DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Bp Helmut Dieser: Instrukcja z Watykanu nie zatrzyma Drogi Synodalnej

Bp Helmut Dieser: Instrukcja z Watykanu nie zatrzyma Drogi Synodalnej
bp Helmut Dieser, fot. printscreen youtube

Watykańska instrukcja ds. życia parafialnego nie zatrzyma Drogi Synodalnej - przekonuje niemiecki liberalny biskup, Helmut Dieser. W jego ocenie ostro krytykowany za Odrą dokument Kongregacji ds. Duchowieństwa można zinterpretować zgodni z celami modernistów.

 

W lipcu watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa wydała instrukcję o kształtowaniu życia parafialnego. Dokument został niezwykle ostro skrytykowany przez większość biskupów, teologów i działaczy w Kościele katolickim w Niemczech. Uznano tam, że instrukcja jest wymierzona w Drogę Synodalną i chce zatrzymać jej cele, takie jak przekazywanie coraz większej władzy administracyjnej i duszpasterskiej w ręce świeckich czy włączanie świeckich w liturgię, na przykład w postaci dopuszczania ich do głoszenia kazań.

 

Po początkowym oszołomieniu niemieccy moderniści powoli dochodzą jednak do wniosku, że nie jest tak źle, jak im się na początku wydawało. Liberalny biskup Helmut Dieser ogłosił na przykład, że watykańska instrukcja w żadnym wypadku nie zatrzyma Drogi Synodalnej i jest jakoby w pełni kompatybilna z niemieckim procesem reform. Hierarcha stwierdził wręcz, że istotą instrukcji Watykanu jest to samo, co jest centrum Drogi Synodalnej. To zaskakujące, bo formalnie jest wprost przeciwnie: instrukcja dosłownie i wprost zakazie wielu pomysłów, które miały zostać na Drodze zrealizowane.

 

Wygląda więc na to, że niemieccy moderniści chcą poddać instrukcję swoistej liberalnej interpretacji. I rzeczywiście: bp Dieser uznał, że dokument Kongregacji ds. Duchowieństwa domaga się „nawrócenia pastoralnego i przełomu ku odnowie”, który doprowadzi do „gruntownej rewizji tradycyjnej struktury parafialnej”.

 

Bp Helmut Dieser jest aktywnym uczestnikiem Drogi Synodalnej - i to na jednym z najbardziej rewolucyjnych jej odcinków. Współprzewodniczy bowiem forum poświęconemu moralności seksualnej; prace tego forum celują w akceptacji stosunków pozamałżeńskich, przede wszystkim w związkach jednopłciowych.

 

W podobnym tonie do bp. Diesera wypowiedział się też inny liberalny hierarcha, bp Peter Kohlgraf z Moguncji. Zadeklarował, że w jego diecezji reforma struktury parafialnej będzie kontynuowana i watykańska instrukcja tego nie powstrzyma. Zapewnił, że mimo jej zapisów istnieją nadal sposoby na kreatywne „włączanie” świeckich w życie Kościoła.

 

Stolica Apostolska pod koniec lipca poinformowała, że jest świadoma niemieckiej krytyki pod adresem instrukcji. Zaprosiła hierarchów z RFN na konsultacje w wybranym przez nich czasie, które, jak wyraziła nadzieję, rozwieją wszystkie wątpliwości.

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

 

Pach


DATA: 2020-08-16 12:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niedawno w Niemczech zmarł nagle zwolennik drogi synodalnej - moralista,modernistyczny kapłan Schockenhoff!!! Niestety nie umieją niemieccy biskupi tego jasnego znaku z Nieba odczytać!!! Nadal zmierzają ślepo ku zatraceniu,pociągając za sobą wielu..
2 miesiące temu / Apostoł
 
Na co czeka papież. Bp Dieser do natychmiastowego zwolnienia u kanonicznej kary.
2 miesiące temu / DNA
 
Niemiecka schizofrenia
2 miesiące temu / DNA
 
Co on jeszcze robi w Kościele Katolickim? Zniszczyli w Niemczech wiarę i próbują to zrobić na skalę powszechną. Wiater hula po kościołach w Reichu, wierni odchodzą, jedno łajdaczenie i zdziczenie lewackie. Takie to germańskie sukcesy.
2 miesiące temu / DROGA WOLNA
 
To "ukąszenie heglowskie" charakteryzuje nie tylko niemiecką filozofię ale i teologie, następnie mentalność polityczno-społeczną.
2 miesiące temu / t
 
Ta ich droga synodalna prowadzi prosto do piekła !!
2 miesiące temu / Ron
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.