temu / Andrzej
 
Jak można OCZYSZAĆ Antykościół czyli nową posoborową strukturę. ?
9 dni temu / iskierka
 
Co z tego jak kuria Tarnowska podała ks. Isakowicza Zaleskiego do prokuraury w sprawie abp Skworca
9 dni temu / Szczepan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.