DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Bp Jerzy Mazur: Polska się odrodziła, bo przetrwała jej wierność Bogu

Bp Jerzy Mazur: Polska się odrodziła, bo przetrwała jej wierność Bogu
źródło: episkopat.pl

Przypomnijmy sobie oraz młodzieży i dzieciom słowa św. Jana Pawła II: „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje”. Ojczyzna podobnie jak każda inna wartość musi kosztować – mówił 11 listopada bp Jerzy Mazur podczas uroczystej Mszy św. w ełckiej katedrze. Jak dodał, w 1918 r. Polska się odrodziła, bo przetrwała jej wierność Bogu.

 

W homilii biskup wyrażał Bogu wdzięczność za odzyskanie niepodległości przez Polskę. Zaznaczył, że to święto jest hołdem składanym tym wszystkim, którzy podjęli się odbudowywać ojczyznę i zmagali się o wolność i suwerenność Polski.

 

Wyrażajmy Bogu wdzięczność, że zlitował się nad naszym narodem, stanął po naszej stronie, umocnił nas i oddał nam wolną i niezależną Ojczyznę oraz że przez lata niewoli ludzie zachowali w sercu pragnienie niepodległości i miłość do Ojczyzny. Dziś przywołujemy tych wszystkich, którym tak wiele zawdzięczamy, którzy walczyli o wolność i tworzyli kulturę narodową, ojczyste dzieje, abyśmy my dzisiaj mogli podjąć to całe dziedzictwo i budować jeszcze lepszą przyszłość naszej Ojczyzny, naszego narodu – mówił biskup ełcki.

 

Nawiązując do treści Ewangelii przypadającej na świąteczny dzień, biskup mówił m.in. o zgorszeniu we współczesnym świecie oraz wartości przebaczenia.

 

Pamiętajmy, zgorszenie jest złe, bo rani i te rany bolą, krwawią. Co więcej, zgorszenie nie tylko rani, ale może zabijać: zabijać nadzieje, dobre intencje, zabijać rodziny, zabijać wiele serc. Jeśli człowiek ochrzczony, chrześcijan jest zgorszeniem dla innych to żyje jak poganin. Czy taki człowiek nie odstrasza innych swoim przykładem od wiary w Boga. Zły przykład życia chrześcijanina, kiedy mówi jedno, a robi drugie jest jedną z najłatwiejszych broni, jaką posługuje się szatan, żeby odciągnąć innych od Boga – zaapelował biskup.

 

Wezwani jesteśmy, by uważać i czuwać, by nie stawać się przyczyną zgorszenia dla innych i nie milczeć, kiedy widzimy jak inni chcą gorszyć szczególnie niewinne dzieci. Ale także nie możemy przyzwalać, kiedy mamy taką władzę, uprawnienia na gorszenie innych – dodał.

 

Podkreślając wartość przebaczenia kaznodzieja zaznaczył, że takiej postawy najpełniej uczy nas sam Chrystus, który przebaczył także swoim oprawcom, którzy Go krzyżowali.

 

Przebaczenie temu, który żałuje jest cudownym lekarstwem na zło. Nic tak bardzo nie czyni tego świata lepszym, jak właśnie przebaczenie żałującemu. Aby przebaczyć, trzeba wierzyć i być posłusznym samemu Jezusowi Chrystusowi – stwierdził duchowny.

 

Kaznodzieja przypomniał też niepodważalną rolę Kościoła w odzyskaniu niepodległości. – Odrodziła się Polska dlatego, ponieważ przetrwała jej wierność wobec Boga i Ojczyzny. Podczas całego okresu rozbiorów, Kościół, „Matka nasza”, w każdą niedzielę powtarzał po polsku słowa Pisma Świętego. Poważny był wkład ówczesnego duchowieństwa w kulturę i naukę polską, w pracę nad świętością ludu polskiego. Iluż w tym czasie pojawiło się świętych i błogosławionych, pracujących na rzecz odrodzenia polskiej duszy – mówił biskup ełcki.

 

KAI

TK


DATA: 2019-11-12 07:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bs. Mazur w audycji w RM, na pytanie zaniepokojonej słuchaczki dotyczące bluźnierstw w trakcie synodu amazońskiego pouczył ją, że to tylko inkulturacja. Bez komentarza. Alleluja i do przodu..
7 miesięcy temu / vera
 
Niepodległość polski? Polska wierna Bogu? Od kiedy?
7 miesięcy temu / Henkel
 
No,to Ksiądz Biskup powiedział.Nawet słowem nie nawiązał do Objawienia w Gietrzwałdzie.
7 miesięcy temu / stefan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.